Zapowiedzi, nowości, premiery książek 2020! Co będziemy czytać?

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.07.2020

Jesteście spragnieni nowości 2020? Oto gorące zapowiedzi książek! Margaret Atwood, Dan Brown, Wojciech Chmielarz, Ałbena Grabowska, Camilla Läckberg, Stephenie Meyer, Jo Nesbø, Vincent V. Severski, Zadie Smith... Nowości książkowe tego roku to dzieła popularnych pisarzy i tytuły, o których dopiero będzie głośno. Oto książki – nowości 2020 zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Zapowiedzi, nowości, premiery książek 2020! Co będziemy czytać?
Reklama

Co daje czytanie książek? Podczas kwarantanny przekonaliśmy się, jak ważna jest literatura. Chyba nikt nie spodziewał się, jak bardzo nietypowy będzie ten rok. Gdy publikowaliśmy zapowiedzi wydawnicze na pierwszą połowę 2020, nie wiedzieliśmy jeszcze nic o tym, że koronawirus pokrzyżuje plany wydawców i wprowadzi sporo zamieszania w harmonogram premier. Na szczęście druga połowa tego roku szykuje się niezwykle ciekawie, a na księgarskie półki trafi wiele świetnych tytułów popularnych twórców. W naszym zestawieniu, tak jak poprzednio, znalazły się zapowiedzi wydawnicze w języku polskim i angielskim. Z naszych informacji wynika, że na pewno część z angielskojęzycznych premier ukaże sie w przekładzie na polski jeszcze w tym roku.

Pamiętajcie, by dodać wybrane tytuły na półkę „Chcę przeczytać”! 

KSIĄŻKOWE ZAPOWIEDZI 2020 W JĘZYKU POLSKIM

„Niebezpieczna podróż”, Tove Jansson
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Data premiery: 15 lipca 2020

Zuzanna od rana jest w złym humorze. Nawet letnie słońce i zieleń trawy ją drażnią. Chciałaby, żeby wreszcie coś się zaczęło dziać. Nawet najgorszego… Wypowiedziane na głos życzenie nagle się spełnia. Mech leśny zamienia się w grząskie błoto, robi się ciemno i strasznie. Dziewczynka wyrusza w fascynującą podróż, podczas której spotyka bohaterów książek o Muminkach.

Co czeka Zuzannę u kresu jej wędrówki?

„Osiedle RZNiW”, Remigiusz Mróz
Wydawnictwo Czwarta Strona
Data premiery: 15 lipca 2020

Wczesne lata dwutysięczne. Blokowisko na osiedlu RZNiW żyje w rytmie rapu, oddycha dymem z jointów i nie toleruje obcych. Na dwunastym piętrze jednego z bloków mieszka Deso – wychowujący się bez rodziców chłopak, który na co dzień musi zmagać się z życiem w skrajnej nędzy.
Pewnej nocy otrzymuje esemesa z nieznanego numeru. Nadawca pisze: „Boję się. Chyba ktoś za mną idzie”. Deso po chwili oddzwania, ale w słuchawce słyszy jedynie trzaski. Nazajutrz okazuje się, że zaginęła dziewczyna z jego klasy. Chłopak nie wie, dlaczego próbowała skontaktować się akurat z nim, ale uznaje to za nieprzypadkowe i zaczyna szukać zaginionej.
Osiedle RZNiW to nie tylko fascynująca historia kryminalna, ale także świeże spojrzenie na hip-hopową subkulturę przełomu wieków i wciąż obecny problem ubóstwa w Polsce.

„Egzorcyzmy Dory Wilk”Aneta Jadowska
Wydawnictwo SQN
Data premiery: 15 lipca 2020

Droga do piekła jest wybrukowana trupami. Dora Wilk nie cofnie się przed niczym, by oddać sprawiedliwość ofiarom koszmarnego rytuału. Przeszuka ziemię, niebo i piekło, by znaleźć odpowiedzi i winnych.

Stawka rośnie, kiedy sama staje się ofiarą i desperacko potrzebuje pomocy. Tysiącletnie konflikty i zemsta zmienią na zawsze życie oblubienicy Baala. Czy może zaufać dawnym sojuszom i starym przyjaciołom? I czy wszystkie demony da się wyegzorcyzmować? prędzej piekło zamarznie, niż Dora Wilk złoży broń!

