Wespazjan, trybun Rzymu

Wydawnictwo: Rebis
Vespasian: Tribune of Rome
Wespazjan, Rzym, historia
jagarkar

Pierwszy tom cyklu opowiadającego o losach młodego człowieka, który mimo skromnego pochodzenia miał się stać jednym z najpotężniejszych cesarzy Rzymu Człowiek, który przyszedł na świat w prowincjonalnej rodzinie, a przeznaczone mu było zostać jednym z największych władców Rzymu. 26 rok. 16-letni Wespazjan opuszcza rodzinną posiadłość i udaje się do Rzymu, by znaleźć patrona i wstąpić do...

26 rok. 16-letni Wespazjan opuszcza rodzinną posiadłość i udaje się do Rzymu, by znaleźć patrona i wstąpić do armii. Miasto wrze, a imperium stoi na krawędzi rozpadu. Starzejący się cesarz Tyberiusz pozostawia Rzym w żelaznym uścisku Sejana, prefekta gwardii pretoriańskiej posiadającego wszystkie atrybuty władzy poza cesarskim tytułem. Wespazjan nie czuje się dobrze w mieście, w którym zdrada i intryga są sposobem na życie, i rusza z posiłkami dla legionów w Tracji. A tam trwa bunt i mimo braku doświadczenia młody człowiek musi wziąć udział w zaciekłych bitewnych zmaganiach. Musi też przeżyć, żeby odkryć, kto stoi za rewoltą...

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2012

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1301

Początek kariery cesarza

Wespazjan przeszedł do historii jako cesarz Imperium Rzymskiego i założyciel dynastii Flawiuszów, która niemal trzydzieści lat rządziła światem śródziemnomorskim i zbudowała Koloseum, dziś jeden z najsłynniejszych rzymskich zabytków.

Jednak gdy legiony obwołały go cesarzem, miał już 60 lat i za sobą bogatą karierę wojskową i urzędniczą. Właśnie o tym okresie w jego życiu ma opowiadać seria autorstwa Roberta Fabbriego, której pierwszy tom „Wespazjan. Trybun Rzymu” dostarczyło polskim czytelnikom wydawnictwo Rebis.
Poznajemy Wespazjana w 25 r. n. e. jako 16-letniego chłopaka ze wsi, którego mało interesuje kariera w służbie Rzymu, a bardziej zarządzanie rodową posiadłością. Jednak rodzice mają wobec niego inne plany i Wespazjan, wraz ze starszym bratem, trafiają do stolicy Imperium. Tam dzięki opiece wuja, senatora rzymskiego, Wespazjan otrzymuje rangę trybuna (czyli młodszego oficera) w oddziałach, które mają się udać do Tracji (dziś prowincja podzielona między Turcję, Grecję i Bułgarię), gdzie tłumiony jest bunt miejscowych plemion. Jednak jeszcze w Rzymie związuje się z jednym z walczących o władzę stronnictw, czym naraża się Sejanowi, wpływowemu dowódcy pretorian, przybocznej gwardii cesarza.

Napisanie książki poprzedziły bardzo wnikliwe studia historyczne. Jednak jak uprzedza autor w posłowiu, jest to powieść historyczna, a nie praca naukowa. Dlatego Fabbri dość swobodnie interpretuje fakty, czasami przekręcając je, by pasowały do fabuły, np. wysyła Wespazjana do Tracji kilka miesięcy wcześniej, by zdążył jeszcze wziąć udział w walkach. Oczywiście manipulowanie wydarzeniami historycznymi, by pasowały do fabuły to żadna nowość, a wypaczona wizja XVII-wiecznej historii u Sienkiewicza na zawsze skrzywiła miliony Polaków. Na szczęście Fabbri w obszernym posłowiu dokładnie wyjaśnia co w jego książce jest faktem historycznym, a co przekręcił lub wręcz wymyślił.

Książka na pewno zachwyci miłośników serialu „Rzym” wyprodukowanego przez HBO. Stolica Imperium wygląda podobnie jak w tym serialu: bezpardonowa, brutalna walka o władzę, krew, tortury, przemoc i matka walcząca z córką. Tylko seksu trochę mniej niż w serialu (co nie znaczy, że jest nieobecny), ale to raczej wyszło powieści na zdrowie.

