Chodź, opowiem ci bajkę

swita77 swita77
22.04.2016
Okładka książki Galeria bajek. Wiersze czytane obrazem Rafał Olbiński, Michał Zawadka

Jedenaście wierszowanych bajek zaprasza do zabawy słowem i obrazem, dorosłych i dzieci. W tych opowiastkach kryje się drugie dno, bowiem pomagają one rodzicom uczyć dzieci ważnych i przydatnych w życiu umiejętności: podejmowania odpowiedzialnych decyzji, asertywności, odwagi, kreatywności czy szacunku dla innych. Towarzyszą im niezwykłe ilustracje – surrealistyczne obrazy Rafała Olbińskiego. A z kolei połączenie poezji i malarstwa uwrażliwia małych czytelników na sztukę i uczy patrzenia ze zrozumieniem, tak by poza oczywistym przekazem zobaczyć coś więcej.

Każda z bajek zawiera morał i tym samym uczy przez zabawę. Dobrze, by rodzice najpierw sami wnikliwie przeczytali książkę a później, posiłkując się wskazówkami autora, przeczytali ją raz jeszcze i omówili już z dzieckiem. To pozwoli wykorzystać wszelkie możliwości oferowane przez tę lekturę a zawiera ich ona niemało. Pomocny będzie „Przewodnik dla rodziców”, opisujący zawarte w wierszach przesłanie. Ta niezwykle istotna część służy do nauki szczególnie przydatnych kompetencji miękkich.

Magiczne, z pogranicza jawy i snu, metaforyczne ilustracje Rafała Olbińskiego są interpretacją bajek, przekładają je na język malarskich wizji. Abstrakcyjne myślenie dziecka świetnie koresponduje z wyobraźnią Olbińskiego. Zresztą wysmakowana, starannie dopracowana szata graficzna i albumowe wydanie książki stanowią jedną z jej mocnych stron. Co więcej, na końcu autorzy umieścili motywy z ilustracji Olbińskiego, które – pokolorowane przez dziecko – pozwolą mu stworzyć własną barwną galerię. Kreatywność i wyobraźnia bardzo się przydadzą na każdym etapie lektury „Galerii bajek”.

Wspólne czytanie tych bajek pozwoli dziecko przygotować do pewnych sytuacji, oswoić się z nimi i nabrać pewności siebie. Autorom udało się stworzyć coś na kształt podręcznika, przydatnego w nauce i zabawie. Prezentowane tu historie porządkują świat najmłodszych, są drogowskazem, który przy wsparciu dorosłych pozwoli im przebrnąć przez problemy, nauczy nazwać pewne stany emocjonalne i pokaże jak sobie radzić z nie zawsze pozytywnymi uczuciami. Autorzy kładą nacisk na wspólną pracę dorosłego i dziecka.

Galeria Bajek, z przedmową profesora Tony’ego Buzana, sprawdzi się zarówno podczas indywidualnej pracy rodzica z dzieckiem, jak i w placówkach edukacyjnych. Autorzy w prosty sposób dowiedli, że można połączyć zabawę z nauką i wychowaniem bez szwanku dla każdej z nich. Znajdziemy tu różne sugestie pomagające nawiązać z dzieckiem dobry kontakt czy po prostu bawić się, ale tak, by uczynić je bardziej świadomymi obywatelami świata. Książka jest dwujęzyczna, polsko-angielska, przez co bardziej wszechstronna: można podszlifować znajomość języka obcego, może też być świetnym podręcznikiem w grupach anglojęzycznych. Powinni obowiązkowo sięgnąć po nią ci, którym nie jest obojętny los dziecka we współczesnym świecie.

Ta niezwykła, barwna i mądra książka, jest świetnym sposobem na wspólne, produktywne spędzenie czasu. I nie jest to publikacja służąca jedynie rozrywce czy podziwianiu kolorowych ilustracji, raczej do wielokrotnego przerabiania poszczególnych rozdziałów. Wierszowane bajki, pełniące rolę edukacyjną, pozwalają zajrzeć do świata ich małych bohaterów i zmierzyć się z emocjonalnie trudnymi sytuacjami. Nakreślają ciekawą wizję współczesnego rodzicielstwa opartego na partnerstwie, cierpliwym objaśnianiu świata, mówią o dojrzewaniu małego człowieka do pełnienia różnych społecznych ról i samodzielności. A wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie…

Magdalena Świtała