Na twoją niekorzyść

Prószyński i S-ka
2021-10-07
2021-10-07
Michał Juszkiewicz

Miałam dać 4, decyzja ostateczna zapadła po ostatnim rozdziale.
Przegadana. Niezdrowa dieta bohaterki przejadła mi się już w pierwszej części książki.
Bohaterka jest głupia, zadaje bezsensowne pytania i zachowuje się chaotycznie. Jednak „na jej korzyść” przemawia to, że wygląda iż Izzy padła ofiarą kiepskiego warsztatu autorki. Na dowód tego wystarczy skupić się na fabule – raz bohaterka jest szczęśliwą mężatką, a kilka rozdziałów dalej jej małżeństwo to obraz nędzy i rozpaczy, odcinała się od przeszłości, a potem okazuje się, że myślała wiele razy, tęsknie za rodziną, a swojej od lat nie odwiedza.. itp., itd.
Pomysł na fabułę ratował nieco całość, rozwiązanie też niezłe, ale niestety dotarłam zakończenia wątku obyczajowego i to co tam się działo przekroczyło wszelkie moje granice tolerancji na głupotę. Nie wierzę, aby można było takie zachowania uznać za racjonalne i wiarygodne.
W podziękowaniach autorka mówi o pracy wielu osób nad sukcesem, ale dla mnie wygląda to tak jakby nikt krytycznym okiem nie czytał tego przed wydaniem. Tyle aby nie spojlerować.

Miałam dać 4, decyzja ostateczna zapadła po ostatnim rozdziale.

Zdecydowanie przegadana.
I żaden do thriller, sensacja czy inny kryminał.

Zdecydowanie przegadana.
I żaden do thriller, sensacja czy inny kryminał.

Izzy English prowadzi z pozoru zwykłe, spokojne życie. Jest szefową restauracji i ma u boku wspaniałego męża...ale wciąż jest TĄ English, której ojciec siedemnaście lat temu zabił matkę. Teraz ten sam ojciec wychodzi z więzienia i chce się spotkać, aby udowodnić swoją niewinność. Czy to się mu uda? Jakie tajemnice wyjdą na jaw przy okazji prywatnego śledztwa?
Książka Gillian McAllister to nie tylko znakomity thriller, ale także opowieść o trudnej miłości, tęsknocie i rozpaczliwym pragnieniu posiadania rodziny, nawet tak bardzo niedoskonałej.

Książka...

Skróciłabym tą książkę o połowę.
Strasznie rozwleczona i nudna.

Skróciłabym tą książkę o połowę.
Strasznie rozwleczona i nudna.

Okładkę tej książki bardzo często widywałam w sklepach, kilka osób pochlebnie wypowiadało się o fabule, dlatego nie pozostało mi nic innego, jak tylko zmierzyć się z tekstem.

Cóż, mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony
tematyka PODOBNO niesłusznie oskarżonych nie jest niczym nowym, a z drugiej nawet o czymś powtarzalnym trzeba umieć napisać z sensem. Wszystko może zaciekawić czytelnika- nawet błahostka, wystarczy tylko odpowiedni dobór słów i motywów. Czy Gillian McAlister sprostała zadaniu? Ja uważam, że zrobiła to w sposób połowiczny. Niektóre fragmenty powieści bardzo mnie wciągały i koniecznie chciałam dowiedzieć się prawdy. Bywało jednak i tak, że książka wydawała mi się przegadana. Dlatego też nie mogę powiedzieć, by „Na Twoją niekorzyść” zasługiwało na miano bestsellera. W moim odczuciu jest to lektura
przeciętna.

Izzy English to główna bohaterka powieści. Ma ona męża Nicka, a dawne marzenia o byciu tancerką baletową kobieta musiała definitywnie porzucić. Zamiast spełniać się zawodowo w szeroko rozumianej kulturze, po swojej matce przejęła restaurację. Alexandra to zarówno imię jej matki, jak i lokalu. Co takiego się stało, że Izzy robi w życiu coś, co tak naprawdę nie było jej pisane? Otóż matka Izzy została zamordowana. Co ciekawe, oskarżonym o zabójstwo Alex jest jej ojciec, Gabriel. Smutne jest więc to, że młoda dziewczyna tak naprawdę straciła całą swoją rodzinę- nie mogła ani wypłakać się matce, ani pogadać z ojcem.

Lata mijają, a Gabriel, ojciec Izzy, po siedemnastu latach otrzymuje zwolnienie warunkowe. Za wszelką cenę próbuje on skontaktować się z córką i udowodnić, że był niewinny. Wcześniej Izzy zachowała bardzo dużo serdecznych wspomnień z ojcem w roli głównej, dlatego nagłe pojawienie się mężczyzny tak naprawdę tworzy istną sinusoidę uczuciową. Jak bowiem można po latach rozmawiać z mordercą? A jeśli Gabriel naprawdę nim nie był, to w takim razie kto? Jakie dowody Gabriel przedstawi córce? Co wyniknie z prywatnego śledztwa prowadzonego przez kobietę? Jaką osobą była Alexandra? Zapraszam do lektury.
Jestem niewinny, to nie ja- zwykle takie słowa słyszymy, gdy oglądamy jakiś proces sądowy. Nikt nie chce bowiem trafić do więzienia i stracić cennych, rodzinnych chwil. Autorka bardzo dobrze pokazała, jak czuje się osoba wykluczona z normalnego funkcjonowania. Świat pędzi naprzód, a nowe technologie, zasady rządząc światem są koszmarem dla osadzonych opuszczających więzienie. Ojciec Izzy jest tego najlepszym przykładem- nie potrafi on posługiwać się nowymi sprzętami, nie potrafi wysłać maila ani odebrać przesyłki z paczkomatu. Dla nas są to zadania wręcz oczywiste, a w przypadku Gabriela? Gdy czytałam fragmenty ukazujące jego zagubienie, przypomniałam sobie śmieszny film pt. „Goście, goście”, w którym to ludzie żyjący w epoce średniowiecza nagle przenoszą się do czasów nam współczesnych. Istna karuzela wrażeń, nieprawdaż? Czy ojciec Izzy stanie na wysokości zadania i powróci do kontaktu z córką? Czy odnajdzie się we współczesności? Warto się o tym przekonać, był to jeden z ciekawszych wątków powieści.

