rozwiń zwiń

Lektura, przy której twoje dziecko zaśnie. I tym razem to komplement

Anna Sierant Anna Sierant
26.09.2022
Okładka książki Zamknij oczka Lori Haskins Houran

„Zamknij oczka. Książeczka do zasypiania” to publikacja, po którą sięgają najczęściej zapewne albo przyszli rodzice, którzy już się boją, co to będzie, jeśli ich dziecko nie będzie chciało spać, albo ci, którzy już mierzą się z tym problemem. Nie bez przyczyny na pierwszej stronie możemy znaleźć uroczą dedykację: „Ta książka należy do (tu wpisujemy imię), dziecka, które już dawno powinno być w łóżku”. Bo choć „Zamknij oczka” to utwór dla najmłodszych z najmłodszych, to pełna jest poczucia humoru, które docenią też ci zmęczeni rodzice czy dziadkowie.

Książkę napisała Lori Haskins Houran, autorka ponad 50 publikacji, która od dziecka czytała na drzewach (pozostało jej to do dzisiaj!), potem pracowała w wydawnictwie, a potem sama zaczęła pisać. Na pracy nad książkami zna się więc jak mało kto. Z kolei ilustrację do „Zamknij oczka” narysowała Sydney Hanson, która wychowywała się nie tylko z braćmi, ale i licznymi zwierzakami. Dorastała w zimnej Minnesocie, więc gdy tylko nie przedzierała się przez śnieżne zaspy, rysowała. W swoich ilustracjach chce ukazać swoją miłość do zwierząt i zdecydowanie jej się to udaje. Te rysunki pełne są ciepła, żywych kolorów, a wszystkie malutkie (i bardzo śpiące) zwierzaki mają okrągłe kształty i futerka, które wydają się taaakie mięciutkie. Ilustracji Sydney Hanson zdecydowanie nie da się nazwać dziwnymi – na pewno więc nie zaskoczą, nie przestraszą żadnego malucha. Wręcz przeciwnie – patrzenie na nie sprawia estetyczną przyjemność.

„Zamknij oczka. Książeczka do zasypiania” to opowieść o wieczornych rytuałach, prowadzących prosto właśnie do zaśnięcia. Jej tekst jest bardzo prosty, więc dziecko nie powinno mieć żadnego problemu z jego zrozumieniem, a zapewne zaśmieje się przy nim (sprawdzone info) tak samo jak dorosły. Lektura tej publikacji wprowadzi malucha w pełną bezpieczeństwa i ciepła atmosferę, stwarzając idealne warunki do pogrążenia się w śnie.

Najmłodsi mogą zresztą solidaryzować się z bohaterami „Zamknij oczka” – młode zwierzątka, podobnie jak dzieci, za nic nie chcą spać. Mają przecież tyle ciekawszych rzeczy do zrobienia! W końcu jednak i im zamykają się oczka, więc jeśli nie chcesz, młody czytelniku czy młoda czytelniczko, zapaść jak one w beztroski sen, lepiej nie patrz na nie! W końcu zwierzęce maluchy słuchają kołysanek, przytulają rodziców albo mięciutkie kocyki, zwijają się w kulkę. No aż trudno nie zasnąć razem z nimi!

No właśnie – czy książeczka zadziała? Czy rodzicielski wkład w czytanie książeczki okaże się „opłacalny” i dziecko szybciej dzięki niej zaśnie? Przekonajcie się sami i same – ja znam niemało rodziców, cioć, babć i dziadków, którzy tę lekturę bardzo sobie chwalą. Dołączam do tego grona!

Anna Sierant