Polowanie na bestię

Inegrette Inegrette
24.08.2022

True crime to gatunek bardzo specyficzny. Przynajmniej dla mnie. Do tej pory zdecydowanie bardziej lubiłam go w formie wizualnej – jakiegoś serialu lub filmu dokumentalnego. Z książkami zawsze miałam jakiś problem. A to ilość przytaczanych przez autora faktów była na tyle duża, że czułam się, jakbym czytała wydruk z Wikipedii, a to język był na tyle sztywny i kwadratowy, że nieprzyjemnie się to czytało, a to styl autora pozostawiał mnie kompletnie obojętną. Tutaj wszystkie elementy totalnie zagrały, aż sama jestem zdziwiona, że tak potężną cegłę dałam radę dosłownie pożreć na dwa razy.

Morderca znad Green River nie bez powodu został nazwany jednym z najokrutniejszych morderców. Szacowana liczba jego ofiar to około 50 kobiet. Gdy cała Ameryka wstrzymywała oddech i poszukiwała Teda Bundy’ego, w okolicach Seattle czaił się o wiele groźniejszy i bardziej nieuchwytny potwór. Autorka prowadzi nas za rękę po całym życiorysie Ridgwaya, który ujęty został dopiero po dwóch dekadach polowań na niego, czyli w 2001 roku, i to dzięki badaniom DNA. Kim naprawdę był człowiek, który pozbawił życia co najmniej 49 kobiet? Jakim cudem tak długo umykał organom ścigania? Ann Rule w swojej książce zdradza wszystkie znane dotąd tajemnice.

A co najważniejsze, oddaje hołd jego ofiarom. Nie potrafię przypomnieć sobie innej książki o seryjnym mordercy, w której aż tyle miejsca poświęcono ofiarom. Te zazwyczaj są kolejnymi statystykami i nazwiskami, które autor musi odhaczyć, by ruszyć z historią dalej. Ann Rule podeszła do tego tematu zupełnie inaczej. Czasami czytelnik może odnieść wrażenie, że większa część książki w ogóle nie dotyczy Ridgwaya. I to drobne odstępstwo od tej dość skostniałej formuły gatunku dodało tej pozycji świeżości, której jako czytelniczka potrzebowałam. Ann Rule w porządku chronologicznym opisuje każdą z kobiet, nie ogranicza ich tylko do roli ofiar, do numerów na długiej liście popełnionych przez mordercę zbrodni.

To nie jest recenzja, w której mogę obiecać, że świetnie będziecie się bawić w trakcie lektury. Wręcz przeciwnie. Poczujecie dreszcze niepokoju, obrzydzenia i przerażenia. Gdy odłożycie książkę i będziecie się szykowali do snu, dwa razy sprawdzicie, czy na pewno zamknęliście drzwi.

Kinga Kolenda