Grudniowy numer magazynu „Książki. Magazyn do czytania“

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.11.2020

Grudzień to czas podsumowań, więc w ostatnim w 2020 roku wydaniu „Książek. Magazynu do czytania” znajdziemy kilka zestawień zbierających najlepsze zdaniem redakcji tytuły wydane w Polsce w ostatnich 12 miesiącach. Sponsorką numeru jest Tove Jansson, a z okładki pozdrawia nas sir David Attenborough, który zdradzi najważniejsze prawdy naszych czasów.

Grudniowy numer magazynu „Książki. Magazyn do czytania“
Reklama

Z okładki najnowszego numeru „Książek. Magazynu do czytania” spogląda sir David Attenborough, wybitny znawca przyrody, narrator znakomitych filmów przyrodniczych, które mogą oglądać użytkownicy Netflixa, podróżnik, biolog i popularyzator nauki. Jego programy telewizyjne o podróżach w najbardziej ezgotyczne zakątki planety biły rekordy popularności w Wielkiej Brytanii. Kiedy w wrześniu założył on konto na Instagramie, pierwszy milion obserwujących uzbierał w raptem 44 minuty, bijąc tym samym rekord należący do Jennifer Aniston. Od siedemdziesiętu lat ten niezwykły człowiek nie ustaje w staraniach, by pokazać ludziom, jak niezwykłe miejsce zamieszkują. Z uporem maniaka sir Attenborough powtarza:

„Nasza planeta nie jest nieskończona. Jeśli nie ograniczymy się sami, zrobi to za nas natura. Są dwa rozwiązania dla ludzkości. Pierwsze, humanitarne i bezbolesne – sami ograniczymy liczbę urodzeń. Alternatywą jest cierpienie – wzrost śmiertelności, który w przypadku innych gatunków spowodowany jest głodem, chorobami lub drapieżcami, a w przypadku ludzi oznacza głód, choroby lub wojny. Oczywiście państwo nie może nakazywać ludziom, ile dzieci mogą mieć. To naruszenie wolności. (...) Ale możemy edukować ludzi. W krajach, gdzie kobiety mają polityczną kontrolę nad swoimi ciałami, spada liczba urodzeń. Najprostszym rozwiązaniem problemów świata jest właśnie to: dajmy kobietom prawo do decydowania o swym ciele i życiu”.

rebecca makkai

Podsumowania 2020 roku

Jak wspomnieliśmy, grudniowe wydanie „Książek” podsumowaniami stoi. Najważniejsze, zapowiadane na okładce to 10 książek roku 2020. Nie będziemy ujawniać wszystkich tytułów, które redaktorzy magazynu uznali na szczególnie ważne, ale możemy zdradzić, że jest tu sporo zaskoczeń i wyborów nieoczywistych. Pierwsze trzy miejsca to (w kolejności od najniższego stopnia podium): „Świetlista republika” Andrésa Barby„Tkanki miękkie” Zyty Rudzkiej„Wierzyliśmy jak nikt” Rebekki Makkai. Dlaczego wybór padł właśnie na Makkai? Tłumaczy Juliusz Kurkiewicz, redaktor naczelny „Książek”:

„Ten tytuł aż opalizuje znaczeniami. Dotyczy i bezkompromisowości bohemy artystycznej (to cytat z Fitzgeralda), i entuzjazmu przekonanej o swej wyjątkowości młodości przechodzącego w rozczarowanie wieku dojrzałego, i zaślepienia ideologią bądź propagandą. Po abdykacji Jonathana Franzena z pozycji naczelnego epika Ameryki (pisarz ogłosił, że nie będzie więcej pisał powieści) zwolniło się miejsce dla autora kolejnej wielkiej amerykańskiej powieści. Makkai ma wystarczająco dużo ambicji, żeby ją napisać, lepszy od niego warsztat i znacznie lepiej od Franzena rozumie, że pisarz epicki powinien się wystrzegać złych emocji. Czekamy zatem na kolejną wielką powieść. Jedną, wspaniałą, już mamy”.

Polecamy rozmowę z autorką najlepszej książki, którą przeprowadził Michał Nogaś. Makkai mówi w nim między innymi o tym, dlaczego zajęła się w życiu pisaniem, w jaki sposób zbierała materiały do „Wierzyliśmy jak nikt” i jak zareagowało na jej powieść środowisko LGBTQ+. 

