Moja piękna pralnia

My Beautiful Laundrette and Other Writings
83-7298-771-8
Kureishi, Pakistańczycy
Agnieszka

Nierówności klasowe, społeczne i narodowościowe, bandy skinów znęcające się nad angielskimi Pakistańczykami i miłość gejowska na zapleczu podupadającej pralni to tylko część problemów, z jakimi mierzy się Kureishi.
Nowatorski scenariusz "Moja piękna pralnia" napisany przez Hanifa Kureishiego w roku 1984 błyskawicznie zdobył nominację do Oscara w kategorii najlepszego scenariusza.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2005

Liwia | 2015-10-18

Opinia dobra, bo to w końcu na podstawie tego scenariusza nakręcony został świetny film z Danielem Day - Lewisem w roli Johnny'ego. Kilka scen zostało ukazanych nieco inaczej, doliczyłam się jednej, którą usunięto całkowicie, prawdopodobnie ze względów obyczajowych, ale ogółem film jest wiernym odwzorowaniem tego co w zamyśle miał do przekazania Hanif Kureishi. "Moja piękna pralnia" ukazuje pod wieloma względami trudną miłość, trudną nie tylko z racji tego, że łączy dwóch mężczyzn, lecz również dlatego, że wywodzą się oni z odmiennych narodowościowo, wrogich sobie nastawionych środowisk. Dotyka zatem i problemów szerszych, takich jak tolerancja, tradycja, prób zerwania z tradycją i dopasowania do nowych wzorców kulturowych, jak i osobistych tragedii poszczególnych postaci, błędów z przeszłości i prób ich naprawienia.
Objętościowo scenariusz zajmuje około połowę książki, resztę stanowi coś w rodzaju kilku autobiograficznych szkiców, notek, za pomocą których autor umiejscawia...

Dociekliwy_Kotek | 2011-05-18
Na półkach: Przeczytane, LGBT - G
Przeczytana: 18 maja 2011

Jedyna wada - scenariusz filmowy, a więc umyka wszystko to, co uczyniło ten film tak przejmującym. Ciekawie, dla porównania.

Jonasz | 2016-03-17
efektindygo | 2015-01-11