Kosmos z przeceny

Grzegorz Śmiałek Grzegorz Śmiałek
19.09.2014
Okładka książki Działko, szlafrok i księżniczka Katarzyna Berenika Miszczuk

Katarzyna Berenika Miszczuk zaprasza na kosmiczną wyprawę, ale raczej nie proponuje zabrania ze sobą kombinezonu i butli z tlenem - w tak absurdalnej atmosferze może się to okazać zbyteczne.

Fabuła powieści obraca się wokół kilku punktów podanych już w tytule, mamy więc do czynienia z działkiem nuklearnym, którego właściwie nie ma i na dobrą sprawę nie wiadomo czy zadziała, ono prowadzi czytelnika w głąb kosmosu na spotkanie nowych kłopotów, mamy też szlafrok, który uderza w męską sferę namiętności i pożądania, dzięki niemu poznajemy negatywną bohaterkę, a krąg kłopotów zwiększa się diametralnie, no i wreszcie księżniczka, dzięki której powieść nabiera kolorów i wdzięku, dostarczając czytelnikowi uśmiechu na twarzy i kolejnej dawki niespodziewanych komplikacji.

Zbieranina bohaterów o skrajnie różnych charakterach, zapakowana do ledwie trzymającego się statku kosmicznego wylatuje z misją ocalenia ludzkości przed wielką asteroidą, która zmierza w kierunku Ziemi. Misja jednak nie jest taka prosta, a krąg zależności rośnie ze strony na stronę.

Ciekawym motywem w tej kosmicznej odysei są mieszczące się na innych planetach księstwa Microsoft i Apple, które prowadzą między sobą nieprzerwane spory. A pikanterii całości dodaje planowany ślub księżniczki Microsoft i księcia Apple, który ma pogodzić zwaśnione narody.

Powieść z przymrużeniem oka i z dużą dawką humoru, który sprawia, że kosmiczna przygoda przypadnie do gustu nawet tym, którzy fanami SF nie są. „Gwiezdny wojownik” to powieść łatwa, lekka i przyjemna, a jedynka w tytule każe nam podejrzewać, że nadejdzie kolejna część przygód niesfornej brygady ze zbyt wścibskim komputerem pokładowym na statku.

To kosmiczna bajka, w której jest wybuchowo, bywa ekstremalnie, czasami trochę ciasno
i z pewnością alkoholowo, do tego załoga o skrajnie różnych charakterach. Taki zbiór różnorodności zapewnia niezłą przygodę i uśmiech na twarzy czytającego.

Grzegorz Śmiałek