Libertyni inaczej

Okładka książki Libertyni inaczej Pier Vittorio Tondelli
Okładka książki Libertyni inaczej
Pier Vittorio Tondelli Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art Seria: Proza obca [Ha!art] literatura piękna
Proza obca [Ha!art]
Altri libertini
Wydawnictwo Ha!art
2012-01-01
2012-01-01
Magdalena Bednarczyk, Magdalena Biszko, Anna Duc, Ewelina Kubacka, Paulina Kwaśniewska, Weronika Markiewicz, Joanna Musioł, Ksenia Osowska, Katarzyna Piekarczyk, Agnieszka Stefaniuk, Katarzyna Stępniak, Sandra Strugała, Katarzyna Szpak, Patrycja Wierzbicka
powieść włoska

Gdy nie ma dokąd uciec (rzecz nie o polowaniu na luja)

Krwisty, dosadny, kąpiący erotyzmem, kontrowersyjny. Takie określenia, nad wyraz delikatne i łagodne, mogłyby opisać zawartość niniejszego tomu. Zbiór kilku opowiadań, które łączy ze sobą zbliżony czas - początek lat siedemdziesiątych, i narodowość bohaterów – większość to Włosi, to nie wszystko, co scala te obrazy. Kiedy ukazały się one po raz pierwszy, a mija prawie czterdzieści lat, wywołały wielką burzę i na Autora posypały się gromy. Pornograf, deprawator, masochista, który babrze się w ludzkiej intymności i to tej perwersyjnej, zboczonej, a co gorsza nie pogardza nią, ani jej nie chłoszcze jako złej, ale syci się nią i wręcz ją otacza swoistym kultem jako przejaw nieposkromionej wolności człowieka, która po raz pierwszy, od nie wiadomo jak dawna, znalazła swoje ujście i na reszcie ma możliwość swoim głosem zawołać, że wszystko wolno, a skoro wolno to i można, a skoro można to czemu nie korzystać. Dekameron i markiz de Sade byli prowokujący i uznani zostali za bezbożnych, ale choć przynajmniej opisywali perwersyjną ale miłość między kobietą a mężczyzną, Tondelli jest obrazoburczy, bo dla niego fascynującym jest wszelka inna miłość zarówna ta pomiędzy mężczyznami, między prostytutkami za pieniądze, ale i w szerszych konfiguracjach, gdzie wstyd nie istnieje a rozkosz jest źródłem zabawy bez ograniczeń. Tym bardziej, że to czasy wolnej miłości, rozpasania zaczętego przez hasła rewolucji seksualnej, która jeszcze rozlewa się po świecie mimo licznych kontestatorów i krytyków moralności. A to wszystko wpisane w narkotykowe szaleństwo i eksperymentowanie z odmiennymi stanami świadomości, które mają wzmacniać doznani i prowadzić do ich większej eskalacji, co spragnionemu przyjemności człowiekowi ma dawać namiastkę raju na ziemi, gdzie na bok odchodzą oceny i sądy i wszelkie konsekwencje, a jedyne, co się liczy to dobra zabawa. Choć ma ona rożne swoje oblicza, bo i życie człowieka jest barwne i niejednoznaczne. Gdzieś w tym wszystkim plącze się i miłość, ale jest trochę zagubiona, bo kojarzy się owszem z uczuciami, ale i z ograniczeniami i monogamią, a ta jest nawiązaniem do surowych zasad, z którymi bohaterowi chcą wałczyć i bronią się przed nimi rękoma i nogami, mając nadzieję, że odrzucenie pruderii, norm spowoduje, że człowiek będzie żył szczęśliwy i spokojny. Nic bardziej złudnego, ale takie to czasy. Ale i dzisiaj odnoszę wrażenie, że nic się nie zmieniło, natura człowieka dalej próbuje się wyrwać z wszelkiego jarzma ograniczeń i szuka ujścia dla chuci, która niesie zapomnienie. Zabawa i przyjemność, to hasła, które dla wielu nadal są nie tylko chwytliwe, ale są pretekstem do stylu życia, w którym wszystko wolno, bo w końcu wolność to brak granic, a o to walczyli, by ów brak zahamowań i rygorów pozwalał każdemu żyć tak, jak chce, na jego własny sposób. Ciekawa lektura i spojrzenie na zmieniającą się ludzką obyczajowość i system moralnych ocen.

to jest prawdziwa literacka jazda bez trzymanki. swietne, wartkie, ciekawe opisy. niesztampowy, bezpruderyjny jezyk. brak zahamowan i jakiejs politycznej poprawnosci, ktora w dzisiejszych czasach zdominowala dyskurs mowienia o innych, wykluczonych, zmarginalizowanych.

nowoczesnosc jezyka w polskim tlumaczeniu to pewnie po czesci zasluga ponad 30-letniego opoznienia, z jakim mamy do czynienia w przypadku tej ksiazki na polskim rynku wydawniczym. ale i tak na pewno autor zafascynowany postmodernizmem i literatura "smieciowa" wyprzedzal swoje czasy, tworzac dzielo odwazne w formie i tresci i jednoczesnie przelomowe, bo na wskros nowoczesne, zeby nie powiedziec wlasnie postnowoczesne;)

arcydzielo! nie znalem wczesniej autora - teraz nalezy czekac na wiecej tlumaczen i cieszyc sie, ze nareszcie choc tyle mamy po polsku!

• 2 kategoria
  • Do zdobycia
  • Proza zagraniczna
  • 52 książki 2012
  • Po włosku

Dodaj cytat z książki Libertyni inaczej