Ucieczka

Okładka książki Ucieczka Wiktoria Czyżycka
Okładka książki Ucieczka
Wiktoria Czyżycka Wydawnictwo: Wydawnictwo Alegoria Cykl: Imperium Smoczej Blizny (tom 1) fantasy, science fiction
Imperium Smoczej Blizny (tom 1)
Wydawnictwo Alegoria
2022-06-03
2022-06-03
fantasy młodzieżowa debiut cykl smoki imperium magia

3 czerwca 2022 roku Wiktoria Czyżycka debiutowała książką pt. "Ucieczka", która rozpoczyna cykl "Imperium Smoczej Blizny". Cykl oraz książkę wydało Wydawnictwo Alegoria. Ja czytanie tej pozycji rozpocząłem po dwóch miesiącach od premiery tj. 7 sierpnia 2022 roku.
Muszę Wam powiedzieć, że jest to udany debiut w gatunku fantasy. Główną bohaterką powieści jest młoda księżniczka Varila, córka króla, który ginie w czasie rebelii oraz królowej, która po wspomnianych wydarzeniach popada w obłęd i traci zdolność rozsądnej oceny sytuacji. Co gorsza nie ma nikogo, kto byłby zdolny odsunąć ją od władzy. Varila mimo ogromnych przeszkód podejmuje się tego zadania, choć wydaje się ono z góry skazane na porażkę.
Jeśli chcecie poznać losy Varily oraz dowiedzieć się czym jest tytułowa Ucieczka zapraszam Was do przeczytania tej książki i uważam, że naprawdę warto. Z drugiej strony książkę tę czytało mi się dość ciężko, gdyż na przeczytanie 416 stron potrzebowałem piętnaście dni oraz dziesięć posiedzeń. Wynik taki plasuje "Ucieczkę" na 187 miejscu wśród 200 książek Przeczytanych Na Tronie.

Mieliście ostatnio książkę która wciąga szybciej niż tornado ?
Mi się trafiła świetna przygoda z "Imperium Smoczej Blizny - Ucieczka" dziękuję @wiktoriaczyzyckapisarka za wspaniałą książkę przesiąknięta magia smokami, elfami i innymi cudownymi stworzeniami.
Od samego początku książka wciąga nas w wir walki ,smoki w natarciu aż ciarki przechodziły.
Wspaniały wątek dawnych czasów gdzie smoki podarowały elfom smocze skrzydła jako znak przymierza. Wrogie plemiona i odwieczna walka. Sojusz Smoka i Wilka mógłby odrodzić i połączyć zwaśnione narody wszystko dzięki małżeństwu które już długo wcześniej było zaplanowane. Czy elfka która ma poślubić kogoś kogo nienawidzi zgodzi się na taki pakt dla dobra miast,czy wybierze jednak miłość swojego życia która miała by być poświęcona w dniu zaślubin 😨
Wieczna walka o władzę, polityka która nigdy nie patrzy na dobro innych tylko swoje a wierzchu. Okropna relacja między królowa matka a córka , czy elfka przetrwa wszystkie przeciwności losu ? Czy będzie jej dane być już na zawsze z ukochanym. Co się wiąże że smocza blizną? Oddanie, miłość ,ucieczka ,walka emocjonalny podbój który zapewni nam wiele niezapomnianych godzin czytania bądź nie jeden wieczór 🤩jeśli uwielbiacie przestworza z pięknymi majestatycznymi smokami, elfie podboje, walki , wilcza siłę porywczość i upartość to trafiliście w dobre miejsce ❤️‍🔥piękna kraina która skrywa mrok, dużo zatajonych tajemnic i niewygodnych prawd. Mnie urzekła swoim smoczym pięknem 🤩czekam zatem na kolejne losy z niecierpliwością
@wiktoriaczyzyckapisarka ❤️‍🔥ogień i walka cudowna przygoda 🤩dziękuję raz jeszcze 😘

Mieliście ostatnio książkę która wciąga szybciej niż tornado ?
Wspaniały wątek dawnych...

Sięgając po powieści fantasy oczekuję ciekawej kreacji świata, który będąc jednocześnie zupełnie innym od tego naszego ziemskiego, będzie przekonujący i spójny. Liczę na odniesienia do wierzeń i historii, ale i na bohaterów mocno osadzonych w wykreowanym uniwersum. Z polską literaturą fantasy jestem raczej na bakier. Moje wrażenia z lektury pierwszej części cyklu Imperium Smoczej Blizny noszącego tytuł "Ucieczka" odnosiłem bardziej do klasyków gatunku niż naszego rodzimego podwórka, a o tym jak wyszło słów kilka poniżej.

