Klątwa Lucyny czyli Tarapaty 2

Okładka książki Klątwa Lucyny czyli Tarapaty 2 Marta Karwowska, Katarzyna Rygiel
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Klątwa Lucyny czyli Tarapaty 2
Marta KarwowskaKatarzyna Rygiel Wydawnictwo: Agora literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Agora
2020-08-12
2020-08-12

Okładka książki Kleks. Nowy początek Krzysztof Gureczny, Agnieszka Kruk, Katarzyna Rygiel
Kleks. Nowy po... Krzysztof Gureczny,...
Okładka książki Doppelganger. Sobowtór Andrzej Gołda, Katarzyna Rygiel
Doppelganger. ... Andrzej Gołda, Kata...

Bardzo fajna druga część o przygodach nastolatków. Tym razem dołącza do nich Fela, co dla Julki z początku stanowi niemały problem :P Ale potem jest już lepiej, bo w końcu razem muszą rozwiązać kolejną zagadkę. I oczywiście nie brakuje im przy tym sprytu i odwagi ;)

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam.

Wernisaż w poznańskim Muzeum Narodowym ma być wielkim wydarzeniem, a jest... wielkim wybuchem. Na oczach publiczności eksploduje cenny obraz Moneta.. Tak się składa, że są przy tym Julka, Olek i pies Pulpet, trójka detektywów znanych z książki i filmu "Tarapaty". Oczywiście natychmiast zabierają się za rozwiązanie zagadki.
W śledztwie towarzyszy im piękna i odważna Fela. Dzieciaki zabierają się za poszukiwanie pewnej tajemniczej Lucyny. Lata temu rzuciła na muzeum klątwę i wszystko wskazuje na to, że jest zamieszana w sprawę...
Sięgnęłam po tą książkę w czasie maratonu wielkanocnego, kiedy akurat trafił mi się zastój czytelniczy.
Szczerze mówiąc, liczyłam, że ta książka wyciągnie mnie z niego i się nie zawiodłam! Język momentami jest trochę intrygujący, ale to drobnostka w porównaniu do tego jaką dobrą robotę ta książka odwaliła. Bawiłam się przy niej niesamowicie i nie chciałam jej kończyć w żadnym wypadku. Wyobrażałam sobie, że jestem tam razem z bohaterami i przeżywamy wspólnie przygody, to było niesamowite. Rodziły mi się nowe pomysły, kto może być złodziejem Moneta, ale rozwiązanie sprawy kompletnie mnie zaskoczyło. Końcówka wygrywa wszystko, okazała się totalnym zwrotem akcji... Naprawdę nie spodziewałam się! Zdecydowanie druga część podobała mi się bardziej od pierwszej, więcej się wydarzyło i fabuła też była ciekawsza. Jestem zmuszona obejrzeć ekranizację, natomiast oczekuję na trzecią część "Tarapatów". Nieuniknione, że trochę sobie poczekam... Przeżyłam niesamowitą przygodę i lekkie szaleństwo! Podobał mi się też tu wątek połączenia zagadki z przeszłości z tą, którą trzeba rozwiązać teraz.

W śledztwie towarzyszy im piękna i odważna Fela....

Intryga kryminalna jest tu żadna i w zasadzie niepotrzebna, bo autorki bardziej interesuje relacja bohaterów, która choć całkiem ładnie opisana, to przynudza, bo jest za bardzo rozwleczona. Może to nienajgorsza lektura dla nastolatków, ale dorośli nie znajdą tu nic dla siebie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

7/10. Zacznę od tego, że to nie jest zła książka i komuś kto nie czyta chętnie bym ją poleciła, bo wydaje mi się, że by mu się spodobała. Mi jednak, jako osobie, która powiedzmy sobie, czyta dosyć dużo książek, nie była niczym specjalnym. Kryminał przygodowy o trójce polskich trzynastolatków z wątkiem dotyczącym samoakceptacji i nastoletnich miłości. Sama zagadka, była ciekawa, choć, również dla mnie nie była niczym szczególnym. Rozwiązanie, mimo, że go nie przewidziałam, nie było jakieś mrożące krew w żyłach, a po jakimś czasie wydało mi się poprostu banalne.

Książka Klątwa Lucyny, czyli tarapaty 2 powstała na podstawie scenariusza filmu „Tarapaty 2”. Film będzie miał swoją premierę już 25 września 2020. W rolach głównych zobaczymy Polę Król, Mia Goti, Kubę Janota – Bzowskiego, a także Zbigniewa Zamachowskiego, Joannę Szczepkowską, Sandrę Korzeniak i Tomka Ziętka. Natomiast już dziś mam dla Was recenzję książki.

Po raz pierwszy spotkaliśmy głównych bohaterów – Julkę i Olka – w trakcie oglądania filmu pt. Tarapaty. Dzieciaki niczym rasowi detektywi odkryli od lat skrywaną rodzinną tajemnicę. Film był bardzo wciągający, śmieszny i intrygujący, więc gdy dowiedziałam się, że jest kolejna część także jako książka, nie wahałam się ani chwili.

Klątwa Lucyny, czyli tarapaty 2 przenosi nas do Poznania. Julka i Olek wraz z psem Pulpetem jadą pociągiem do na wernisaż w Muzeum Narodowym. Kiedy przybywają na miejsce, wszystko jest już gotowe, a wernisaż się rozpoczął. Perełką na w tej wystawie jest obraz Plaża w Pourville autorstwa Claude’a Moneta. To wielkie wydarzenie zmienia się w ogromny wybuch. Na oczach wszystkich uczestników cenny obraz Moneta zostaje całkowicie zniszczony.

Ciotka Julki, profesor Strzałkowska, kuratorka wystawy pobladła i zachwiała się na nogach. Również pozostali goście wystawy byli w głębokim szoku. Wkrótce na miejscu pojawili się policjanci wraz z inspektorem Rafalskim, który błyskawicznie bada miejsce zbrodni i próbuje odnaleźć winnych.

Wśród zgromadzonych jest także Fela wraz z mamą, która niedawno narysowała kopię tegoż właśnie obrazu. I to właśnie dziewczynka odkryła, że obraz, który wybuchł, był kopią wykonaną przez jej mamę. Zatem gdzie znajduje się oryginalna Plaża z Pourville?

Inspektor Rafalski szybko podejmuje działanie i dzięki monitoringowi oraz zapisom wykorzystywanych kluczy trafia na trop. Wszystko wskazuje na jedną osobę. Nie zastanawia się i podejmuje szokującą dla wielu decyzję. Aresztuje profesor Strzałkowską, która stała się główną podejrzaną.

Julka i Olek nie mogą tego tak zostawić. Wiedzą, że ich ciocia nigdy by nie ukradła obrazu. Postanawiają działać i odnaleźć złodzieja na własną rękę. Do ich dwójki dołączy także Fela. Czy ta trójka rozwiąże zagadkę? I co miał strażnik na myśli mówiąc, że to pewnie klątwa Lucyny?

Historia związana z tytułową Lucyną wydarzyła się naprawdę. W roku 2000 skradziono z Muzeum Narodowego w Poznaniu oryginalny obraz Moneta. Niejaki student otrzymał zezwolenie na wykonanie szkicu na kartonie jednego z artystów. Gdy zostawał sam w pokoju, krok po kroku wycinał cenny obraz, a stukot obcasów Pani Lucyny ostrzegał go i dawał mu odpowiednio dużo czasu, by wrócić do szkicowania. Obraz ostatecznie skradziono, a Pani Lucyna pewnie nieraz musiała się tłumaczyć na policji. Czytaj dalej https://wrolimamy.pl/recenzja/klatwa-lucyny-czyli-tarapaty-2/

Po raz...

niedawno czytałam i pamiętam jeszcze, miłe, przyjemne, lekkie, podobało mi się, ale klasyka literatury to na pewno nie jest.

• Przeczytane w 2020
  • Nowe