rozwiń zwiń

Dobre Książki i Kawa z...

LubimyCzytać LubimyCzytać
17.02.2012

17 tysięcy czytelników zażądało 17 autorów…
i tak powstaje pierwszy w Polsce program spotkań autorskich odpowiadający rzeczywistym potrzebom czytelniczym - "Dobre książki i kawa z…"

Dobre Książki i Kawa z...

"Dobre książki i kawa z…" to 17 spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki z najpopularniejszymi pisarzami, które będą odbywały się w miastach wojewódzkich.

Dyskusyjne Kluby Książki to program, który od sześciu już lat podbija serca polskich czytelników i z czasem przerodził się w prawdziwy ruch społeczny. To on wyznacza literacki status quo.

Pomysł
Pomysł na stworzenie polskiej wersji popularnych na świecie reading clubs zrodził się w 2007 roku w wyniku wspólnych rozmów Instytutu Książki i British Council, które doprowadziły do szkoleń dla bibliotekarzy w całej Polsce i powstania pierwszych klubów. Już dwa lata później regularnie działało ponad 440 klubów w całej Polsce, i klubów tych ciągle przybywa (w ostatnim roku 171).

Liczby
Dziś Dyskusyjnych Klubów Książki jest już prawie 1000, a dokładnie 968. W tym 665 to kluby dla dorosłych, 303 to kluby dla dzieci i młodzieży. Działają też kluby dla niepełnosprawnych (dorosłych i dzieci). Dyskusyjne Kluby Książki działają w bibliotekach (małych i dużych) w całej Polsce, w tym w bibliotekach dość nietypowych – jak chociażby kluby w zakładach karnych.

Władza spoczywa w rękach klubowiczów
Działalność jest koordynowana przez inicjatora programu – Instytut Książki – i przez moderatorów wojewódzkich, ale cała władza spoczywa w rękach klubowiczów. To oni wybierają książki, to oni decydują, czy do książki lepsza jest kawa, herbata czy makowiec, i to oni decydują o programie spotkań autorskich. Bo klubowicze spotykają się, by wspólnie porozmawiać o przeczytanych książkach oraz poznać swoich ulubionych autorów. W ramach DKK odbyło się 914 spotkań autorskich. Gościli na nich m.in. Grażyna Bąkiewicz, Marcin Pałasz, Paweł Beręsewicz, Joanna Olech, Marta Fox, Mariusz Szczygieł, Maria Czubaszek, Barbara Kosmowska, Jacek Hugo-Bader, Wanda Chotomska, Michał Ogórek, Jacek Dehnel, Andrzej Stasiuk, Grzegorz Kasdepke, Artur Andrus, Jarosław Kret, Ewa Ostrowska, Kazimierz Szymeczko, Michał Rusinek, Mariusz Czubaj, Jasiek Mela, Wojciech Tochman, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Anda Rottenberg, Tadeusz Słobodzianek, Ignacy Karpowicz, Antoni Libera, Izabela Sowa, Małgorzata Kalicińska i Hanna Kowalewska.

Popularność DKK rośnie
Poza bibliotekami DKK-i obecne są też w sieci WWW. Niemal wszystkie kluby prowadzą własne strony internetowe czy blogi. Strony poświęcone DKK prowadzą także wszystkie biblioteki wojewódzkie – koordynatorzy programu.
W działalność Klubów włączyli się też wydawcy, m.in.: Znak Literanova, Świat Książki, Czarne, Karakter, Otwarte, Wydawnictwo Literackie, Czytelnik, Muza, W.A.B., Akapit-Press, Zysk, Prószyński – którzy są fundatorami nagród w comiesięcznym konkursie na recenzje książkowe wydawnictwa.

O spotkaniach klubowych i spotkaniach autorskich zaczęło być głośno nie tylko w środowisku ludzi książki, ale również w mediach, które zauważyły, że obok spadających wyników czytelnictwa są też rosnące wyniki czytelnictwa zaangażowanego, głębokiego, słowem: dyskusyjnego. W grudniowym numerze "Wysokich Obcasów" z 17 grudnia 2011 ukazał się artykuł zatytułowany "Potrzeba stolikowa" opowiadający o dwóch klubach działających w województwie mazowieckim. Autor reportażu pisał: "Wszystko to wygląda na cuda, lecz daję głowę, że cuda prawdziwe".

Eric-Emmanuel Schmidt. Spotkanie inaugurujące cykl: 22 lutego (środa), godz. 17.00, Biblioteka Śląska, Plac Rady Europy 1, Sala Parnassos, Katowice. Prowadzenie: Dariusz Bugalski. Zobacz szczegóły!


komentarze [0]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się