rozwiń zwiń

Satyryczny rzut oka na nas samych

Izabela  Straszewska Izabela Straszewska
04.03.2019
Okładka książki Chamo Sapiens Jacek Fedorowicz

Jacek Fedorowicz skończył 81 lat, kiedy postanowił po raz pierwszy opublikować teksty swoich monologów scenicznych. Nie uczynił tego nigdy wcześniej, ponieważ występując przed publicznością, dużą wagę przykładał do elementu zaskoczenia, bez którego czasami trudno byłoby mu rozbawić widzów. Gdyby teksty były znane, on jako satyryk estradowy nie miałby po co wychodzić na scenę. Trzymał więc wszystko w tajemnicy aż do teraz, bo „Chamo Sapiens” jest zapisem wszystkich najistotniejszych w twórczości tego artysty wystąpień.

Z racji tego, że Jacek Fedorowicz występował głównie na żywo, czasami tylko biorąc udział w programach telewizyjnych, jego poczucie humoru nie wszystkim może być znane. Zwłaszcza osoby młodsze mogły nie mieć przyjemności śmiać się z występów tego artysty. Przypomnę więc, że komedia pomyłek „Poszukiwany, poszukiwana” Stanisława Barei, która lubiana jest również przez osoby poniżej dwudziestego roku życia, to właśnie próbka poczucia humoru Jacka Fedorowicza, który był współautorem scenariusza tego filmu i autorem większości dialogów.

Jacek Fedorowicz to satyryk bacznie obserwujący zarówno Polaków, jak i polityków. Z tych obserwacji wysnuwa prześmiewcze wnioski i wplatając je w swoją twórczość, bawi w sposób niemożliwy do podrobienia. Dzisiaj kabaret jest zupełnie inny niż dawniej, być może za sprawą wolności słowa, sarkazm zastąpiła bezpośredniość, która czasami staje się drażniąca. Jacek Fedorowicz zachował dawną kulturę satyry, nie znajdzie się u niego słów obraźliwych, nawet wyśmiewając, robi to z szacunkiem dla wyśmiewanego i najprawdopodobniej sam wyśmiewany ubawiłby się po pachy.

„Chamo Sapiens” oprócz tekstów zawiera również całą masę rysunków autora, które publikowane były w ogromnej liczbie czasopism i gazet. Już same grafiki stanowią kopalnię żartów, a w połączeniu z treścią monologów pozwalają nam poczuć się, jakbyśmy oglądali występ Jacka Fedorowicza z dawnych lat. Wiek autora stanowi dlań pewne ograniczenie, dlatego występuje już o wiele rzadziej. Za sprawą tej książki mamy jednak szansę korzystać ze wszystkiego, co kiedykolwiek stworzył i czym bawił tak wielu. Dla mnie niezwykle wartościowe były też komentarze autora, zamieszczane w taki sposób, że wydawało mi się, że oto sam Jacek Fedorowicz siedzi obok i mówi mi do ucha, dlaczego to zrobił tak, a tamto inaczej. Świetnie mi się to czytało, śmiałam się do łez, musiałam tłumaczyć rodzinie, co się ze mną dzieje, bo nie zdarza mi się zwykle wybuchać śmiechem podczas czytania. Kiedy pytali, o co chodzi, po prostu odczytywałam im fragment książki i efekt był taki, że śmialiśmy się już wszyscy razem.

Podsumowując, „Chamo Sapiens” to lektura dla każdego, bez względu na to, czy na co dzień sięga się po horrory, czy też woli reportaże, tutaj śmiać będą się wszyscy. Będzie to śmiech zdrowy i dający mnóstwo energii, dokładnie taki, jakiego oczekuje się po dobrym kabarecie. Polecam zatem wszystkim i każdemu z osobna.

Izabela Straszewska