Święta wysokiego ryzyka

Małgorzata Małgorzata
23.12.2019
Okładka książki Gorączka świątecznej nocy Caroline Hulse

Boże Narodzenie to czas dla rodziny – idealna pora na rozmowy, wzmacnianie więzi, nadrabianie zaległości, celebrowanie wspólnych posiłków, długie spacery albo leniwe popołudnia przed telewizorem w otoczeniu bliskich. A jednak tych kilka spędzonych razem dni może nieźle dać w kość, zwłaszcza ludziom, którzy jeszcze na dobre do danej rodziny nie weszli – wciąż są na etapie badania gruntu i uzyskiwania akceptacji. Problem ten naświetla Caroline Hulse w swojej debiutanckiej powieści „Gorączka świątecznej nocy”.

Claire i Matt rozwiedli się jakiś czas temu, ale by uszczęśliwić córkę, siedmioletnią Scarlett, postanawiają wspólnie wyjechać na święta. Claire zabiera ze sobą swojego nowego partnera, przesadnie wysportowanego Patricka, a Matt – drobiazgowo analizującą wszystko Alex. Małej Scarlett towarzyszy z kolei niewidzialny królik. I choć dorośli uczestnicy wyprawy starają się zachowywać jak należy, katastrofa jest tylko kwestią czasu.

Caroline Hulse przedstawia galerię skomplikowanych osobowości, które razem stanowią iście wybuchową mieszankę. Każda postać to ciekawy zbiór talentów, zainteresowań i tajemnic. Widać, że autorka przemyślała każdy szczegół – łatwo uwierzyć, że ludzie, tacy jak stworzeni przez nią bohaterowie, mogą żyć gdzieś pośród nas, choć niekoniecznie chcielibyśmy ich spotkać. Warto zwrócić uwagę na wymyślonego przyjaciela Scarlett – dzięki wprowadzeniu go do książki mamy szansę przyjrzeć się umysłowi dziecka, które nie do końca odnajduje się w nowym, rodzinnym układzie.

„Gorączka świątecznej nocy” to dynamiczna historia, pełna zaskakujących wydarzeń i niełatwych do rozwiązania zagadek. Choć reklamowana jest jako świąteczna komedia, zawiodą się ci, którzy będą w niej szukać wyjątkowego klimatu czy arcyzabawnych dialogów. Boże Narodzenie stanowi mało istotny element fabuły, niewyraźne tło dla słodko-gorzkiej, okraszonej cierpkim humorem opowieści o tym, jak trudno ułożyć relacje w patchworkowej rodzinie. To ciekawa i dająca do myślenia lektura, niekoniecznie na święta.

Małgorzata Pawlak