O, zaczyna się całkiem niewinnie. Następczyni tronu Arandanii Varila ma poślubić Arrina księcia Lasu Złudzeń. Ślub ma połączyć dwa królewskie rody zapewniając Imperium pokój oraz ochronę przed wynaturzonymi narodentami. Sojusz Smoka i Wilka mógłby utorować drogę do odzyskania tego co w zamierzchłych czasach zostało utracone. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż Wybrana Dynastia od wieków toczy wojny z Celerilami, których dziedzicem jest Arrin. Quenta, obarczona klątwą dumna elficka królowa, ma jeszcze jedną niespodziankę dla swojej córki - Eril, mężczyzna, którego dziewczyna obdarzyła prawdziwym uczuciem, ma zostać zgładzony w dniu jej zaślubin z księciem Lasu Złudzeń. Wola królowej jest nieugięta, a i Arrin wykorzysta każdą okazję do zdobycia ręki księżniczki - nawet jeśli miałby wywołać wojnę. Sam Eril skrywa przed światem sekret, który może wszystko zmienić. Jak możemy się spodziewać konflikt królewskich rodów, ale i matki z córką, niepochamowana ambicja i uczucia, stają się przyczynkiem do wydarzeń opisanych na kartach powieści.

Już w prologu Autorka sprawnie wprowadza czytelnika w wykreowany przez siebie świat. Świat, który powstał z woli Smoka Neru i Wilczej Pani - dopełniających się przeciwieństw. I jak to w życiu bywa dawne prawa zostają zapominane i wypaczone w ciągu wielu wieków wzrastania tego świata. Pierwotny podział zostaje zaburzony, a ludy niegdyś żyjące w zgodzie zaczynają rywalizować. Ta rywalizacja przeciwieństw napędza akcję. W powieści znajdujemy wiele punktów tak typowych dla gatunku fantasy - mamy przecież smoki, elfy i magię, pradawne przepowiednie, niezwykłe artefakty, tętniące życiem lokacje, ale właśnie ten konflikt ścierających się przeciwieństw wydaje się być najważniejszym motywem "Ucieczki". W tym świecie pełnym cudów nie brakuje ohydnych stworów. Gorsze od nich wydają się jednak negatywne uczucia, pycha i ambicja postaci chcących naginać świat do swojej woli. Skrajnych postaw tu nie brakuje i może w powieści obyczajowej tak mocne zarysowanie relacji dobro-zło byłoby minusem tutaj sprawdza się doskonale. Autorka przekonująco i w bardzo dojrzały sposób opisuje relacje matki i córki - kobiet, które pomimo wzajemnej miłości nie potrafią przestać się ranić. Wykorzystanie klasycznych motywów fantasy w kreatywny, lecz bez zbędnych udziwnień, sposób wydało owoc, po który warto sięgnąć.

Książka bardzo mi się podobała.

Jest to powieść z gatunku high fantasy, w której główna bohaterka cierpi z powodu choroby psychicznej jej matki, będącej królową i musi przez to przeżywać prawdziwe dramaty. Mimo wszystko stara się, jak może, by przetrwać i pozostać sobą. Więcej nie chcę pisać, by nie zdradzać fabuły.

To, co od razu spodobało mi się w książce, to fakt, że główni bohaterowie nie są niezniszczalni, przez co tocząca się historia jest nieprzewidywalna - nie ma tutaj Legolasa, który wyjdzie zwycięsko i bez absolutnie żadnego szwanku z każdej sytuacji.

To, co podobało mi się dalej, to oryginalne wątki, takie jak narodenty (złe smoki, które nie potrafią latać, za to przy odniesieniu obrażeń tryska z nich kwas niczym z obcego i wydziela się toksyczna chmura),przedświat, tworzenie kopii i jeszcze kilka innych, których ponownie nie chcę wymieniać, by za wiele nie zdradzić.

W powieści nie brakuje wątków religijnych, ani politycznych. Sytuacja w której znajduje się główna bohaterka jest bardzo skomplikowana. Prowadzi to do wielu nieoczekiwanych zwrotów akcji.

W miarę czytania książki klimat stopniowo gęstnieje, aż w końcu pojawiają się sceny rodem z Gry o Tron.

Początkowo, z braku czasu czytałem jeden rozdział dziennie, jednak w drugiej połowie wciągnęła mnie tak bardzo, że nie mogłem się powstrzymać, by jej jak najszybciej nie skończyć.

Przeczytałem dodatkowo, że powieść została napisana przez 16-letnią autorkę, a skoro była w stanie stworzyć w tak młodym wieku szeroką, spójną, ciekawą i oryginalną powieść fantasy, jestem tym bardziej ciekaw, co będzie dalej, bo myślę, że tylko lepiej - a już i ten debiut literacki polecam z całego serca.

