Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/9553/urbanistyczne-wizje---konkurs-fotograficzny-wygraj-ksiazke-pojutrze-o-miastach-przyszlosci

Urbanistyczne wizje - konkurs fotograficzny. Wygraj książkę „Pojutrze. O miastach przyszłości".

1 wartościowy tekst

9 listopada premierę ma książka Pauliny Wilk Pojutrze. O miastach przyszłości, w której autorka zabiera czytelnika w podróż do dziewięciu metropolii, w których przeszłość i teraźniejszość odważnie spotykają się z przyszłością. Przed nami Dubaj, Bombaj, Kampala, Songdo, Singapur, Lima, Masdar, Seul, Kopenhaga... 

Przyszłość należy do miast. Już teraz żyje w nich połowa ludzkości, a one wciąż się rozrastają. Równolegle z dynamicznym wzrostem w miastach zachodzi wiele innych procesów – metropolie, próbując sprostać nowym wyzwaniom i oczekiwaniom mieszkańców. Niektóre ucieleśniają idee równości, inne inwestują w ekologię i nowe technologie, są też takie, które rozwijają się bez żadnego planu. Paulina Wilk postanowiła zmierzyć się z ogromem i fenomenem miasta. Zabiera czytelnika w podróż do dziewięciu metropolii, w których przeszłość i teraźniejszość odważnie spotykają się z przyszłością. Dubaj, Bombaj, Kampala, Songdo, Singapur, Lima, Masdar, Seul, Kopenhaga.

Według autorki reportażu „Pojutrze. O miastach przyszłości” miasta stają się doświadczalnymi poligonami, na których ścierają się rozmaite urbanistyczne wizje. Z pewnością dostrzegacie zmiany w swoim otoczeniu, gdzie chociażby obok starych budynków pojawiają się nowe konstrukcje.

Podzielcie się z nami fotografią własnego autorstwa, przedstawiającą takie zestawienie lub Wasz ulubiony projekt architektoniczny. Nie zapomnijcie napisać, co znajduje się na Waszym zdjęciu i uzasadnić wybór! Czekamy na autorskie zdjęcia spełniające wymogi techniczne.

Nagrody: Autorzy pięciu najciekawszych fotografii otrzymają egzemplarz książki.

Regulamin:

  • Konkurs trwa od 8 listopada do 19 listopada włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Zgłaszając zdjęcie do Konkursu uczestnik Konkursu oświadcza i potwierdza, że przedmiotowa ilustracja jest jego własnością i została wykonana przez niego samego lub osoby trzecie oraz, że przysługują mu prawa autorskie do tych ilustracji, w tym prawo do wysyłania ich na Konkurs.
  • Prace powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Literackie.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 32  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 273
issi
18-11-2017 20:57
Na co dzień i wszędzie spotykamy się z kontrastami. Czasem w niepozornych miejscach. Często ta nowa zabudowa po macoszemu traktuje swoich sąsiadów. Próbuje ich przyćmić i często niestety jej się to udaje, jeżeli tworzymy bez poszanowania historii. Wtedy budynek się "rozpycha" w tej zastanej rzeczywistości. Daje cień i pozostawia w cieniu. Ładna, prosta, ascetyczna linia a tuż za nią smutna... Na co dzień i wszędzie spotykamy się z kontrastami. Czasem w niepozornych miejscach. Często ta nowa zabudowa po macoszemu traktuje swoich sąsiadów. Próbuje ich przyćmić i często niestety jej się to udaje, jeżeli tworzymy bez poszanowania historii. Wtedy budynek się "rozpycha" w tej zastanej rzeczywistości. Daje cień i pozostawia w cieniu. Ładna, prosta, ascetyczna linia a tuż za nią smutna szara ściana starej, odrapanej kamienicy i niedbale postawione tymczasowe ogrodzenie. To piękno jest czasem egoistyczne, bo brak mu powiązań.
pokaż więcej

książek: 904
osiempalcow
19-11-2017 17:46
Śnipiszki. Wileńska dzielnica kontrastów

Na prawym brzegu rzeki Willi, przecinającej miasto na pół, znajduje się dzielnica, w której szklane wieżowce sąsiadują z drewnianymi domami z XIX wieku. Niektóre z nich są unowocześnione, inne wciąż mają na podwórku wygódkę. A na horyzoncie – „Europa”, jeden z najwyższych budynków w krajach bałtyckich, oraz równie nowoczesny Urząd Miasta i Gminy Wilno....
Śnipiszki. Wileńska dzielnica kontrastów

