Książę Parnasu

Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko
Wydawnictwo: Muza
El príncipe de Parnaso
Kachuś0802

Niniejsza opowieść jest skromnym divertimento odwołującym się do niektórych, mniej lub bardziej znanych, szczegółów z życia Miguela de Cervantesa Saavedry, przede wszystkim związanych z jego podróżą do Włoch, którą odbył w swych młodych latach, jak również z kilkoma bytnościami w Barcelonie, niejednokrotnie w jego dziełach wspomnianych. Aczkolwiek – rzecz dziwna – autor „Don Kichota” nie wspomina o swojej przyjaźni z barcelońskim drukarzem i księgarzem Antonim de Sempere i znajomości z łazikiem Sancho Ferminem de la Torre. Zupełnym również milczeniem w biografii wielkiego pisarza pominięte są jego trudne relacje z tajemniczym wydawcą Andreasem Corellim.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Monika | 2014-12-12
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Ojoj...to zdecydowanie najsłabsza pozycja Autora. Tej krótkiej książeczce brakuje wszystkiego tego, co urzeka w innych powieściach Zafona.
Dodatkowo wkurza fakt, że nie można jej kupić osobno, tylko w zestawie z "Więźniem nieba". Za wygórowaną cenę.

marina | 2013-01-07

Bardzo przyjemna opowieść.

Pomimo początkowej złości (mało powiedziane) z powodu braku możliwości zakupienia pozycji bez "Więźnia nieba" (którą to książkę dostałam wcześniej, bez tego dodatku)i oczywistego "naciągania" czytelników (60 stron, ogromna czcionka), nie potrafiłam jednak gniewać się długo. Już z pierwszymi słowami zostałam wciągnięta w niezwykły świat kreowany przez Zafona. Wprowadza on nas w okoliczności, dość zaskakujące i mroczne, powstawania dzieł Cervantesa, którego losy przeplatają się z losami przodków bohaterów "Gry Anioła" i pozostałych dwóch powieści.

Miło spędziłam przy lekturze chwile i polecam każdemu, kogo ciekawią początki Cmentarza Zapomnianych Książek ;)

Dominika Rygiel | 2014-06-21
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2014
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Prawdziwa "kropka nad i" Cmentarza Zapomnianych Książek a zarazem jego kamień węgielny - "Książę Parnasu" po raz kolejny, choć na krótką chwilę, pozwala na spotkanie z tym pełnym mistycyzmu miejscem.

Losy Miguela de Cervantesa Saavedry splatają się tutaj z księgarzem Antonim de Sempere, przodkiem znanego z całej serii Daniela Sempere oraz tajemniczym wydawcą Andreasem Corellim by dać początek osobliwemu sanktuarium, miejscu, w którym przeklęte księgi dostają drugą szansę.

Carlos Ruiz Zafón, mimo krótkiej formy, trzyma ów wysoki poziom stylistyczny do jakiego zdążył przyzwyczaić swych czytelników. Estetyka języka oraz piękno wykreowanego świata porywają czytelnika wyzwalając w nim nieopisany zachwyt nad możliwościami jakie tkwią w słowach wychodzących spod pióra Zafóna.

Czytanie tej opowieści to niczym nieskrępowana rozkosz, błogostan, który trwa zbyt krótko i bez wątpienia wywoła u niejednego czytelnika niedosyt.

zielonooka | 2014-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2014

żal że na tak ulotna chwilę tylko, przeniosłam sie do starej Barcelony, na cmentarz ksiag zakazanych - żal że tak krótko i ulotnie ... żal ....

Zafon i jego geniusz - i nic dodać wiecej:) polecam

dhampirka19 | 2013-04-12

Można się wkurzyc? jak najbardziej. nie mozna kupic tej ksiazki samej, bez wieznia nieba. denerwujace, bo chce miec kieszonkowa wersje wieznia nieba, wiec tej duzej nie kupie, a jak inaczej nabyc najnowsze dzielo Zafona? pech, bede czekac az sie trafi slepej kurze ziarnko.

jamm | 2013-01-07

Ta książka to czysta przyjemność zaklęta w słowach i frazach. Rozkoszowałam się samym językiem, sposobem budowy zdań i słownictwem. Historia też była ciekawa, lecz nie najważniejsza.

