Życiowa wywrotka

Tajemnica Tajemnica
30.10.2014
Okładka książki Ocalona Aprilynne Pike Logo Patronat

Są zwolennicy i przeciwnicy zmieniania gatunków literackich. Osobiście bardzo lubię sięgnąć czasami po książkę, która nie znajduje się na mojej ulubionej półce. Przy takich okazjach moje zmysły szaleją. Nasycają się każdą literką i zachwycają się tym, czego na co dzień im nie dostarczam. Dokładnie tak było przy książce Aprilynne Pike pt. „Ocalona”. Zafundowałam ucztę mojej wyobraźni, moim emocjom i ciekawości. Jestem w pełni usatysfakcjonowana, ale po kolei ….

Tavia, główna bohaterka, dziwnym trafem jest jedyną ocalałą pasażerką w katastrofie lotniczej. Wszyscy giną, łącznie z jej rodzicami. Osieroconą młodą dziewczynę adoptuje wujostwo. Codzienność Tavii zmienia się z dnia na dzień. Musi sobie poradzić zarówno z traumą po utracie rodziców, jak i z nowymi warunkami mieszkaniowymi. Sytuacja jest dość trudna. Wizyty u psychoterapeuty i rehabilitanta nie są łatwe, a do tego pojawia się pytanie: dlaczego to ona, jako jedyna, uszła z życiem. Chwile wytchnienia przynoszą spotkania z Bensonem, w którym podkochuje się Tavia.

To jednak nie wszystko. Pewnego dnia bohaterka spotyka chłopaka widmo. Od tej chwili jej życie jeszcze bardziej się komplikuje. Nie wie i nie potrafi zrozumieć, co się z nią dzieje. Jakby tego było mało, na świecie zmienia się klimat i wybucha epidemia śmiercionośnej choroby. Przy tych dziwnie połączonych okolicznościach dziewczyna odkrywa swoje dziwne zdolności, które zaczynają ją martwić i zadziwiać.

Całe dotychczasowe życie młodej dziewczyny wywraca się do góry nogami. Zaczyna się szaleńczy bieg, ucieczka, a jednocześnie gonitwa i walka z czasem. Prawda miesza się z kłamstwem. Ludzie, którym do tej pory ufała, okazują się kłamcami, a przyjaciele wrogami. Komu zaufać? Jaką prawdę przyjąć? I w którą stronę pójść?

Z tymi pytaniami musi zmierzyć się bohaterka, ale nie tylko ona… Autorka zadbała o to, aby Tavia nie została sama. Ja ciągle byłam obok niej, nie potrafiłam przerwać czytania nawet na chwilę, bałam się odłożyć książkę, pochłonęła mnie ta opowieść bez reszty. Zdaję sobie sprawę, że znawcy gatunku i czytelnicy, którzy często sięgają po tego typu literaturę, nie uznają tej książki za dobrą, ale Ci podobni do mnie z pewnością będą zachwyceni.

Akcja „Ocalonej” jest bardzo szybka, dużo się dzieje i nie potrafimy przewidzieć, co jeszcze się wydarzy i z czym będzie się musiała zmierzyć bohaterka. Kreacja bohaterów jest dość przemyślana, a ich połączenia i zwroty akcji zaskakują, nawet bardzo. Można się lekko przyczepić do wątku przyjacielsko-miłosnego, autorka mogła go lekko dopracować, dopieścić, ale jednak jest to pierwsza część serii, więc pozostaje czekać na kolejne i mieć nadzieję, że tam autorka nie pozostawi już tego niedosytu.

Jestem urzeczona historią opowiedzianą przez Aprilynne Pike. Z wielką niecierpliwością będę oczekiwała na ciąg dalszy losów Tavii. Nie jest łatwo zawładnąć umysłem czytelnika, pozbawiając go życia prywatnego, a jednak jest to możliwe i dokładnie takiej książki potrzebowałam. Takiej, która pozwoli uciec od codzienności do zupełnie innego świata, na początku obcego, a już po kilku chwilach jakby mojego. Z czystym sumieniem mogę polecić „Ocaloną” każdemu - niezależnie od wieku, płci, statusu społecznego. Jestem przekonana, że nikt nie będzie zawiedziony.

Iwona Migowska