Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9960/dawid-grosman-z-nagroda-izraela

Dawid Grosman z Nagrodą Izraela

2 wartościowy tekst

Laureat ubiegłorocznego Międzynarodowego Bookera, pisarz Dawid Grosman otrzyma Nagrodę Izraela, najwyższe izraelskie cywilne odznaczenie państwowe.

Dawid Grosman to ceniony izraelski pisarz, którego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, autor nagrodzonej w zeszłym roku Man International Booker Prize (jako pierwszy izraelski twórca) książki Wchodzi koń do baru. Pisarz ma na swoim koncie także m.in. Patrz pod: Miłość, której część poświęcił Brunonowi Schulzowi, a także zbiór reportaży „The Yellow Wind” – opowiadający o życiu Palestyńczyków na terytoriach okupowanych przez Izrael.

Od wczesnych lat 80. Grosman zajmuje centralne miejsce na izraelskiej scenie kulturalnej i jest jednym z najbardziej wnikliwych, poruszających i wpływowych głosów w naszej literaturze – uznał komitet przyznający Nagrodę Izraela. Członkowie komitetu docenili w twórczości Grosmana – na którą składają się powieści, opowiadania, reportaże, a także książki dla dzieci – wyobraźnię, mądrość, ludzką wrażliwość, moralność i unikalny język.

W odpowiedzi na informację o przyznaniu nagrody Grosman napisał: W powieści Księga gramatyki intymnej opisałem małą, symbiotyczną rodzinę z Jerozolimy, która nie różni się zbytnio od rodziny, w której dorastałem. Zanim książka została opublikowana, pomyślałem, że moi rodzice powinni przeczytać ją zanim zrobią to inni. Mój ojciec powiedział: „To fajna historia, ale czy naprawdę sądzisz, że ktokolwiek spoza naszej rodziny ją zrozumie?”. Od tego czasu za każdym razem, gdy widzę tłumaczenie mojej książki na inny język, mówię: „Widzisz, tato? Oni zrozumieli”. Tak właśnie chcę, żeby moje książki były czytane w Izraelu i za granicą, w języku hebrajskim, chińskim i tamilskim, i żeby mój ojciec myślał, że tylko nasza rodzina może je zrozumieć.

Nagroda Izraela to prestiżowe państwowe odznaczenie przyznawane od 1953 roku ludziom i organizacjom działającym na polu nauki i kultury. Wręczana jest w maju, podczas uroczystości odbywającej się w przeddzień Dnia Niepodległości Izraela. Wśród laureatów są m.in. Amos Oz, Golda Meir i instytut Jad Waszem.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 2  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2031
LubimyCzytać
14-02-2018 12:04
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 658
jolasia
14-02-2018 21:10
No to teraz czekamy już tylko na Nobla! Grosman to bez wątpienia jeden z największych, najwybitniejszych, najlepszych współczesnych pisarzy. No i ja go uwielbiam! Komisja Noblowska powinna bezwzględnie wziąć to pod uwagę ;)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Trzecia ofiara

Książka mnie totalnie wciągnęła, wartka akcja fajni bohaterowie nic cukierkowego i zaskakujący koniec. Naprawdę książka warta polecenia już zaczynam c...

zgłoś błąd zgłoś błąd