Książka bardzo mi się podobała.

To, co od razu spodobało mi się w książce, to fakt, że...

Książka "Imperium Smoczej Blizny - Ucieczka" to książka młodej autorki Wiktorii C. Tak naprawdę spodziewałem się czegoś lepszego po tak ochoczych i przychylnych opiniach. Moim zdaniem szału nie ma, rzekłbym nawet, że lektura ta niczym się nie wyróżnia. Myślałem, iż powieść przekona mnie do gatunki fantastyki, jednakże tu również się grubo pomyliłem. Niestety, muszę powiedzieć że książka jest niestrawna, fabuła się ciągnie i jest bardzo, naprawdę, bardzo przewidywalna jak na fantastykę przystało. Za tą książką lobbowały różne wydawnictwa i fundacje, prawdopodobnie tylko po to, by dziewczynka nie czuła się źle. Przyznać muszę, że można było się bardziej wysilić i chociaż stworzyć pozory dobrej pozycji, a tutaj nic z tego. Jako starsza osoba staram się docenić młodych artystów, ale w tym wypadku nie ma co, chyba że autorka myślała, iż liczba stron zrobi wrażenie na innych - na mnie nie robi. Uważam, że każda osoba mogłaby równie dobrze napisać coś podobnego, a może nawet lepszego.

Ciekawa pozycja łącząca wiele światów. Niby nie ma tam ludzi, a problemy takie uniwersalne...Myślę, że tekst przeznaczony jest dla dojrzałego czytelnika, ale w zależności od poziomu czy głębi swojej dojrzałości odkryje on świat przedstawiony czy problematykę utworu. Sądzę, że warto sięgnąć : )

🧝‍♀️🧝‍♂️RECENZJA PATRONACKA🐉 🐲

85/2022 "Imperium Smoczej Blizny. Ucieczka" - Wiktoria Czyżycka

Jest to kolejna książka z gatunku fantastyki, którą miałam przyjemność objąć patronatem medialnym. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą pozycją.😍 A to za sprawą Autorki, która ma zaledwie 16 lat!!! 😮😮 Dodatkowo byłam pod ogromnym wrażeniem, ponieważ podczas lektury miałam wrażenie, że nie jest to pierwsza książka autorki, a jedna z kolejnych jej pozycji? Okazało się jednak, że ta pozycja jest debiutem! ;) Według mnie bardzo udanym. ;) Pani Wiktoria pisze stylem niemal poetyckim, bez trudu przenosząc czytelnika w miejsca, które nam opisuje. Chcecie się zatem dowiedzieć, o czym jest ta powieść? Co znajdziemy w środku oprócz smoków🐲, elfów 🧝‍♀️🧝‍♂️ oraz wilków 🐺? Zapraszam. Nieco fabuły poniżej ⬇️⬇️⬇️

Dawno, dawno temu, jeden z najwyższych smoków 🐉 - Neru, obdarował Nirilów - elfickie plemię - smoczymi skrzydłami na znak przymierza. Dar ten podkreślał odtąd, że Nirilowie stali się narodem wybranym spośród wszystkich ras. To w ich rękach spoczęła władza nad całym światem. Niestety, jak wszyscy dobrze wiemy, nic co dobre, nie trwa wiecznie. Wkrótce w plemieniu pojawili się odmieńcy, którzy zamiast kultu Neru, zaczęli oddawać szacunek Wilczej Pani.To spowodowało upadek ustalonego porządku. Elfy straciły swoje skrzydła, a Imperium, które dotąd tworzyło wiele krajów, zaczęło się gwałtownie rozpadać. To doprowadziło do rozłamu oraz wielu wojen. Podczas jednej z takich rebelii, ginie król Nilirów. Jego żona rusza do walki, aby pomścić ukochanego małżonka. Z tej walki wychodzi poważnie ranna. Na dodatek popada w obłęd. Nie jest już w stanie w pełni rządzić królestwem. Dlatego też stery przejmuje starsza z jej córek - księżniczka Varilla. Młodziutka dziewczyna ma na głowie znacznie poważniejsze problemy, niż tylko zarządzanie całym plemieniem. Okazuje się bowiem, że w obłąkanym umyśle matki zrodził się plan, mający na celu pogodzenie zwaśnionych rodów. Kobiecie wcale nie zależy na szczęściu córki, ani nie słucha żadnych rozsądnych argumentów. Popadając w szaleństwo, pragnie jedynie tego, by móc rządzić jak potężnym królestwem jako jedyna królowa. Córka jest jedynie pionkiem w grze, dzięki któremu jej matka nareszcie osiągnie upragniony cel. Jednak księżniczka Varilla się nie poddaje. Dzięki wsparciu najbliższych jej osób - ukochanego, smoczej mentorki Silnari oraz przyjaciółki, która jest kapłanką, stara się za wszelką cenę znaleźć wyjście z tej jakże trudnej sytuacji, w której się znalazła... Jak potoczą się losy młodej księżniczki? Czy królowej uda się doprowadzić swój plan do końca? Czy Varilla znajdzie sposób, aby uniknąć tego, co szykuje dla niej matka? Jaką rolę odegrają tutaj smoki oraz tytułowe słowo "Ucieczka"? Odpowiedzi na te pytania, znajdziecie właśnie podczas czytania tej lektury.

