Zmarł David McKee, autor książek dla dzieci o słoniu Elmerze

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.04.2022

Jak poinformował brytyjski wydawca pisarza i ilustratora, McKee zmarł 7 kwietnia po krótkiej chorobie. Twórca odszedł w swoim domu na południu Francji, w otoczeniu rodziny. Miał 87 lat.

Zmarł David McKee, autor książek dla dzieci o słoniu Elmerze Geraint Lewis/Shutterstock (1895927db) David McKee The Edinburgh International Book Festival, Scotland, Britain - 2010 Author and illustrator of children's picture books 'Elmer', 'Mr Benn' and 'Not Now, Bernard'/East News

David Mckee urodził się 2 stycznia 1935 roku w Tavistock w hrabstwie Devon. Ukończył studia w Plymouth Art College, a dzięki pracy pisarza mógł podróżować po świecie – wiele czasu spędził w Barcelonie, Nicei, Paryżu i we Włoszech. W ostatnich latach dzielił życie głównie pomiędzy domy w Londynie i Prowansji, do której chętnie podróżował ze swoją wieloletnią partnerką, Bakhtą, zajmującą się sprzedażą dzieł sztuki.

O odejściu twórcy poinformowało wydawnictwo Andersen Press. Jak napisał jego założyciel, Klaus Flugge:

Jestem zdruzgotany nagłą śmiercią mojego najlepszego przyjaciela. Jego książki stanowiły wyjątkowy, jasny punkt wśród pozycji przeznaczonych dla najmłodszych czytelników. David zawsze podkreślał, jak ważne jest, by pamiętać, że ten świat jest różnorodny, że dla każdego znajdzie się w nim miejsce. A podobne motywy nie zawsze są obecne w pozycjach skierowanych do dzieci. Miałem szczęście być nie tylko jego wydawcą, ale i przyjacielem. Wielu osobom będzie go brakowało tak bardzo, że pewnie nie mógłby sobie tego wyobrazić.

David McKee na początku swojej kariery regularnie sprzedawał różnym gazetom swoje humorystyczne rysunki. Można je było zobaczyć m.in. w „Reader’s Digest”, „Punch” i „The Educational Supplement”. Swoją pierwszą książkę pt.: „Two Can Toucan” pisarz wydał w roku 1964, wspólnie ze wspomnianym wyżej Klausem Flugge, który wtedy jeszcze pracował dla Abelard-Schuman. Gdy jednak mężczyzna założył swoją oficynę w 1976 roku, pisarz i autor ilustracji stał się jego stałym współpracownikiem – panowie wydali razem ponad 50 książek.

W Polsce najbardziej znane są książki Davida McKee, których głównym bohaterem jest wielobarwny słoń Elmer. Postać ta po raz pierwszy pojawiła się w publikacji z 1968 roku, potem ukazało się jeszcze 28 kolejnych. Cykl o Elmerze należy do najbardziej poczytnych serii czytelniczych przeznaczonych dla dzieci. Sprzedano ponad 10 milionów egzemplarzy książek opowiadających o przygodach tej postaci, zostały one przetłumaczone na ponad 60 języków.

W serwisie lubimyczytać.pl seria o Elmerze uzyskała wysoką średnią ocen 7,4/10. O najlepiej ocenianym (8,2/10) tomiku „Elmer. Najlepsze przygody” użytkowniczka o nicku eR_ wypowiedziała się tak:

Cała opowieść to zbiór opowiadań, których bohaterem jest niezwykły słoń w kratkę, czyli tytułowy Elmer. Bardzo mądry i niezwykły zwierz, który swoimi radami, przemyśleniami dzieli się z każdym, kto takiej porady potrzebuje. Słoń uczy dzieci tolerancji oraz tego, że to, co nieznane, nie oznacza od razu „złe”, „wrogie”. Wystarczy to poznać i zrozumieć.

Ta książka to przepiękna opowieść, którą wraz z pewnym młodzieńcem przeczytaliśmy kilka razy. Doskonałe wydanie z bajecznymi ilustracjami. […] Polecam gorąco.

Czytelnikom bardzo (8,1/10) spodobał się również tom „Elmer. Słoń w kratkę”. Użytkowniczka Monika Szulc napisała:

Elmer jest najlepszym bohaterem dziecięcych bajek, jakiego miałam okazję poznać. Nie tylko moja córeczka oszalała na jego punkcie, ale i ja. Elmer to uroczy i niezwykle mądry słoń, który pokaże waszym dzieciom jak piękny jest świat, jeśli szanuję się przyjaciół i nie potępia inności.

McKee z powodzeniem pracował również jako artysta plastyk oraz współtwórca animowanych programów telewizyjnych. W 2011 roku pisarz otrzymał tytuł doktora honoris causa na Plymouth College of Art, natomiast w roku 2020 wyróżniono go Nagrodą BookTrust za całokształt twórczości. Autor, dziękując za jej przyznanie, powiedział:

Książki obrazkowe stanowią dla dziecka pierwszy kontakt ze światem sztuki, dlatego w pewien sposób, zwłaszcza w przypadku niektórych moich utworów, obrazy stają się ważniejsze od fabuły. Publikacje dla najmłodszych mogą nie tylko przyczynić się do zmiany postaw, ale i pomagać najmłodszym kształtować ich światopogląd.

Źródło: „The Guardian”, Andersen Press


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 07.04.2022 17:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post