W moim odczuciu książka nie była zła, ale też nie rewelacyjna. Plusem jest wspomniany wcześniej wątek zagubienia społecznego, a także bardzo ciekawe i zaskakujące zakończenie. Czegoś tak dobitnego się nie spodziewałam. Minus to często za mocno przegadana fabuła- niektóre dialogi uważam za niepotrzebne.

Czy polecam powieść? Tak, ale dla osób, które mogą spokojnie, bez pośpiechu przeczytać całą książkę.

Cóż, mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony

Książka reklamowana była jako doskonały thriller psychologiczny. W sumie chyba nic specjalnie nie można tej pozycji zarzucić, prócz tego, że - przynajmniej we mnie nie wzbudziła żadnych emocji.
Izzy English straciła swój świat mając lat 17, gdy jej ojciec zabił matkę. Aresztowany i skazany miał już do końca życia siedzieć w więzieniu. Izzy wychowali dziadkowie, wyszła za mąż i prowadziła restaurację swojej matki. Mimo że upłynęło wiele lat, to nadal była kimś w rodzaju lokalnej "celebrytki". Po 18 latach okazuje się, że ojciec zostaje zwolniony warunkowo i nie tylko chce odnowić kontakt z córką, ale też pragnie udowodnić swoją niewinność. Izzy nie wie czego się spodziewać. Z jednej strony boi się ojca, z drugiej bardzo go kochała, a do tego odczuwa wciąż to, że pozbawiona była wsparcia najbliższej rodziny, więc decyduje się na śledztwo.
I niby nawet nie można się do niczego przyczepić, a zakończenie na pewno zaskakuje. Jednak bohaterka była tak nijaka, a akcja zupełnie niepotrzebnie rozwleczona, że nie było chemii.
Dla mnie to będzie zawsze "książka zapomnienia". Jest to bardzo dziwne, bo nigdy wcześniej tak nie miałam. Przecież każdy, nawet jeśli książka mu nie podchodzi, to ją w jakiś sposób pamięta, a tu... Ja na początku w ogóle o niej zapomniałam. Chyba po dwóch miesiącach znalazłam na stosie "do przeczytania" i zastanawiałam się skąd ją mam. Zaczęłam czytać i już po jakiś 50 kartkach porzuciłam na rzecz innej lektury i znów zapomniałam. Takich "porzuceń" było jeszcze ze dwa. Gdy wreszcie skończyłam czytać, zapomniałam o napisaniu recenzji. A gdy w końcu stwierdziłam, że muszę się za to wziąć, bo za moment zapomnę o czym była, to ... musiałam jej poszukać, bo zapomniałam jaki miała tytuł. Mieliście tak kiedyś?

Nie porwała mnie. A koniec zupełnie rozczarowujący.

Nie porwała mnie. A koniec zupełnie rozczarowujący.

Niestety nie udało mi się przeczytać do końca. Ciągła się jak flaki z olejem :/

Niestety nie udało mi się przeczytać do końca. Ciągła się jak flaki z olejem :/

Okropnie rozwleczona.

Okropnie rozwleczona.

"NA TWOJĄ NIEKORZYŚĆ" GILLIAN MCALLISTER

Wyczekiwałam tej powieści, ponieważ czytałam poprzednią książkę autorki pt. "Wszystko co powiesz" i byłam nią zachwycona.
Tym razem poznamy historię Izzy i jej ojca. Jest to wyjątkowo trudna relacja - przeczytajcie a dowiecie się dlaczego.
Będzie intrygująco, tajemniczo i zaskakująco.
Ciekawy pomysł na książkę, przemyślana i dopracowana fabuła, bardzo realistyczni bohaterowie.
Prosty i czytelny język oraz styl. Jest bardzo klimatycznie.
Dzięki temu wszystkiemu powieść czyta się błyskawicznie.
Genialny finał, którego absolutnie nie przewidziałam. Super.

Nasza główna bohaterka to Izzy.
Młoda dziewczyna, której ojciec ma właśnie wyjść z więzienia po odbyciu wyroku za zabójstwo.
Odsiedział osiemnaście lat za zabicie własnej żony, matki Izzy.
Czy dziewczyna będzie potrafiła zaufać ojcu, który dopuścił się tak okrutnego czyny ?
Zaskakującym jest, że mężczyzna cały czas nie przyznaje się do winy, twierdząc, ze jest niewinny.
Czy ojciec z córką mają szansę nawiązać po tylu latach bliskie relacje ?
Każdy z nich pamięta inaczej dane wydarzenia, każde z nich ma swoją prawdę.
Wspomnienia potrafią płatać figle, a nasza pamięć jest wybiórcza i czasem wypieramy prawdę nie chcąc o niej pamiętać.
Jednak co z tego jeśli się mylimy, a prawda jest inna ?

Polecam. To świetny thriller połączony z dobrym kryminałem.

"NA TWOJĄ NIEKORZYŚĆ" GILLIAN MCALLISTER

Będzie intrygująco, tajemniczo i zaskakująco.
Ciekawy pomysł na książkę, przemyślana i...

• Przeczytane 2021
  • Thriller/sensacja/kryminał