Zaciekawieni? Mam nadzieję, że tak. Ja byłam bardzo zafascynowana światem przedstawionym mi przez Autorkę. W tej powieści zgadzało się absolutnie wszystko. Mamy tutaj piękne opisy walk, ale również wielu emocji. Doskonale przedstawieni i różnorodni bohaterowie. Ich mnogość w tym wypadku jest dużym plusem, dzięki czemu powieść jest wielotorowa i jeszcze bardziej ciekawa. Wiele tajemnic oraz liczne przygody bohaterów sprawiają, że podczas lektury jesteśmy coraz bardziej zaintrygowani. No i sam koniec tego tomu... . Nie jest zbyt oczywisty i pozostawia wiele niedopowiedzeń... Wiem już, że niebawem ma powstać 2 część tego cyklu. Dlatego z niecierpliwością będę jej oczekiwać, bo jestem ogromnie ciekawa czy znajdę odpowiedzi na pytania, które zostały bez odpowiedzi w części pierwszej oraz z przyjemnością poznam dalsze losy bohaterów. Jak już wspomniałam na początku, jestem bardzo pozytywnie zaskoczona wiekiem oraz warsztatem Autorki. Uważam, że ma wspaniały talent do tworzenia historii, i życzę jej, by miała na swoim koncie równie wiele ciekawych lektur, jak ta, którą nam tu zaprezentowała. Ogromnie się cieszę, że mamy na rynku tak zdolną młodzież, która potrafi nas całkowicie przenieść do wykreowanego przez siebie świata. Ta powieść jest też dowodem na to, że marzenia się spełniają ❤❤ Trzeba im tylko troszkę pomóc w ich realizacji. Kończąc, bardzo polecam Wam tę powieść, bo uważam, że naprawdę warto. Autorka ma niezwykły talent, który liczę na to, że będzie się cały czas rozwijał. Jeśli lubicie fantastykę, smoki oraz elfy, ta pozycja będzie dla Was idealną odskocznią. Bardzo dziękuję Autorce oraz Wydawnictwo Alegoria za zaufanie oraz możliwość patronatu i recenzji. Pani Wiktorii zaś życzę wielu kolejnych sukcesów i z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Polecam i przyznaję 9 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów!!!

🧝‍♀️🧝‍♂️RECENZJA PATRONACKA🐉 🐲

85/2022 "Imperium Smoczej Blizny. Ucieczka" - Wiktoria Czyżycka

Ucieczka - to słowo nie mogłoby by bardziej pasować do tej książki. To cudowne dzieło pozwala czmychnąć z nudnej rzeczywistości do pięknego, pełnego magii i mroku, świata. Pełnowymiarowe i barwne postacie, które można równie łatwo pokochać, co znienawidzić, pokazują nam historię, którą trudno zapomnieć. Miłość i tajemnica, wszystko współgra ze sobą w tej zaskakującej fabularnie książce. Czyta się ją z zapartym tchem i niecierpliwością - co też przyniesie na kolejnych stronach? Oblicza wojny i manipulacji przeplatają się skrzętnie z walką o zajęcie tronu. Ta misternie utkana powieść jest zaskakująca i piękna. Warta przeczytania i postawienia na półce pośród innych wspaniałych dzieł.

Bardzo podoba mi się świat stworzony przez tę młodziutką autorkę- jest spójny, przemyślany, kompletny. Dałam się ponieść fabule, bohaterom, emocjom. Świetne opisy- sceny batalistyczne, nastrój, uczucia, władza, wiara, magia... Nade wszystko zachwyca mnie język powieści- niezwykła poetyckość. Ten tekst genialnie brzmi. Polecam! Również tym, którzy nie przepadają za literaturą fantasy!

Przecudowna powieść pełna elfów, wilków oraz smoków. Pozycja idealna dla każdego fana fantastyki. Bardzo dobrze wykreowany świt i postaci igrające z naszymi emocjami. Tą pozaycje zapamiętam na długo ! ❤️❤️❤️

• Serie
  • Od Wydawnictw - Recenzenckie