Polska Izba Książki ponownie apeluje o obniżenie podatku VAT na ebooki

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.01.2013

Obniżenia 23-procentowego podatku VAT na e-booki do 5-procentowej stawki obowiązującej wobec książki tradycyjnej domagają się wydawcy zrzeszeni w Sekcji Publikacji Elektronicznych Polskiej Izby Książki. Swój apel wysłali m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich, ministrów: finansów, kultury, nauki, edukacji, do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wybranych komisji sejmowych i senackich oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Polska Izba Książki ponownie apeluje o obniżenie podatku VAT na ebooki

"Zgodnie z aktualnymi przepisami książki papierowe oraz książki elektroniczne utrwalone na fizycznym nośniku (np. płyta CD) obciążone są stawką podatku VAT w wysokości 5 proc., podczas gdy te same książki (ten sam autor, tytuł) sprzedawane w formie elektronicznej bezpośrednio ze stron internetowych, traktowane są nie jako książki, lecz jako usługa i obciążone stawką podatku VAT wynoszącą 23 proc. Zróżnicowanie stawek VAT nie znajduje w naszym przekonaniu żadnego uzasadnienia, ani z punktu widzenia cech samego produktu, gdyż sprzedawana jest treść, nie zaś jej nośnik (papier, płyta CD itd.), ani z punktu widzenia rozwoju rynku" - czytamy w apelu SPE PIK.

"Wprowadzanie takiej nierówności, pogłębia i tak bardzo złą pozycję prawną podmiotów udostępniających swoje utwory odpłatnie w sieci internet. Bardzo trudno jest bowiem konkurować z treściami udostępnianymi bezpłatnie, w dodatku bez zgody właścicieli praw, tym trudniej jednak, gdy ceny naszych publikacji są dodatkowo powiększone o 23 proc. podatku VAT" - napisali wydawcy.

Jak podkreślają: "Przedstawiona powyżej sprawa jest niezwykle pilna i istotna zarówno z punktu widzenia rozwoju młodego rynku książek elektronicznych, jak i kultury narodowej, w tym przyszłości profesjonalnie opracowanych treści. Sprzedaż książek w formie cyfrowej stanowić będzie w niedługiej przyszłości dominującą formę wymiany kulturalnej i intelektualnej. Wydawcom i autorom już dziś bardzo trudno jest sprzedawać legalne treści - z poszanowaniem autorskich praw majątkowych - gdyż gros publikacji udostępnianych jest w serwisach społecznościowych i sieciach wymiany plików nieodpłatnie, całkowicie nielegalnie".

Źródło: rynek-ksiazki.pl


komentarze [4]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Trebor64  - awatar
Trebor64 30.01.2013 15:22
Czytelnik

W świecie, w którym marchewka bywa owocem, a ślimak rybą, bo w ten sposób pasują do przepisów, książka bywa usługą. Apel PIK powinien być powtarzany milion razy, uparcie, do skutku. Może coś da i w ten sposób będzie trochę normalniej. Pozdrawiam:

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sylwester  - awatar
Sylwester 30.01.2013 15:09
Czytelnik

Generalnie nie przepadam za e-bookami, bo nic nie zastąpi papieru i szelestu przekładanych stron, jednak pomysł Polskiej Izby Książki bardzo mi się podoba. Faktycznie nie widzę sensu w obciążaniu ich 23-procentowym VAT-em. Cóż, w Polsce nie wszystko musi mieć sens...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Michał Tatuliński - awatar
Michał Tatuliński 30.01.2013 13:23
Moderator globalny

Dobrze, że taki apel został napisany.
Mam nadzieję, że jakiś odzew rządu na niego będzie. I nie będzie to zasłanianie się prawem Unii Europejskiej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 30.01.2013 12:37
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post