Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/11349/tokarczuk-i-dehnel-nominowani-do-nagrody-ebrd-literature-prize

Tokarczuk i Dehnel nominowani do nagrody EBRD Literature Prize

14 wartościowy tekst

W dziesiątce książek nominowanych do międzynarodowej nagrody Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju znalazły się dwa tłumaczenia polskich książek. Nominacje otrzymali Olga Tokarczuk i Jacek Dehnel.

Nagroda literacka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju została powołana w zeszłym roku w celu promowania tłumaczeń najlepszych powieści, które pojawiły się na brytyjskim rynku wydawniczym. W drugiej edycji tej nagrody znalazło się miejsce dla dwóch książek polskich autorów. Nominacje otrzymały książki Prowadź swój pług przez kości umarłych Olgi Tokarczuk i Lala autorstwa Jacka Dehnela. Obie powieści przetłumaczyła na język angielski Antonia Lloyd-Jones, zeszłoroczna laureatka nagrody Transatlantyk i autorka przekładów książek m.in. Zygmunta Miłoszewskiego i Mariusza Szczygła. Wśród nominowanych znalazły się także prace autorów z takich krajów, jak: Libia, Rumunia, Rosja, Łotwa, Maroko, Turcja i Uzbekistan.

Zwycięzca tegorocznej edycji zostanie ogłoszony 7 marca, podczas uroczystości w siedzibie organizacji w Londynie. Główna nagroda wynosi 20 tysięcy euro i jest dzielona pomiędzy pisarza i tłumacza. W zeszłym roku kapituła uhonorowała tureckiego pisarza Burhana Sönmeza i tłumacza Ümita Husseina za książkę Stambuł, Stambuł.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 17  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 162
Agnesto
21-01-2019 10:01
Olga Tokarczuk - moja faworyta od lat. A zwłaszcza od czasu zdobycia Bookera. Jej warsztat literacki jest na bardzo, bardzo wysokim poziomie. To jedyna przedstawicielka Polski z takim piórem, inteligencją i mądrością. Dehnel... kwestia sporna. Dla mnie absurd, ale zaznaczam - to moje osobiste zdanie.
książek: 1102
Allie
21-01-2019 18:49
Podejrzewam, że raczej faworytka, nie faworyta :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 11
Eskarina
21-01-2019 10:13
Gratulacje dla autorów i tłumaczy :)
Dehnel już czeka u mnie w kolejce, Tokarczuk, hm, akurat ta książka nie przypadła mi do gustu, ale i tak miło, że polska literatura jest doceniana.
książek: 6759
allison
21-01-2019 11:00
Wspaniała wiadomość. Obie powieści zasługują w pełni na nagrodę. Czytałam je dość dawno, ale wciąż mam w pamięci.
książek: 1194
betsy
21-01-2019 18:08
A ja właśnie przeczytałam "Lalę". I głupio się przyznać, ale mnie nie zachwyciła. Natomiast dla Brytyjczyków, nie znających naszej historii obie te książki mogą być bardzo interesujące poznawczo (o ile w ogóle ich tak daleki kraj jak Polska zainteresuje...) No i niepowtarzalny styl, wartości artystyczne. Jeżeli tłumaczka jest tak dobra i potrafi go oddać- czapki z głów!
książek: 1736
Renax
22-01-2019 05:48
Czytałąm. Nie odniosę się do książki, bo akurat jej nie czytałam, ale polecam Ci 'Matkę Makrynę'. TO o takiej zakonnicy. Naprawdę dobre. Ja jeszcze czytałam 'Krivoklat' o takim facecie w sanatorium.
Ja lubię ten styl.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 422
scorpius
23-01-2019 09:54
To jedyna książka Tokarczuk jaką do tej pory przeczytałam. Bardzo mi się podobała -9/10 gwiazdek. Moim zdaniem nominacja zasłużona :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Śmierć Komandora. Pojawia się idea

Rok 2018 był dla mnie rokiem Murakamiego. Przeczytałam wszystkie książki autora. Przepadłam całkowicie. Tak było również teraz. Świat Murakamiego mnie...

zgłoś błąd zgłoś błąd