rozwiń zwiń

Komedia kryminalna

Tajemnica Tajemnica
13.07.2014
Okładka książki Fartowny pech Olga Rudnicka Logo Patronat

Olga Rudnicka - czy trzeba komuś przedstawiać tę autorkę? Uczynię to z przyjemnością, w wielkim skrócie, który powinien stanowić zachętę dla wszystkich tych, którzy twórczości wspominanej autorki nie znają. To 26-latka, która na swoim koncie ma 9 powieści. Wszystkie są gorąco polecane i każdej z nich towarzyszy wiele pozytywnych opinii. Pisarka ta odnalazła się na rynku wydawniczym dzięki charakterystycznemu językowi, który przepełniony jest prawie zawsze doskonałym humorem.

Po dłuższej przerwie Olga Rudnicka wraca, oddając w ręce czytelników „Fartowny pech”. To komedia kryminalna o dość zakręconej i zwariowanej fabule. Szybko wciąga i jeszcze szybciej uzależnia. Niby nic skomplikowanego, a jednak mi się podobało. Ubawiłam się… i chyba o to chodziło.

Filip Nadziany, policjant, staje się ofiarą podstępu swojej kochanki. W akcie zemsty kobieta przypina go do łóżka. Żeby było śmieszniej, przypięty jest kajdankami i przystrojony w odpowiednich miejscach czerwoną kokardką. Na domiar złego owa sytuacja została uwieczniona na zdjęciu, które bardzo szybko ukazuje się wielu widzom dzięki Internetowi. To jeszcze nie koniec całej tragedii policjanta - w tej krępującej sytuacji znajduje go mamusia, której musi się ostro tłumaczyć. Nadziany ma dość swojej nagłej kariery fotograficznej i postanawia poprosić o przeniesienie. Przeprowadza się na wieś, gdzie ma nadzieję odnaleźć spokój.

Poznajemy także posterunkowego Krystiana Dzianego, który zostaje pobity przez dwunastoletnią dziewczynkę. Stwierdza on, że ma dość życia jako policjant i postanawia zostać prywatnym detektywem.

Pojawia się także Gianni, który mimo złożonej obietnicy, że nigdy więcej nie będzie pracował w Polsce, musi podjąć się zlecenia w ojczyźnie. Tym oto sposobem świeżo upieczony prywatny detektyw dostaje pierwsze zlecenie… Nie ma pojęcia, że będzie pracował dla gangstera Padliny. Bardzo szybko wspominany Padlina wywołuje wojnę gangów, w którą zamieszani zostają zarówno Dziany, jak i Nadziany. Kompletny chaos i zamieszanie, afera gotowa.

Wydawać by się mogło, że „Fartowny pech” to jedna wielka mieszanka postaci i sytuacji. Nic bardziej mylnego! Autorka poprowadziła akcję bardzo sprawnie, ze sporą dawką znakomitego humoru. Bohaterowie, niezależnie od profesji, budzą w czytelniku wielką sympatię. Ich losy, przedstawione z przymrużeniem oka, stanowią zabawną historię, którą chce się opowiadać znajomym. Dialogi, miejsca oraz same wydarzenia sprawiają wrażenie, jakby to wszystko działo się naprawdę.

Jestem pod wielkim wrażeniem. Uważam, że „Fartowny pech” jest doskonałą lekturą na urlopowe wylegiwanie się na plaży. To książka, która urzeka i porywa. Nie sposób się przy niej nudzić. Bardzo szybko czytelnik wsiąka w całą akcję i jeszcze bardziej chce poznać ciąg dalszy. Olga Rudnicka jeszcze nie raz zaskoczy czytelników - ja czekam niecierpliwie na jej kolejną książkę.

Iwona Migowska