Znajdź się w swoim żywiole!

Róża_Bzowa Róża_Bzowa
23.02.2016
Okładka książki Pod ziemią, pod wodą Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, świetni ilustratorzy oraz pomysłodawcy i autorzy niezwykłych książek dla dzieci, stanowią już dziś uznaną markę. Każda z ich nowych publikacji wzbudza żywe emocje oraz zainteresowanie nie tylko czytelników – małych i dużych – ale także krytyków, artystów i znawców książki dziecięcej. Podobnie było w przypadku ich ostatniego, jak dotąd, dzieła. Dwustronna książka „Pod ziemią, pod wodą” cieszy się niesłabnącym uznaniem czytelników, zebrała zasłużenie mnóstwo pochwał, a ostatnio chińska edycja książki otrzymała tytuł najlepszej książki roku 2015 przyznawany przez The Beijing News Weekly Review.

Ogromna księga Mizielińskich to ambitne zadanie nie tylko w kwestii ćwiczenia nadgarstków – tomisko, którego lekturę można rozpocząć z obu stron, przedstawia to, co dla przeciętnego człowieka jest niewidoczne. Z każdą stroną możemy się bowiem bardziej zagłębić pod podszewkę tego, co widzimy żyjąc na Ziemi – zanurkować w wodne odmęty lub zanurzyć w głąb nory (niekoniecznie króliczej), jaskini czy podziemnego tunelu. Podróżując wraz z każdą kolejną stroną w głąb, możemy poczuć się jak Alicja spadająca w dół nory Białego Królika. Dziewczynka obawiała się, że jej swobodne opadanie może się wcale nie skończyć lub w najlepszym wypadku osiągnąć swój kres w środku Ziemi, ale stało się inaczej. Tutaj rzecz wygląda dokładnie jak w przypuszczeniach bohaterki Lewisa Carrolla – rzeczywiście osiągamy koniec docierając podczas lektury do środka Ziemi, bez względu na to, z której strony rozpoczniemy przygodę z książką: z powierzchni ziemi czy wody.

W czasie czytania i oglądania woluminu – bowiem tekst i ilustracje pełnią tu równie ważką rolę – dajemy się porwać fascynującej różnorodności i bogactwu tego, co mamy dosłownie pod stopami (lub pod swoim, unoszonym na falach, ciałem). Oglądamy podziemne rośliny, zaglądamy pod powierzchnię różnych zbiorników wodnych, poznajemy zwierzęta mieszkające pod ziemią i tajemnicze organizmy żyjące w niedostępnych głębinach oceanów. Podziwiamy odkrywców podziemnych bogactw, nurków - pasjonatów przekraczających możliwości i ograniczenia własnego ciała, lecz także doskonale funkcjonujące podziemne przedsiębiorstwa wydobywcze, wspomagane wciąż ulepszanymi zdobyczami techniki. W równym stopniu zachwycić nas zatem może niesamowite piękno i zaskakująca cudowność natury, jak i niesłychana pomysłowość i brawura poznawcza człowieka, próbującego zgłębić jej sekrety. Słowo „zgłębić” idealnie oddaje trudności w wydzieraniu przyrodzie jej tajemnic – bowiem im głębiej i dalej od powierzchni, tym mniej zbadana jest nasza planeta, a znajdujące się w niej stworzenia, substancje i rządzące nimi prawa wciąż czekają na odkrycie, zbadanie i opisanie.

Ta pięknie wydana w dużym formacie ponad stustronicowa książka zapewni każdemu, kto się z nią zetknie, pasjonującą, pełną przygód i niespodzianek wyprawę w głąb dwóch żywiołów, dzięki której straci poczucie czasu. Tom stanowi doskonałą inwestycję i przyniesie wymierne korzyści – dzięki niemu nie tylko poszerzymy swoją wiedzę (korzyść poznawcza), doskonale spędzimy czas (rozrywka), będziemy chcieli podzielić się opisanymi w niej odkryciami z innymi (społeczna), ale także możemy się poczuć zainspirowani do własnych poszukiwań (edukacyjna), a może nawet do wyboru hobby (rozwojowa) czy zawodu (zawodowa). Nie od rzeczy będzie także nadmienić, że w jednym tomie znajdziemy tu informacje z wielu dziedzin: biologii, fizyki, chemii, geografii, archeologii, a także mechaniki, historii techniki i odkryć naukowych i wielu innych, co nie tylko umożliwi oszczędzanie wydatków na różne opracowania, ale i czasu potrzebnego na ich poszukiwanie i wertowanie (informacyjno-ekonomiczna). Nie wspominając już o niebagatelnym wpływie tej publikacji na rozwój wrażliwości ekologicznej, artystycznej czy czytelniczej. Miejmy nadzieję, że autorzy stworzą także książki o kolejnych żywiołach – powietrzu i ogniu.

Chcesz znaleźć się w swoim żywiole? Odkryj przyjemność płynącą z lektury. Aby dać się porwać żywiołowi czytaj książki piękne i mądre. Jeśli wybierzesz powyższą - możesz nawet rzucić się żywiołowo w objęcia dwóch żywiołów jednocześnie…

Jowita Marzec