rozwiń zwiń

Studium buntu XXI wieku

Bartek Szpojda Bartek Szpojda
08.01.2014
Okładka książki Skąd ten bunt? Nowe światowe rewolucje Paul Mason

Dziennikarz telewizji BBC, znawca tematyki gospodarczej Paul Mason to nie tylko wymierający gatunek przenikliwego redaktora, ale także znawca tego, z czym do czynienia mamy w chwili obecnej – buntu. I to buntu społeczeństw, państw, regionów i grup społecznych. Nieposłuszeństwa o skali globalnej, wywołanego problemami o podobnej wielkości. Mason z niesłychaną swobodą, ale też z niebywałą wnikliwością, stara się poznać, zrozumieć i przekazać czytelnikowi, jakie były początki fali niezadowolenia społecznego, które możemy obserwować na całym świecie.

Autor przeanalizował w swej książce wydarzenia, które w dalszym ciągu mają miejsce w Afryce i na Bliskim Wschodzie (tzw. Arabską Wiosnę), kryzys gospodarczy spowodowany działaniami banku Lehman Brothers, kłopoty finansowe Grecji czy Hiszpanii, a także to, co działo się na ulicach wielu miast Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Francji. Nie omieszkał też podjąć tematu Rosji i sławetnego wystąpienia zespołu Pussy Riot. A wszystko to, całą analizę postępującego niepokoju, dowiązał w sposób wyjątkowo strawny dla przeciętnego czytelnika, ze zdobyczami współczesnej technologii. To bowiem ona wychodzi na pierwszy plan wszystkich wymienionych „przewrotów”; to właśnie dzięki Facebookowi, a nawet bardziej Twitterowi (o Blueberry nie zapominając), ludzie mogli dokonać tak wiele: obalić dyktatorów, wpłynąć na decyzje rządów, pokazać światu swój sprzeciw. A skoro nowoczesne technologie, to i ludzie, którzy za nimi stoją – rzesze młodych, wykształconych i bez perspektyw. To właśnie o nich i im podobnych jest ta książka, to studium buntu XXI wieku, które bynajmniej nie jest lustrzanym odbiciem tego, co spotkało świat w czasie kryzysu lat 30., czy rewolucji wieku XIX. Mason szukając cech wspólnych, znajduje wyjątkowo dużo niepodobieństw pomiędzy tymi wydarzeniami. I przenosi je na karty swej książki, opisując nie tylko schematy działania takich lub innych systemów politycznych czy gospodarczych, ale przede wszystkim ludzi, którzy w buncie brali swój aktywny udział, nie tylko stając w pierwszej linii przed kordonem policji.

Ta książka, którą czyta się z równym zainteresowaniem, co i przerażeniem, to pozycja obowiązkowa każdego, któremu przyszłość nie jest obojętna. To książka, po która winni sięgnąć ludzie młodzi, by zrozumieć, że ich siła tkwi w nich samych. To w końcu zbiór historii osób, które na swej drodze spotkał niesłychanie sprawny dziennikarz. To bynajmniej nie książka skierowana wyłącznie do ludzi o lewicowych poglądach. Warto zwrócić nań swą uwagę.

Bartek `barneej` Szpojda