Córeczka

Okładka książki Córeczka Magdalena Adaszewska
Okładka książki Córeczka
Magdalena Adaszewska Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo Cykl: Balsamistka (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Balsamistka (tom 2)
HARDE Wydawnictwo
2022-11-09
2022-11-09

Okładka książki Moja droga! Magdalena Adaszewska, Katarzyna Domańska
Moja droga! Magdalena Adaszewsk...
Okładka książki Będzie lepiej. Mika Urbaniak szczerze o uzależnieniu, chorobie i miłości Magdalena Adaszewska, Mika Urbaniak
Będzie lepiej.... Magdalena Adaszewsk...

Preguel prowadzony w dwóch płaszczyznach czasowych. Wracamy do dzieciństwa bohaterki pierwszej części Balsamistki. Wyjaśnia się wiele zagadek, dowiadujemy się, jaką drogę przeszła Amelia, zanim została balsamistką. Książka mroczniejsza niż część pierwsza, bo dotyczy głównie cierpień dziecka.
Są tu również rozwijane inne wątki: pary policjantów, Agnieszki i Igora, których życie prywatne, chcąc nie chcąc, wiąże się z prowadzonym śledztwem.

Czytając serię lepiej zachować chronologię.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 7/10
Lektor 5/10 (Marta Kiermasz)
Koncepcja ciekawa i straszna. Nie dla osób dla sólabych nerwach.
Seryjny morderca, pedofilia. Czasami trudno było słuchać
Niestety Pani Marta Kiermasz nie sprawdziła się w roli lektorki. Chyba będzie lepsza ksiązka papierowa/ebook

Wysłuchane jako audiobook
Książka 7/10
Lektor 5/10 (Marta Kiermasz)
Koncepcja ciekawa i straszna. Nie dla osób dla sólabych nerwach.
Seryjny morderca, pedofilia. Czasami trudno było słuchać

Czy można być aż takim potworem?
Nie mieć granic ani ograniczeń?
Dwie ramy czasowe prowadzą nas w otchłań śmierci i zepsucia.
Mrocznie i wciągająco. Ta część wyjaśnia nam wiele kwestii i pytań,które nasuwają się czytając Balsamistkę.

Już nie mogę doczekać się kontynuacji i ekranizacji 🤗

Czy można być aż takim potworem?
Nie mieć granic ani ograniczeń?
Dwie ramy czasowe prowadzą nas w otchłań śmierci i zepsucia.

Już nie mogę doczekać się kontynuacji i ekranizacji 🤗

"CÓRECZKA" - MAGDALENA ADASZEWSKA
Cykl: Balsamistka (tom 2)
Książka choć jest cyklem, można czytać osobno.
Córeczka to opowieść o przemocy, zakłamaniu i wieloznaczeności. Zakład pogrzebowy to instytucja, która powinna budzić zaufanie, przychodzą do niego przecież osoby zrozpaczone, które są na granicy załamania. Taki też jest ten jedyny zakład pogrzebowy. Taki też jest ojciec córeczki, która prawdopodobnie była świadkiem czegoś... czy rzeczywiście coś widziała.... okaże się albo i nie...
Dość zawiła fabuła, nie jest to takie porywające jak inne książki, które ukazały się recenzje na moim profilu, ale dobrze się jej słucha. Książka nie jest na najniższej półce, ale też nie na najwyższej. Czytajcie co widziała malutka Amelka, i co ktoś tak usilnie próbował ukryć nawet przed nią samą.

OCENA 07/10
105/23 (07/10)
ilość stron: 368
data wyd: 09.11.2022
czas przewidziany czytania: 6 h 08 min.
Czas słuchania: 07 h 24 min
lektorzy : Kiermasz Marta
Anastazja
Skończona 15.10.2023 (słuch)

"CÓRECZKA" - MAGDALENA ADASZEWSKA
Cykl: Balsamistka (tom 2)
Książka choć jest cyklem, można czytać osobno.

Piękny dom z ogrodem, w nim kochająca żona Marta, dwie urocze córeczki oraz czarujący, przystojny i szanowany w okolicy ojciec dziewczynek, który jest także znanym balsamistą, pomagającym ludziom w trudnym okresie żałoby. Wydawać by się mogło, że to wzorowa rodzina, jednak czy to prawda? Co może się kryć pod tym płaszczem perfekcjonizmu? Czy w miejscu, w którym z należytym szacunkiem odprawia się zmarłych w ich ostatnią podróż może coś grozić rodzinie szanowanego balsamisty?

