Chamo Sapiens

Wielka Litera
2018-11-14
2018-11-14
literatura polska

Satyryczny rzut oka na nas samych

Trochę się zawiodłem, ale może nie zawsze to co śmieszy na scenie, jest zabawne jako lektura.

Fajne teksty Jacka Fedorowicza, zjadliwie celne. Uśmiałem się nieraz. Polecam

Fajne teksty Jacka Fedorowicza, zjadliwie celne. Uśmiałem się nieraz. Polecam

Fedorowicz to Fedorowicz i nic tego nie zmieni :) Wolę go jednak w wykonaniu "żywym" niż czytanym. Większość monologów dużo traci na wartości bez autorskiego wykonania.

Czytelnicy o prawicowych poglądach nic ciekawego w tej książce nie znajdą, natomiast dla reszty będzie to prawdziwa, wyrafinowana uczta. Monologi i felietony z różnego okresu przeplatane komentarzami rzeczywistości w danym momencie aktualnymi. Jest to też swoista podróż w czasie i zdziwienie, że mimo absurdów pierwszego nieudolnego rządu pisu, ktoś ten rząd wybrał ponownie. I jeszcze raz.

Pana Jacka znam głównie z satyrycznego "Dziennika", który wspomina mi się do tej pory (oglądam czasem na Youtube). Czytałem starsze jego książki, dlatego nie mogłem odmówić sobie dość świeżej. Lubię jego poczucie humoru, choć z poglądami politycznymi nie zawsze się zgadzam. Rola prowadzącego DTV to oczywiście nie jedyna jego kreacja. W książce nawiązuje też do Kolegi Kierownika.

Przesympatyczne, trącące nostalgią i humorem teksty dotyczące naprawdę niemal WSZYSTKIEGO. Świetny zbiorek,do którego na pewno będę wracać, jak zrobi mi się zbyt poważnie.
Polecam.

Polecam.

Monologi, dialogi, felietony, scenki i skecze. W każdym autor bezlitośnie karci polityków, "autorów ramówkowej mielizny, populistów i tanich graczy". Bez jadu, zawiści bez totalnej, miażdżącej krytyki. Za to przy użyciu celnej riposty, z polotem i inteligencją.

Oj stępiał panu Fedorowiczowi żart, mocno stępiał... Klasyka absolutna, jak "W zasadzie tak", "W zasadzie ciąg dalszy" czy "Porady estradowca" to mistrzostwo satyry. A "Chamo sapiens" to odgrzewany kotlet i odcinanie kuponów od nazwiska.
Mamy przed sobą zbiór nigdy nie publikowanych felietonów i monologów Fedorowicza. Czyli - autor przekopał pudła z archiwaliami, wyjął to, czego wcześniej nikt wydrukować mu nie chciał, bo było słabe, i puścił teraz. Wiadomo - jest już stary, ma wyrobione nazwisko, wydadzą mu raczej wszystko.
Teksty trącą myszką. Przez te 368 stron zaśmiałem się może raz, uśmiechnąłem góra kilka. Choć jestem po tej samej stronie politycznej co Fedorowicz (tekstów antypisowskich jest dość dużo),to nie porwały mnie te felietony. Nie rozbawiły ani nie zachwyciły.
Większą część książki zwyczajnie zmęczyłem.

Kto nie zna Jacka Fedorowicza? Ja go uwielbiałam w „Filharmonii dowcipu”, śmieszył mnie bardzo, dlatego kupiłam tę książkę. Jestem ciut rozczarowana. Po pierwsze, niestety autor jest osobą na swoim punkcie wrażliwą… do czego zresztą sam się przyznaje. Czy każdy artysta taki jest? Po drugie, niestety o wiele lepiej wypada mówiąc, niż pisząc, a książka jest zbiorem monologów z różnych okresów. W tym oryginalnego i prześmiesznego (głównie, gdy się słyszy) Kolegi Kierownika. Sam autor zresztą przyznaje, że Kolegę Kierownika z jego specyficzną wymową trudno się czyta, to postać radiowa, i niestety to prawda… Niestety głównie dlatego, że nagrania trudniej znaleźć i posłuchać, a książkę się ma na półce i można sięgnąć w każdej chwili. Po trzecie, mnóstwo odniesień do polityki, i bieżącej (do roku 2018) i PRL. Co mnie śmiertelnie nudziło!

Książka, która łączy pokolenia. Wielokrotnie się przy niej śmiałam w głos 😄 Fajnie spotkać się z człowiekiem, który jest nieco starszy i poznać jego światopogląd. Ten egzemplarz jest dla mnie o tyle cenny, ponieważ mam go z autografem 😎 Wiele tekstów, które się tutaj znajdują są spisane właśnie z tekstów „mówionych” jednak zupełnie nie przeszkadzało to w odbiorze. Ja wcześniej nie oglądałam Fedorowicza, więc to było pierwsze, ale konkretne spotkanie. Nie wszystkie wątki były mi bliskie, bo była mowa a czasach, które wydarzyły się przede mną, ale co zrobić - trochę historii zawsze się przydaje. P. Fedorowicz idealnie kreuje postaci i świat, który jest wokół niego. Postrzeganie świata miło zweryfikować ze swoimi poglądami. Polecam 🙃

• Przeczytane w 2019
  • Z autografem