Współczesnym człowiekiem może wstrząsnąć dekadencja wyższych warstw rzymskiego społeczeństwa, w połączeniu z absolutną bezwzględnością. Tam człowiek jest tylko pionkiem na wielkiej szachownicy intryg, przy której zasiada jednak nie dwójka, ale kilkuset graczy, którzy to walczą, to zawierają sojusze. Dodatkowo każda figura może w każdej chwili zmienić kolor. Życie figur jest bez znaczenia i można je poświęcić, jeśli tylko da to jakieś korzyści. A co dopiero jeśli mowa o prostych ludziach.

Wespazjan nie jest brutalem czy złym człowiekiem, ale bez żadnych wyrzutów sumienia ogląda kaźń bandytów, tortury jeńców, a sam bez cienia litości wyrzyna trackich buntowników. Wie, że musi być bezwzględny, inaczej sam zginie. A ma dla kogo żyć, bo w tle pojawia się piękna, młoda kobieta…

„Wespazjan. Trybun Rzymu” to efektowny początek serii planowanej na siedem tomów. Jak na razie w oryginale wyszły dwa, trzeci jest już napisany i czeka na wydanie. Ja już czekam z niecierpliwością na polskie wydanie kolejnych przygód chłopaka ze wsi, który został cesarzem najpotężniejszego państwa ówczesnego świata.

Krzysztof Krzemień

Wona | 2019-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2019

Naprawdę dobra, ni mniej ni więcej. Dobrze się czyta, dobrze, że przypomina (fabularyzowaną, ale jednak) historię, dobrze, że zawiera wszystko to, co stanowi o poczytności: jest przeznaczenie, zawiść wśród braci, jest miłość, wojna, intrygi, polityka, przyjaźń, igrzyska i dekadencja rzymskich patrycjuszy.
Nie ma też tam nic więcej: ani pięknych obrazów, ani mistrzowskiego języka ani bogatego tła z wielu dziedzin życia, ani wielowątkowości czy subtelności.
Ale ostatnio DOBRE jest już naprawdę jakościa coraz rzadszą, więc może nie powinnam grymasić?

czytamcałyczas | 2017-08-30

Spełnione marzenie,by przeczytać.A czyta się szybko,lekko mimo.Że,chwilami nie jest to książka.Prosta,ani łatwa.Bo trzeba,choć troszkę się znać,na Rzymie.Tamtego okresu.
Są tu bitwy,okrucieństwa ludzi.Jak wtedy,gdy palono tego w klatce.
To,dopiero początek ale myślę,że się szykuje fajna przygoda.

treewood | 2017-08-10

Dobrze się czyta. Polecam.

albanik1 | 2017-07-08

Do połowy książka ciekawa, opisuje ona losy młodego człowieka , który zupełnie nie jest zainteresowany sprawami Rzymu i nie chce mu w żaden sposób służyć. Lubi za to zarządzać majątkiem ojca i na tym polu się sprawdza. Dalej również jest ciekawie , jest miłość i jest niebezpieczna intryga. Później kiedy młody bohater idzie do wojska i zostaje Trybunem to książka zaczyna skutecznie usypiać. Drętwe dialogi i jakieś zupełnie nie potrzebne opisy zawarzyły na tym że chciałem rzucić tą książką w kąt. Jeśli tak ma wyglądać cała saga, złożona z siedmiu tomów, to ja dziękuję i wysiadam.
Jeśli ktoś ma zupełnie inne zdanie dotyczącej tej powieści i uważa że kolejne części są warte tego by je przeczytać to proszę niech mi o tym napiszę

Jarosław Jastrzębski | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Atmosfera starożytności? - jest. Intryga? - jest. Akcja? - jest. Bohaterowie? - można by jeszcze popracować nad ich osobowościami, ale jest nieźle.

Iza | 2015-08-28
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 2015 rok

Coś tkwi w tych starożytnych klimatach, co przyciąga mnie, jako czytelnika, niczym światło ćmę. Zaczęłam przygodę z Wespazjanem i Rzymem Tyberiusza z pozytywnym nastawieniem połykacza książek i nie zawiodłam się. Szacun dla militarnych osiągnięć legionów, strategii i porwaniu wszystkich ludów imperium w zaborczym dążeniu do zawojowania świata. I znowu - krew i łzy wymuszają podziw.

