Nie uczmy dzieci, uczmy się dziecka

KenGoKang KenGoKang
08.03.2019
Okładka książki Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat Małgorzata Ceremuga

Jeżeli obawialiście się, że Montessori nie jest dla każdego, najwyższa pora zmienić zdanie. Oto do naszych rąk trafia książka, która może okazać się przydatnym narzędziem nie tylko dla nauczyciela, lecz także dla rodzica. I nie ma znaczenia, czy ten ostatni chce posłać swoje dziecko do placówki Montessori, czy też wybierze tradycyjne przedszkole.

We wstępie przybliżona została sylwetka Marii Montessori oraz podstawowe założenia stworzonego przez nią systemu edukacyjnego. Dzięki tym wyjaśnieniom łatwiej nam zrozumieć, dlaczego myśl wybitnej tej pedagog przetrwała ponad sto lat i nadal cieszy się popularnością. Dziecko jest bowiem wspierane przez nauczyciela, jednak liczy się przede wszystkim jego wolny, pozbawiony ograniczeń rozwój. „Danie dziecku wolności nie oznacza pozostawienia go samemu sobie – pisze Maria Montessori – a już w żadnym wypadku zaniedbywania go. Pomoc, którą dajemy dziecięcej duszy, nie powinna być pasywną obojętnością w obliczu spotykających ją trudności. Powinna być ona czułym i uważnym wspieraniem jej rozwoju”.

Książkę cechuje jasny i przejrzysty podział. Każdy rozdział, który jest poświęcony innemu zagadnieniu (życie codzienne, zmysły, kształty i kolory, język, matematyka, kosmos), poprzedzono krótkim wstępem, wyjaśniającym założenia metody Montessori. Reszta to propozycje ćwiczeń i aktywności, jakie można wykonywać razem z dzieckiem. Niektóre strony należy więc wyciąć, inne wykleić materiałami, takimi jak kasza, piasek czy plastelina. Ćwiczenia te przysporzą dużo radości zarówno rodzicom, jak i ich pociechom oraz będą doskonale wspierać rozwój sensoryczny najmłodszych.

Zbiór zadań „Montessori dla każdego. Samodzielnie odkrywaj świat” jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat, a ćwiczenia są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Wcześniejsze rozdziały są adresowane do maluchów, część poświęcona kosmosowi okaże się z pewnością ciekawym wyzwaniem dla starszych dzieci. Mali miłośnicy geografii mogą pogłębić wiedzę na temat planet, kontynentów i państw, a także roślin i zwierząt.

Książkę wydano bardzo starannie, z dużą dbałością o ilustracje i typografię. Duży format i dobrej jakości papier ułatwiają pracę z najmłodszymi, zaś ciekawe grafiki zachęcają dziecko do dalszych ćwiczeń. Bardzo mnie cieszy, że na rynku wydawniczym pojawiają się coraz lepsze pozycje edukacyjne wspierające rozwój przedszkolaków.

Tytuł „Montessori dla każdego” sugeruje, że jest to pozycja skierowana do szerszego grona odbiorców – może okazać się cenną pomocą w pracy z dzieckiem w domu bądź inspiracją dla nauczyciela. To nie tylko źródło pomysłów do zabaw z dziećmi, ale też lekcja szacunku do małego człowieka. W końcu, jak pisze Maria Montessori: „Dziecko jest budowniczym człowieka. Każdego człowieka na tym świecie ukształtowało dziecko, którym kiedyś był”.

Ewa Szymczak