rozwiń zwiń

Miłość w XIX-wiecznej Anglii

vivien vivien
03.07.2012
Okładka książki Uległa i posłuszna Shirlee Busbee

Niezawodny, honorowy, ujmująco serdeczny. Taki jest Marcus Sherbrook, przystojny i majętny dżentelmen z tytułem. Mężczyzna idealny lub prawie idealny. Prawie, bo zachwiać nim może jedna niepozorna osóbka, Isabel Denham, jego prawna podopieczna, której ulubionym zajęciem jest droczenie się z opiekunem. W wieku siedemnastu lat ta rudowłosa, piegowata, zadziorna dziewczyna ucieka do Indii ze spontanicznie poślubionym jegomościem. Po dziesięciu latach wraca jako wdowa z dzieckiem. Osiedla się we dworze u teścia, lorda Manninga, w pobliżu posiadłości Sherbrooków. Nie wie, że od jej powrotu w rodzinne strony, szare oczy Marcusa skrzą się jaśniejszym blaskiem...

W wyniku dość osobliwego splotu wydarzeń i okoliczności dochodzi do kolejnego małżeństwa. Już wkrótce okaże się, że to najpiękniejszy przypadek, który mógł spotkać dwoje ludzi. A wiodący spokojne życie Marcus w najśmielszych snach nie spodziewa się, jakie jeszcze atrakcje szykuje dla niego los. Zmuszony będzie zmierzyć się z tajemnicami Isabel. Będzie także musiał wybrać pomiędzy miłością a... dobrem kraju.

I tak Shirlee Busbee, autorka bestsellerów z listy „New York Times”, zaprasza nas do świata eleganckich dworów dawnej Anglii. Z początku irytuje nas przesadnie poukładany Marcus, którego nawet własna matka zachęca do odrobiny szaleństwa. Czy dlatego, że nie afiszuję się co tydzień z inną baletniczką, nie wpadam pod stół z przepicia, nie przepuszczam majątku ani nie wjeżdżam konno po stopniach kaplicy, wszyscy muszą uważać mnie za nudziarza? – pyta. No cóż, na to wygląda. Czy Marcus pozostanie wierny swoim zasadom, czy też puści wodze fantazji? Co innego Isabel: Czasami przypominała jedynie uroczy, radosny płomyczek, a kiedy indziej (…), mimo dość nikłej postury, niebezpieczną grzywę ognia, gotową wybuchnąć płomieniem (…). Tych dwoje, uparcie zaprzeczających własnym uczuciom, wreszcie dopadnie przeznaczenie. Ale zanim do tego dojdzie, wydarzy się całe mnóstwo nieprzewidzianych, często groźnych w skutkach sytuacji. Będą sceny łóżkowe (w końcu to romans!), krew, pot i łzy. Będą walki (i te wewnętrzne, i te na pięści) oraz trudne decyzje. Oszustwa, intrygi, pomyłki. To wszystko składa się na pasjonujące, momentami zabawnie absurdalne perypetie bohaterów „Uległej i posłusznej”, powieści będącej trzecią (z pięciu) częścią serii „Becomes Her”, a zarazem pierwszą przetłumaczoną na język polski. Dlaczego wydawnictwo nie zdecydowało się przedstawić nam cyklu od początku - nie mam pojęcia. Jednakże- choć w książce zapewne znajdują się odwołania do poprzedniczek, a zakończenie wyraźnie sugeruje, że możemy spodziewać się ciągu dalszego - w mojej ocenie historia całkiem nieźle broni się jako odrębna całość. Miejmy nadzieję, że będzie nam dane doczekać się kolejnych tłumaczeń.

Czytelniku (a najpewniej Czytelniczko), jeżeli chcesz spędzić czas w towarzystwie barwnych, zaskakująco żywych postaci i jeśli masz ochotę na lekką, niewymuszoną prozę - dzieło Shirlee Busbee jest właśnie dla Ciebie. „Uległa i posłuszna” to lektura typowo kobieca. Ale i coś więcej. Pełna ciekawych pomysłów autorka postawiła na wartką akcję i niespodziewane zwroty akcji, zgrabnie unikając zbędnego patosu, zamiast tego wplatając tu i ówdzie sporą dawkę humoru. Fabuła nie jest może majstersztykiem godnym Pulitzera, jednak to nie przeszkadza nam po prostu cieszyć się chwilami spędzonymi z książką. Czego chcieć więcej?

Marta Gęsigóra