"Córeczka" to prequell znakomitej książki "Balsamistka", do przeczytania której Was ogromnie zachęcam. Pierwszy tom pochłonął mnie bez reszty, dlatego cieszę się, że na drugi nie musiałam długo czekać.
"Córeczka" to swoiste wyjaśnienie wielu zagadek, które kłębiły się w mojej głowie po przeczytaniu pierwszej części. Poznajemy tutaj Amelię, kiedy była jeszcze małym dzieckiem. Dzieckiem, które nie do końca odróżniało jawę od snu, prawdziwe zdarzenia od swoich urojeń i przerażajacych wizji. Czytając o wydarzeniach sprzed lat niemalże cały czas towarzyszyło mi uczucie niepokoju, jakiś niewyobrażalny strach o dziewczynki, o to jakie przerażające zdarzenia zawładnęły nimi w dzieciństwie.
Kilka razy odkładalam czytnik na bok, nie mogąc zrozumieć jakie piekło może zgotować ktoś bliski, ktoś komu bezgranicznie ufamy...
"Córeczka" to bez wątpienia wybitna powieść kryminalna, obok której nie sposób przejść obojętnie. Autorka ma niebywały dar do wciągnięcia czytelnika niemalże już od pierwszych stron, a sama tematyka pomimo, że niektórych mogłaby nieco odstraszać, jeszcze bardziej zachęca do przeczytania książek.

"Córeczka" to drugi tom cyklu Balsamistka. Autorka trzyma poziom, a może i nawet podniosła jeszcze wyżej poprzeczkę.🤭

Jest jeszcze bardziej mroczno i przerażająco. Książka jest przepełniona cierpieniem i ludzkim dramatem. Opisane dzieciństwo Amelii jest poruszające, a to jak autorka wgryzła się w psychikę dziecka, te przemyślenia i odczucia na temat postępowania dorosłych momentami mrożą krew w żyłach. Ile cierpienia i traum jest w stanie znieść i zachować dla siebie skrzywdzone dziecko.

"Nie powie. Nie może powiedzieć. Bo pomyślą, że on kocha ją bardziej."

Mamy też policjanta Igora, który powraca do sprawy zaginionego balsamisty. Dociera do obciążających zeznań jego żony sprzed lat i postanawia pojechać pod dom gdzie kiedyś mieszkał. Tam spotyka tajemniczą Konstancję, która nie chce z nim rozmawiać i jednocześnie sprowadza na niego kłopoty.

Zapewniam, że emocji podczas czytania nie brakuje, a i fabuła jest intrygująca i wciągająca. Myślę, że nikt nie spodziewa się takiego zakończenia.. Uczucie niepokoju i złości towarzyszy podczas lektury nieustannie. Uwielbiam jak skrywane tajemnice wypływają na wierzch stopniowo, przez co emocje są potęgowane.

➡️ instagram.com/szyszka_czyta

"Prawda. Szukając jej, plączemy się w sieci kłamstw. Nieustannie, każdego dnia, mniej lub bardziej świadomie, okłamujemy innych i siebie."

Funkcjonariusz Igor Zieliński, przeglądając akta starych, niewyjaśnionych spraw, trafia na historię mężczyzny oskarżonego przez żonę o straszne zbrodnie. Pod wpływem instynktu postanawia podjechać pod dom byłego balsamisty, którego obecne miejsce pobytu nie jest znane. Siostra zaginionego, opiekująca się jego córeczką, nie posiada żadnych istotnych dla dochodzenia informacji. Sprawa jednak nie daje Igorowi spokoju...

Autorka zabiera nas również w lata 90. do uroczego domku na skraju lasu, gdzie mieszka mała Amelia z rodziną. Jej ojciec, szanowany balsamista prowadzi zakład pogrzebowy. W oczach dziewczynki nie znajdziesz radosnego blasku, a wręcz przeciwnie, wydziera się z nich przeraźliwy, bezdenny smutek i niema prośba o pomoc. Ratunek, który nigdy nie nadszedł ...
"Ból ma różne kolory i rodzaje. Doświadczamy bólu, który rani.
Bólu, który uczy.
I bólu, który zmienia na zawsze."

Pamiętam, jakie wrażenie zrobiła na mnie Balsamistka. Odczułam ten mrok, który wydzielał się z każdej strony książki. Myślałam, że prequel będzie tylko ciekawym dopełnieniem historii i wprowadzeniem.
Myliłam się.
Ładunek emocjonalny, jaki zawiera Córeczka jest ogromny. Stopniowo odkrywane tajemnice, tylko potęgowały otaczający mnie niepokój i napięcie. Skala dramatu, który obserwujemy przyprawia o dreszcze i szokuje. Tak wiele cierpienia, bólu, zła...
Wyborna kreacja bohaterów, dopracowana w każdym aspekcie i porażająco realistyczna.
Obowiązkowa, dla wszystkich miłośników mroczniejszych klimatów.

"CÓRECZKA" MAGDALENA ADASZEWSKA

Jeszcze nie opadły emocje po "Balsamistce", a zabrałam się za czytanie "Córeczki", która jest prequelem.
Bardzo byłam ciekawa co się wydarzyło, że Amelia zajęła się balsamowaniem zwłok i jest jaka jest.