Czesław_czyta | 2015-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Choć lubię powieści osadzone w czasach historycznych do tej książeczki zabierałem się jak pies do jeża. Leżała sobie na półeczce a ja nią zerkałem. Co zerknę to ona się do mnie „uśmiecha”, ale na przekór postanowiłem być niedostępny (szczególnie, że zabawiałem się z powieścią Cherezińskiej). Ot i nastąpił ten moment. Nie mogłem spać dzisiaj w nocy. Gorąc taki, że szlak człowieka może trafić, więc sięgnąłem po nią i połknąłem. Smaczna, dodam nawet bardzo smaczna. Nieprawdopodobne przygody młodego szesnastoletniego Wespazjana (dla niewprawionych w starożytnym boju dodam przyszłego Cesarza). Są tajemnice, intrygi, szpiegostwo, i kapka wielkiej miłości. Chyba każdy, jeśli nie głośno to przynajmniej cichutko, tak tylko dla siebie po przeczytaniu takiej książki mówi „ musiałem żyć w tamtych czasach, te historie skądś znam”. Ciekawe czy ktoś powie: „tak żyłem w tych czasach i byłem niewolnikiem”? Jeszcze jak napiszę, że to ja byłem Wespazjanem zaraz wyślecie mnie do psychiatry hi, hi. ...

Marcin | 2015-06-21

Robert Fabbri to kolejny autor powieści historyczno-przygodowych w rodzaju Simona Scarrowa. Przeczytać można, bo przecież akcja wartka, trup ściele się gęsto itd. Cóż jednak z tego, skoro niewiele z tego wszystkiego wynika... W odróżnieniu od "starego mistrza" Kraszewskiego, którego dzieła są w dużej mierze parafrazą kronik, Fabbri upodobał sobie wypełnianie luk pozostawionych przez Tacyta i Swetoniusza. Napisał więc powieść o wydarzeniach prawdopodobnych i możliwych, co do zasady jednak mających swe źródło wyłącznie w wyobraźni i imaginacji autora. Z pewnością sięgnę po dalsze powieści cyklu. Pomimo wyraźnych problemów z fabułą (narracja mało spójna, niekiedy mamy wrażenie obcowania z serią oderwanych od siebie obrazów) Fabbri jest doskonałym kandydatem do coraz liczniejszego grona współczesnych "pierwszorzędnych pisarzy drugorzędnych", by jeszcze raz przywołać pamiętne słowa Gombrowicza o Sienkiewiczu.

mithrawnuruodo | 2015-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Powieść historyczna o pierwszym okresie życia (od młodości do pierwszym lat kariery wojskowej ) przyszłego Cesarza Rzymu Wespazjana.
Autor bardzo szeroko rozpisuje się o życiu i zwyczajach starożytnego Rzymu. Robi to umiejętnie często wplatając do dialogów opisy aktualnej sytuacji politycznej. Dialogi mogą czasami wydawać się przez to naciągane i nienaturalne, ale dla fanów historii jest to cena jak najbardziej do zaakceptowania w zamian za solidną wiedzę o tamtejszej epoce.
Jak w większości powieści o starożytnym rzymie trochę faktów i zdarzeń z życia postaci historyczna rozmija się z prawdą historyczną, ale nie przekracza to akceptowalnego poziomu. A sam się do tego przyznaje i dokładnie opisuje takie przypadki, aby nie wprowadzać czytelnika w błąd.

meskaksiazka | 2015-05-10
Przeczytana: 16 maja 2015

"Wespazjan trybun Rzymu" to kolejna z opowieści o starożytnym Rzymie, ostatnio często pojawiającym się w fabule wielu książek o zabarwieniu historycznym. Główny bohater, jest tu przedstawiony jako młody chłopak, który dopiero wspina się na szczyt władzy w potężnym cesarstwie. Wespazjan przemierza kolejne krainy walcząc po drodze z wieloma przeciwnościami losu by wreszcie z chłopca jakim go poznajemy stać się mężczyzną z mieczem w ręku odważnie stającym naprzeciwko swoich wrogów. Towarzyszymy więc temu człowiekowi, który kiedyś zostanie cezarem, chłonąc jego przygody z nieukrywanym zachwytem. Oprócz tego główny bohater wraz ze swoim bratem Sabinusem zostają wplątani w sieć dramatycznych i niebezpiecznych wydarzeń, które dzieją się w tak szybkim tempie, że czytelnik nie myśli nawet o oderwaniu się od lektury. Książka ta trzyma w napięciu i nie stroni od intryg opisywanych w niezwykły sposób przez autora. Jest równocześnie na tyle prawdziwa, że można by uwierzyć, że jest pisana na...