Czasami nie możemy kogoś uratować...

Inwazja_Czytadełek Inwazja_Czytadełek
14.12.2016
Okładka książki Kiedy wszystko się zmienia Lisa De Jong

Drugi tom cyklu „Rains” może nieźle zaskoczyć, gdyż główną bohaterką już nie jest Kate z „Kiedy pada deszcz”, za to poznajemy jej współlokatorkę. Autorka daje nam całkiem nową historię Emery i Drake'a, choć nie obejdzie się tutaj bez wzmianek z poprzedniego tomu. Dwudziestoletnia Em jest zasadniczą studentką, ma swój plan na życie i usilnie dąży do jego realizacji. Przez przypadek poznaje Drake'a, rozgrywającego w drużynie fotboolowej, a gdy do tego jeszcze zaczyna łączyć ich wspólny uczelniany projekt i uczucie, to otrzymujemy mieszankę wybuchową obu z pozoru silnych charakterów, które jednak mogą przetrwać tylko dzięki wzajemnej pomocy.

Opis fabuły potrafi zniechęcić, nie ma w nim bowiem nic, co by przyciągało uwagę czytelnika. Na rynku książki jest dość dużo tego typu historii, jednak z pełną świadomością mogę powiedzieć, że „Kiedy wszystko się zmienia” trzyma poziom pierwszej części, choć nie jest może tak ckliwa i skłaniająca do płaczu. Autorka w pewnym momencie serwuje nam zwrot akcji, którego raczej nikt się nie spodziewa, i jakby tego było mało, to w książce nie ma bohatera, który nie byłby pokrzywdzony przez życie. W dodatku żaden z nich nie ponosi winy za koszmar jaki musiał przejść, jednak nadal jest im z tym ciężko, a otworzenie się na obcy świat wcale nie przychodzi łatwo.

Drake, rozgrywający w akademickiej drużynie futbolowej zmaga się z koszmarem, którego przez bardzo długi czas nie chce nam ujawnić i mimo, że wydaje się być żałosnym kłamcą i podrywaczem, to jednak udowadnia nam, że to tylko pozory. Bohater, którego można jednocześnie kochać i nienawidzić, rozbudza w czytelnikach wiele sprzecznych emocji, by bardziej wciągnąć nas w jego historię i punkt widzenia.
Emery, jak już wspominałam, jest współlokatorką Kate, bohaterki poprzedniego tomu. Ukazuje nam się w wielu obliczach, raz jest typową domatorką z nosem w książkach, by później pokazać się nam na imprezie, gdzie wygłasza cięte riposty, najczęściej w stronę Drake'a. Ona również nie ma za sobą przyjemnej historii, często w samotności wspomina to, co ją gnębi, a wtedy poznajemy tę dziewczynę, którą chciałoby się przytulić i usłyszeć, że w końcu musi być lepiej.

Na sam koniec dorzucę, że ta książka jest warta przeczytania, autorka udowadnia, że nie będzie nam w kółko pisała jednej historii, pokazuje umiejętność tworzenia nowych bohaterów, którzy nie są płascy, a w dodatku łączy historię tak, że nie mamy żalu, gdy żegnamy się z wątkiem Kate. Zdecydowanie emocjonalna, bywa denerwująca, czasami wywołuje uśmiech, lecz pod koniec zapiera dech w piersi, by po odłożeniu jej nie dało się szybko zapomnieć o istnieniu tego cyklu.

Natalia Wrzesińska