Zmory, które lepiej pozostawić w przeszłości

Anna Sierant Anna Sierant
20.07.2023
Okładka książki Zmory przeszłości Ann Cleeves

Bardzo chętnie i często sięgam po książki Ann Cleeves – to jedna z moich ulubionych autorek kryminałów. W ciemno więc zabrałam się za lekturę powieści „Zmory przeszłości” – tym bardziej że to publikacja spoza serii, co w przypadku Cleeves jest rzadkością. Opis książki wydawał się dość interesujący – kobieta wyrusza w egzotyczną (z punktu widzenia Europejki) podróż, tam poznaje mężczyznę, mają romans, po powrocie do Anglii bohaterka dowiaduje się, że jej znajomy zmarł, ale przed śmiercią zapisał jej spadek, który otrzyma, jeśli rozwikła pewną tajemnicę, za którą kryją się kolejne.

Niestety czytając tę powieść, czułam się jak podczas lektury książek Agathy Christie wydanych przez nią pod pseudonimem Mary Westmacott. Zwłaszcza początek bardzo przypominał mi „W samotności” – duszna, jakby ociężała, spowolniona atmosfera Maroka przywodziła mi na myśl opisywane przez Christie warunki panujące praktycznie na środku pustyni, na której znalazła się jej bohaterka. Powieści Westmacott nie są jednak kryminałami, to mniej lub bardziej udane powieści obyczajowe, i nie kryminałem, a mniej udaną powieścią obyczajową nazwałabym „Zmory przeszłości”. Główna bohaterka, Lizzie Bartholomew, nie wzbudziła ani mojej sympatii, ani antypatii, nie wydała się interesująca. Akcja powieści rozgrywa się bardzo powoli, nie ma w niej szczególnie zaskakujących momentów, jedyny pojawia się niemal na końcu, ale potem znów czytelnicze napięcie opada. Podczas lektury „Zmór przeszłości”, inaczej niż w przypadku książek Cleeves z serii o Verze Stanhope, Jimmym Perezie czy Matthew Vennie, nie kibicowałam szczególnie głównej bohaterce – nie życzyłam jej też źle, ale jej poczynania nie wywoływały we mnie większych emocji.

Zauważyłam, że w swoich recenzjach „Zmór przeszłości” wiele osób pisze, że to książka, od której zaczęły one przygodę z twórczością Ann Cleeves. Że sięgnęły po tę powieść głównie dlatego, że nie została opublikowana w ramach serii, że chciały, by całość zamknęła się w jednej publikacji. Rozumiem to, jednak chcę podkreślić, że ta powieść nie jest charakterystyczna dla autorki, więc jeśli czuliście się nią zawiedzeni, mimo wszystko zachęcam do sięgnięcia po jej inne dzieła. To pełnokrwiste (choć krwi tam nie ma w ogóle) kryminały, ze świetnie poprowadzoną akcją, ciekawą zagadką. I mimo że zostały opublikowane w ramach serii, to w każdej z nich zawsze dane śledztwo zostaje rozwiązane. Co więcej, cykl „Dwie rzeki”, który Ann Cleeves aktualnie tworzy, doczekał się do momentu opublikowania tej recenzji jedynie dwóch książek – to wcale nie tak dużo! Zdecydowanie polecam te powieści zamiast „Zmór przeszłości”.

Anna Sierant