Opowiadania spod pióra mistrzyni grozy

Inegrette Inegrette
23.05.2023
Okładka książki Ptaki i inne opowiadania Daphne du Maurier

Mam zawsze problem ze zrecenzowaniem zbiorów opowiadań. Może dlatego, że bardzo rzadko znajduję równe zbiory tekstów. Zazwyczaj w jednej książce jestem w stanie znaleźć swojego ulubieńca, jak i taki utwór, przy którym bezlitośnie wywracam oczami ze znużenia. Niech kamieniem rzuci ten czytelnik, który nie odpuścił kiedyś choć jednego opowiadania. Dobra, rzućcie jednak pomidorami, coby obyło się bez siniaków.

Dlatego do zbioru opowiadań Daphne du Maurier podchodziłam jak pies do jeża. Bardzo chciałam go przeczytać, bo z jednej strony du Maurier to jedna z takich autorek, których przeczytam prawdopodobnie wszystko. Więc teoretycznie nie było czego się bać. A z drugiej strony to wciąż miał być zbiór sześciu krótkich tekstów. Jasne, przez wielu ocenianych jako genialnych, ale wciąż – ja naprawdę potrafię iść na przekór wszystkim chyba tylko dla samego faktu zademonstrowania własnego zdania. A że jestem dość prostym stworzeniem czytelniczym, to ostatecznie machnęłam ręką na wszystkie moje czytelnicze obawy i usiadłam do czytania. Co będzie, to będzie.

Na jednym z pewnością się nie zawiodłam. I jak możecie się spodziewać, nie zawiodłam się na klimacie. Daphne du Maurier robi to po prostu fenomenalnie. Jeśli szukacie lektury na mroczne listopadowe wieczory pełne mgły i deszczu, to lepiej nie możecie trafić. Ta pisarka zaledwie kilkoma zdaniami potrafi sprawić, że do waszego ciepłego pokoju wkradnie się aura niepokoju, która pachnie wilgocią starego zatęchłego domu. Każde skrzypnięcie i stuknięcie spowoduje wzdrygnięcie.

No ale klimat klimatem. Jak wyszło to całościowo? Na pewno zachwyciłam się tą pozycją bardziej niż na przykład „Kozłem ofiarnym” czy „Oberżą na pustkowiu”. Tych dwóch powieści z bólem serca nie mogę niestety zaliczyć do swoich ulubionych utworów tej autorki. Moje serce dalej należy do „Rebeki” i „Mojej kuzynki Racheli” – du Maurier doskonale radzi sobie z kreowaniem nieoczywistych kobiecych postaci. Z kolei „Ptaki i inne opowiadania” to taki zbiór, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Pełen niepokoju, mrocznej atmosfery i strachu, który autorka skrywa między kolejnymi zdaniami.

Kinga Kolenda