Mońcia_POCZYTAJKA | 2015-05-18
Przeczytana: 18 maja 2015

"Książę Parnasu", według opisu, jest po prostu "skromnym divertimentem odwołującym się do niektórych, mniej lub bardziej znanych, szczegółów z życia Miguela de Cervantesa Saavendry, przede wszystkim związanych z jego podróżą do Włoch, którą odbył w swych młodych latach, jak również z kilkoma bytnościami w Barcelonie, niejednokrotnie w jego dziełach wspomnianych".

Już od pierwszych zdań zanurzamy się w średniowiecznym klimacie Barcelony, do którego autor zdążył nas przyzwyczaić w całej swojej serii o "Cmentarzu Zapomnianych Książek". Baśniowa opowieść o Miguelu de Cervantesie i jego domniemanych znajomościach z Panem Antonim de Sempere, Sancho Ferminem de la Torre oraz Andreasem Corellim - nazwiskami dobrze znanymi nam z trylogii, rzuca nowe światło na wcześniejsze czasy przed powstaniem słynnej biblioteki. Dowiadujemy się także co nieco o sławnym Cervantesie - autorze niezapomnianego "Don Kichota", a zachęceni tymi informacjami chcemy poznać więcej szczegółów z życia pisarza. Kto...

MyBooks Nasze-recenzje | 2013-01-26

Od pierwszej strony "Księcia Parnasu" ogarnia nas wspaniałość Zafona. Książka jest napisana w taki sposób, że ma się wrażenie jakby ktoś opowiadał nam baśń. Od razu przychodzi na myśl dzieciństwo kiedy rodzice, czy dziadkowie nam czytali i nie wiem jak inni, ale ja znów poczułam się jak pięcioletnia dziewczynka zachwycona legendą. Cudowna archaizacja, nadająca klimat, którego nie da się tak po prostu porzucić. Niestety ta stylizacja spowalnia czytanie i kilka razy musiałam się wracać, żeby dokładnie zrozumieć tekst. "Książę Parnasu" jest ciekawy, nawet dla osoby, która niewiele wie o Cervantesie. Nawet mogę powiedzieć, że wskazane jest przeczytanie tej książki, żeby dowiedzieć się czegoś o autorze "Don Kichota". Ja po przeczytaniu tej pozycji zaczęłam szukać dodatkowych informacji o Cervantesie, a przede wszystkim o Parnasie, aby móc zrozumieć tytuł.
Książka jest bardzo cienka (połowę objętości stanowi twarda okładka), mimo to nie żałuję, że ją kupiłam i przeczytałam. Co prawda...

paprotkowa | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

60 stron to za mało, żeby poczuć klimat, który Zafon potrafił wytworzyć w poprzednich książkach, ale też wystarczająco dużo, żeby opowiedzieć ciekawą historię.

emciaaxx | 2014-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Dwa miesiące temu miałam okazję zwiedzić Barcelonę. Bez ustanku myślałam wtedy o tym, że gdzieś pode mną mogą kryć się tysiące, dziesiątki tysięcy ukrytych przed ludzką zawiścią książek. Niemożliwe było wtedy niemyślenie o dziełach Zafona, ale trudne jest także podczas zwykłych dni. Pierwsze wejście do świata Sempere'ów jest jak nieświadome zaakceptowanie tego, iż rozmyślać o nim będziesz aż do końca swoich dni. I wyczekiwać kolejnych książek swojego Mistrza. A kiedy już dorwiesz taką... zobaczcie zresztą sami.

Ciężko jest streścić fabułę książeczki, która ma zaledwie 60 stron. Zupełnie łatwo jest natomiast określić, na jakie nurtujące wiernego czytelnika Zafona pytania ona odpowiada. Jaka jest przeszłość tajemniczego wydawcy Davida Martina? Co autor Don Kichota z La Manchy - Miguel de Cervantes - robił w Barcelonie? I wreszcie: skąd wziął się Cmentarz Zapomnianych Książek?

Zawsze gdy tylko kończę czytać jakąś książkę Zafona, jestem całkowicie wyprana z emocji, zdolna jedynie do...