Niebanalna fabuła, gdzie każda kolejna przeczytana strona, to nowe doznania i emocje, które czasem tak bardzo uwierały, wkurzały i bolały.
Rewelacyjnie wykreowani bohaterowie z ich charakterami, cechami, wartościami i myślami.
Bardzo plastyczny język oraz styl, który pozwala widzieć, słyszeć i czuć co się dzieje z naszymi bohaterami i w nich samych.
To wszystko spowodowało, że zostałam wciągnięta w wir zdarzeń i niebywałych emocji z ogromną siłą.
Świetnie, że wszystko dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych - teraz i kiedyś. Te wydarzenia wzajemnie się przeplatają tworząc makabryczną historię.

WOW !

Tak dużo się dzieje, tak dużo tu zła, bólu i śmierci.
Jest też delikatność i wrażliwość dziecka, jego ciekawość i ufność.
To zestawienie przeraża, paraliżuje, szokuje i wstrząsa ogromnie.

Wiem już od czego i od kogo się to wszystko zaczęło.

Poznamy mroczną historię rodziny Fryczów.
Małżeństwo wraz z dwoma córkami mieszka w pięknym domu i pozornie wiedzie szczęśliwe życie.
On jest przystojnym i bardzo szanowanym właścicielem zakładu pogrzebowego.
Ona zajmuje się domem oraz wychowaniem dzieci i bardzo stara się, aby On był zadowolony.
Dziewczynki Amelia i Zuzanna są małe i nie świadome tego czego są świadkami, tego co się dzieje w ich domu i tuż obok.
Jednak obie zaczynają dostrzegać, że coś się dzieje. Powoduje to w nich niepokój, lęk, strach ale i ciekawość.
Z biegiem lat nie wiedzą już czy to co pamiętają wydarzyło się naprawdę czy to ich wyobraźnia.
Jest też Set, ukochany psi przyjaciel, który pewnego dnia znika.

Poznamy też historię pary policjantów Agnieszki i Igora, którzy prowadzą śledztwo dotyczące makabrycznych zbrodni dokonanych na młodych kobietach oraz tajemniczego zniknięcia Pana Frycza. W ich życiu prywatnym też wiele się dzieje.

Jednak to wszechobecne zło i okrucieństwo jest tutaj dominującym wątkiem.

Zapraszam Was do poznania tej cudownej i okrutnej zarazem historii.
Jak rodzi się POTWÓR ? - dowiesz się czytając.

Zachęcam do wcześniejszego przeczytania "Córeczki", aby mieć całą perspektywę sytuacji.
Jestem pewna, że ta lektura wbije Was w fotel i długo o niej nie zapomnicie.

"CÓRECZKA" MAGDALENA ADASZEWSKA

„Pod ścia­ną, na­prze­ciw niej sie­dzia­ła dziew­czyna. Była wychu­dzona. Chyba od dawna nie miała nic w ustach. Bli­sko niej do­strze­gła kran, z któ­rego ka­pa­ła woda do umy­walki. Prze­strach w oczach dziew­czyny mówił wszyst­ko.”
***
Piękny dom, szczęśliwa rodzina z dwójką dziewczynek i z pozoru naprawdę wspaniałe życie. No właśnie… z pozoru. W rzeczywistości w czterech ścianach rozgrywa się koszmar, który kończy się tragicznie.
Po kilku latach, trójka policjantów prowadzi śledztwo dotyczące zaginięć i śmierci młodych kobiet. Łączy się to bezpośrednio z ojcem rodziny Fryczów, cenionym balsamistą, który znika w tajemniczych okolicznościach.
I zostaje jeszcze mała dziewczynka. Ukochana córeczka Fryczów, którą życie wyjątkowo intensywnie doświadczyło. Nie wie, gdzie kończy się sen, a zaczyna jawa…
Powiem szczerze, że przez „Balsamistkę” nie przebrnęłam. W drugiej części serii było znacznie lepiej. Historia nie jest zagmatwana, dużo się dzieje, ale wszystko ma sens i łatwo się czytelnikowi odnaleźć. Książka jest naszpikowana emocjami, bez zbędnych opisów i powolnych przeskoków między akcjami. Za to duży plus. Dialogi są ciekawe i naturalne.
Zakończenie intrygujące, dałam się nieco zaskoczyć 😉 Całość czyta się szybko i lekko, a książka naprawdę wciąga 👍🏻

***

Po zaskakującym końcowym akcencie w Balsamistce postanowiłam dać szansę Córeczce. Nie było warto. Książka jeszcze nudniejsza niż debiut autorki. Może niech wróci do gazet i spisywania biografii innych osób...

• Przeczytane 2022
  • Kindle