Zachęcamy też do zapoznania się z innymi podsumowaniami mijającego roku. Zestawienie najlepszych komiksów udowadnia po raz kolejny, że to medium obfituje w prace ambitne i bogate w treści nie tylko wizualne. Wśród wymienionych tytułów znalazła się np. adaptacja słynnej powieści „Zabić drozda” Harper Lee czy zupełnie nowe spojrzenie na postać biblijnego Judasza.

Reklama

Kryminał czy książka dla dzieci?

Jeśli jesteśmy już przy podsumowaniach roku, to Marta Bratkowska wybrała nas najlepsze kryminały ostatniego roku. Jakie tytuły poleca czytelnikom „Książek”? Między innymi „Czerwony świt” Jędrzeja Pasierskiego, który niedawno odebrał Nagrodę Wielkiego Kalibru za wcześniejszy tom cyklu o komisarz Ninie Warwiłow, czyli „Roztopy”. Na jej listę trafili także Bernard Minier„Dolina” (polecamy niedawny wywiad z pisarzem na naszym kanale na YouTube), Marek Krajewski „Molochem” (o którego kryminałach pisał u nas Remigiusz Koziński) czy Robert Małecki i jego „Żałobnica”. Ponadto Bratkowska poleca kryminały, które szczególnie warto położyć pod choinką 24 grudnia. Wydawałoby się, że lista musi być podobna do powyższej, a jednak nie. Znajdziemy tu „Niespokojną krew”, ostatnią powieść Roberta Galbraitha (czyli J.K. Rowling) o Cormoranie Strike'u, trylogię „Ukryta sieć” Jakuba Szamałka czy „Chłopca z lasu” Harlana Cobena.

Rodziców i opiekunów z pewnością zainteresują najlepsze książki dla dzieci wskazane przez redakcję magazynu. Tym bardziej, że święta za pasem, a taka lista może stać się świetną wskazówką do tego, co włożyć dzieciom do torebki z prezentami. Jakie książki dla dzieci okazały się szczególnie godne polecenia? Między innymi „Beskid bez kitu”, który niedawno otrzymał Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego czy„Prezent dla dwojga” Mikołaja Łozińskiego.

Reklama

Po co nam dziś savoir-vivre i jaką moc ma przekleństwo wypowiedziane w przestrzeni publicznej zastanawia się prof. Waldemar Kuligowski, antropolog kultury z poznańskiego UAM. Katarzyna Wężyk zdaje raport z amerykańskiego stanu New Hampshire, który obciął podatki, zdelegalizował fajerwerki i zniósł już 1600 regulacji. Kto z nas chciałby się tam przeprowadzić? Olga Woźniak rozważa, skąd bierze się w nas zło i czy aby na pewno jesteśmy na nie ewolucyjnie skazani, natomiast Natalia Szostak wieści, że już niedługo Samanta Schweblin osiągnie sławę i status równy tajemniczej Elenie Ferrante. Czy tak się stanie, przekonamy się pewnie w przeciągu najbliższych kilku lat. Miłośnicy rosyjskiej literatury z pewnością z zainteresowaniem sięgną do obszernego tekstu na temat Antona Czechowa i jego kobiet, zwanych dość frywolnie „Antonówkami”. O prawdzie i kłamstwie w kontekście Kościoła katolickiego z Jackiem Leociakiem, autorem „Wieczego strapienia”, rozmawia Dorota Wodecka. 

Wciąż polscy czytelnicy nie mają zbyt wielu okazji do poznawania dzieł tegorocznej noblistki, Amerykanki Louise Glück. Każdą taką okazję należy doceniać. Na stronie 33 będziemy więc mogli przeczytać utwór „Niebiańska muzyka” z najbardziej osobistego zbioru wierszy poetki zatytułowanego „Ararat”, w którym szuka ona odpowiedzi na pytanie czy warto wierzyć w niebo. 

Premiera nowego numeru magazynu „Książki. Magazyn do czytania” we wtorek, 1 grudnia.

[jj]

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 20.11.2020 09:16
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd