Rubiny i kominiarze

Okładka książki Rubiny i kominiarze Janine Beacham
Okładka książki Rubiny i kominiarze
Janine Beacham Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Śledztwa panny Rose (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Śledztwa panny Rose (tom 2)
Rubies and Runaways
Dwukropek
2020-01-22
2020-01-22
2017-06-13
middlegrade zagadki

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta..

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta..

Fabuła wymyślona znakomicie, ale wykonanie... Ech, styl bardzo początkującego autora. W efekcie książka nadaje się dla mniej wyrobionych czytelniczo starszych dzieci. Te bardziej wyrobione poczują się oszukane.

Druga część serii z młodą lady w roli głównej osadzona w czasach wiktoriańskich w prawdziwym mieście - równie przyjemna co pierwsza a nawet nieco ciekawsza i bardziej spójna - z sensem. Ponownie razem z bohaterami praktycznie od razu zostajemy wciągnięci w intrygę wzbogaconą zagadkami, tajemnicami, kolejnymi problemami, niebezpieczeństwami i morderstwami... Nie tajemnic ale i trudniejszych tematów jak rodzina, śmierć, choć nie one są tutaj najważniejsze. Liczy się przede wszystkim przygoda i napięcie.

Chociaż fabuła nadal nie jest wybitnie skomplikowana a sama zagadka Sama w oczach starszych odbiorców najprawdopodobniej okaże się banalna, naiwna, może nawet tandeta i nieciekawa, nie oznacza, że nie może zaskoczyć. kwestia indywidualna.

Mimo iż fabuła nie jest na wskroś historyczna bo liczy się akcja i przygoda, czytelnik w trakcie lektury ma możliwość poznać chociaż "namiastkę" przeszłości i tego jak było - dowiedzieć czegoś o życiu, bowiem w treści przemycono historyczne oraz kulturowe smaczki, ponadto porusza także głębsze - życiowe tematy i problemy.

"Rubiny i kominiarze" to drugi tom serii "Śledztwa Panny Rose".
Polecam czytać go dopiero po lekturze tomu pierwszego "Koty i kamerdynerzy",
w której wyjaśniono, że kamerdynerzy są Strażnikami miasta Yorke,
pod którym znajduje się system tajemnych podziemnych korytarzy.

Tytułową bohaterką serii jest 12-letnia córka lorda Fredericka i lady Constance Raventhorpe'ów.
Tym razem Rose będzie próbowała odszukać zaginioną dziewczynkę,
odwiedzi makabryczny sierociniec i cuchnącą fabrykę marynat,
spotka się z przedstawicielami stowarzyszenia kominiarzy,
rozszyfruje zagadkę podrabianych antyków,
kilkakrotnie odmówi zamążpójścia,
otrze się o dwa morderstwa
i pożar.

Ups, powiedziałam za dużo?

Dziewczynka jest inteligentna, odważna i dość niefrasobliwa.
Dziwią mnie dorośli z jej otoczenia: pozwalają jej na wiele niebezpiecznych działań.

Ten tom jest lepszy od pierwszego.
Nie tylko znamy już okoliczności, głównych bohaterów i relacje między nimi,
ale też fabuła jest bardziej skomplikowana, a akcja toczy się szybciej.
Autorka Janine Beacham świetnie operuje piórem i dałam się jej porwać ;-)

Książka adresowana jest do młodych czytelników.
Zawiera odrobinę magii, intryguje i wciąga,
ale nie jest to przygoda dla wrażliwych dzieci.

"Rubiny i kominiarze" to drugi tom serii "Śledztwa Panny Rose".
Polecam czytać go dopiero po lekturze tomu pierwszego "Koty i kamerdynerzy",
w której wyjaśniono, że kamerdynerzy są Strażnikami miasta Yorke,
pod którym znajduje się system tajemnych podziemnych korytarzy.

Tym...

Druga część to zaginięcie siostry Orfeusza i tajemnicze zniknięcia dzieci.
W drugiej części jest więcej plusów, sprawa zakochanego i pewnego siebie, chociaż głupkowatego i mściwego Herberta, wprowadza on trochę śmiechu swoim zachowaniem, niestety mnie doprowadzała ta postać do irytacji. Niestety temat podjęty czyli fabrykantka aniołków, zaginięcia dzieci wydaje mi się też nieodpowiedni dla młodszych, chyba, że rodzice przemilczą pewne wątki,

Druga część to zaginięcie siostry Orfeusza i tajemnicze zniknięcia dzieci.

Ooo, jak my strasznie żałowałyśmy, że tę serię zaczęłyśmy czytać od drugiego tomu!
Dopiero poznałyśmy Rose Raventhorpe, jej rodzinę, przyjaciół i służbę, jak również angielskie miasto York, gdzie toczy się akcja powieści wraz z jego (uwagaaaa) niesamowitymi podziemiami!
Tak naprawdę to nasza pierwsza młodzieżowa powieść KRYMINALNA, w której gęsto ściele się trup. Dla subtelnej, wrażliwej ośmiolatki to było niesamowite doświadczenie, bo nagle okazało się, że książki mogą być nie tylko o królewnach; zaskakujące zwroty akcji i czasem strachowe momenty wciągnęły nas do tego stopnia, że podczas lektury targowałyśmy się o każdy kolejny rozdział. Moje gardło buntowało się na całego i kiedy wychodziłam z pokoju - córka podczytywała po kryjomu, choć czcionka mała i brak ilustracji. Fabuła okazała się ciekawsza od niedogodności :-)
Rose to dwunastoletnia dziewczynka z wyższych sfer, która dowiedziawszy się o zniknięciu młodszej siostry Orfeusza, chłopca z sierocińca, postanawia mu pomóc. Pomaga jej w tym kamerdyner Heddsworth. Rose pełni funkcję honorowej członkini tajnego Bractwa Kamerdynerów i niejako jej obowiązkiem jest troska o spokój w mieście. Podejmując ostateczną decyzję - wpada w wir wydarzeń, które dzieją się błyskawicznie: cicha wojna kamerdynerów z kominiarzami, morderstwo i poszukiwania sprawcy, spotkanie z fabrykantem aniołków, sierociniec i problemy Orfeusza, zaginięcie złotniczki i podrabiane antyki. Nie sposób się oderwać, tym bardziej, że wśród całego tego galimatiasu - jest jeszcze okropny, wiecznie naburmuszony kuzyn Herbert i jego plany matrymonialne względem Rose, co już zupełnie nas rozbawiło :-)
Świetne dialogi ( zwłaszcza te z Herbertem w roli głównej) i, co dla mnie najważniejsze - możliwość poruszania tematów takich jak zabójstwo, kojarzone małżeństwo, podziały społeczne czy sytuacja w Anglii sprzed stulecia; Tematy, które ciągle się gdzieś tam przewijają, a nie zawsze jest czas i możliwość, by je omówić. Ta książka stanowi znakomity do tego pretekst!
Polecamy dzieciakom 9+, chłopcom i dziewczynkom. Czytanie i zrecenzowanie jej było dla nas czystą przyjemnością :-)
Jest me-ga i myślę, że w połączeniu z częścią pierwszą
"Śledztwa panny Rose. Koty i kamerdynerzy"- spokojnie nada się na prezent!

• Wypożyczone z biblioteki
  • Przeczytane w 2020
  • Szukam
  • Bajki
  • Dla młodzieży :-)

Dodaj cytat z książki Rubiny i kominiarze