Na prawym brzegu rzeki Willi, przecinającej miasto na pół, znajduje się dzielnica, w której szklane wieżowce sąsiadują z drewnianymi domami z XIX wieku. Niektóre z nich są unowocześnione, inne wciąż mają na podwórku wygódkę. A na horyzoncie – „Europa”, jeden z najwyższych budynków w krajach bałtyckich, oraz równie nowoczesny Urząd Miasta i Gminy Wilno. Zagubieni turyści pewnie myślą, że trafili właśnie na sam koniec miasta. Nic bardziej mylnego. Kawałek dalej znajduje się zupełnie inna część dzielnicy – osiedle postsowieckich bloków, dopełniające skrajnego charakteru Śnipiszek. Jak się tutaj żyje? Z pewnością w niepewności o jutro, bo tereny atrakcyjnie położonego dystryktu kuszą inwestorów...

Czy Śnipiszki są wileńskim „poligonem doświadczalnym”? To właśnie w tej dzielnicy widać, że miasto nie do końca poradziło sobie z wyzwoleniem spod radzieckiej „kurateli”, a także z transformacją, która wciąż się tam dokonuje. Dopóki żyją właściciele prywatnych własności, stanowiących główny trzon drewnianej części Śnipiszek, wygląd dzielnicy raczej się nie zmieni. Jednak za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat po tym zaskakującym krajobrazie mogą pozostać już tylko wspomnienia. I zdjęcia.
pokaż więcej

książek: 340
Wyspana-Fiolka
19-11-2017 22:00
Brama Zamku na Hradczanach.
Zabytkowa część miasta oddaje zwiedzających pod opiekę sąsiedniej dzielnicy.
Zupełnie niczym czuły rodzic, który powierza drugiej połówce ich pociechy.
To właśnie brama Zamku podsunęła mi taką wizję.
Dlatego chciałbym wyróżnić ją w konkursie na projekt architektoniczny.

książek: 1421
Wiedenka
19-11-2017 22:18
Oto niezbyt optymistyczna wizja urbanistyczna polskiego miasta przyszłości. Wszechobecne w naszych miastach ekrany akustyczne. Zdjęcie wykonałam w Krakowie w pobliżu mojego osiedla na ulicy Bobrzyńskiego. Powinnam tu jeszcze umieścić szlaban, furtkę i resztkę pnia ściętego drzewa, bo to ostatnio częsty obrazek w naszych miastach. I to właśnie jest najlepszym dowodem na to, jak bardzo odstajemy... Oto niezbyt optymistyczna wizja urbanistyczna polskiego miasta przyszłości. Wszechobecne w naszych miastach ekrany akustyczne. Zdjęcie wykonałam w Krakowie w pobliżu mojego osiedla na ulicy Bobrzyńskiego. Powinnam tu jeszcze umieścić szlaban, furtkę i resztkę pnia ściętego drzewa, bo to ostatnio częsty obrazek w naszych miastach. I to właśnie jest najlepszym dowodem na to, jak bardzo odstajemy od najlepszych. U nas przestrzeń publiczna (tak bardzo przez wszystkich pożądana) właściwie nie istnieje, odbiera się ją ludziom, tworząc getta, grodząc i odgradzając, co tylko można, przy równoczesnym braku dbałości o tereny zielone, czyli "płuca miasta". Brak przemyślanych planów zagospodarowania przestrzeni skutkuje brakiem odpowiedniej infrastruktury (także rekreacyjnej), która ludziom w mieście, mającym ograniczony dostęp do natury, jest tak bardzo potrzebna. Mnie to już nawet nie smuci, raczej przeraża. Opamiętamy się kiedyś?
pokaż więcej

książek: 2031
LubimyCzytać
21-11-2017 10:04
Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!
Wybraliśmy zwycięskie prace:

next
Maria
Patrycja
lotosu_kwiat
Aloj

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.
Konkurs został zakończony. Za wszystkie odpowiedzi dziękujemy!
Wybraliśmy zwycięskie prace:

next
Maria
Patrycja
lotosu_kwiat
Aloj

Serdecznie gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się bezpośrednio.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Zapisane w chmurze

Magda i Łukasz to małżeństwo jakich wiele. Kilkanaście wspólnych lat, dwoje udanych dzieci to nie gwarancja szczęśliwego związku. Dominujący mężczyzna...

zgłoś błąd zgłoś błąd