Zwieńczenie cyklu o dorze Wilk już 12 sierpnia, w tomie „Na wojnie nie ma niewinnych”!

„Psychoterapeutka”, Helene Flood
Wydawnictwo Agora
Data premiery: 29 lipca 2020

Wciągnęła cię „Pacjentka”? Musisz przeczytać „Psychoterapeutkę”! Czy ekspertka od cudzej psychiki może się mylić co do własnych emocji? Sara prowadzi praktykę psychoterapeutyczną dla trudnej młodzieży w starym odziedziczonym domu, który od lat odnawia jej mąż Sigurd. Pewnego ranka mężczyzna zostawia jej wiadomość, że wyjechał na weekend z kolegami i jest już na miejscu. Kilka godzin później do Sary dzwonią przyjaciele męża: Sigurd się nie pojawił i nie odbiera telefonu. Początkowy gniew Sary na męża z upływem czasu przeradza się w strach. Kobieta zaczyna czuć się obserwowana, przedmioty wokół niej znikają i znów się pojawiają, a dom przestaje być bezpiecznym miejscem. Gdy wychodzi na jaw straszna prawda o zniknięciu Sigurda, Sara zaczyna wątpić w swoje zdrowie psychiczne.
Helene Flood, norweska psycholożka specjalizująca się w zagadnieniach wstydu, przemocy i poczucia winy, napisała przejmujący thriller o destrukcyjnych emocjach w związku i wpływie rodzinnego dziedzictwa na wybory, jakich dokonujemy jako dorośli ludzie. Książka natychmiast stała się bestsellerem w Norwegii i została sprzedana do dwudziestu sześciu krajów.

„Nikolski”, Nicolas Dickner
Wydawnictwo Pauza
Data premiery 8 sierpnia 2020

Trójka bohaterów urodzonych w oddalonych od siebie o setki kilometrów regionach Kanady wyrusza „w świat” w poszukiwaniu nowego życia, odkrywania własnej tożsamości, sprawdzenia siebie. Ich drogi krzyżują się w Montrealu. Przez dziesięć lat towarzyszymy im w chwilach radości i smutku, widzimy ich odnoszących sukcesy i zmagających się z prozą życia codziennego. Obserwujemy, jak młodzi ludzie wydeptują te same ścieżki – nieświadomi łączących całą trójkę skręconych gałęzi wspólnego drzewa genealogicznego.

Tej historii nie da się opisać w kilku zdaniach. Przeplatające się wątki i przygody bohaterów tworzą piękną mozaikę życia. Wypełniają je ciekawe, nierzadko zaskakujące historie, w których smutek miesza się z humorem.

„Deus Ex Machina. Człowiek, który zniknął”Kornel Mikołajczyk
Wydawnictwo Gmork
Data premiery: 3 sierpnia 2020

XXII wiek nie musi oznaczać braku zapotrzebowania na prywatnych detektywów. W cyberpunkowej Gigalopolis klasycznie błyskotliwy Valter Fingo do spółki z hologramową, zjawiskowo urodziwą asystentką Luką i półmechanicznym kotołakiem o umyśle człowieka porywają się na każde, nawet najbardziej skomplikowane zadanie; są przecież specjalistami od spraw niemożliwych.

 

„Każdy”Salvatore Scibona
Wydawnictwo Znak
Data premiery: 12 sierpnia 2020

Długo wyczekiwana powieść finalisty National Book Award.

Hamburg, Terminal nr 1. O umówionej porze kilkuletni Janis wychodzi z toalety i rozgląda się za tatą. Chłopiec nie ma przy sobie nic – żadnych dokumentów czy bagażu, jedynie zwitek amerykańskich dolarów. Obsługa lotniska próbuje zidentyfikować małego pasażera, ale Janis nie zamierza odpowiadać na pytania. Kim jest chłopiec? Kim jest człowiek, który go zostawił? I co kryje się za tą historią?

Najbardziej wyczekiwana powieść 2019 roku w USA. Intensywna, elektryzująca opowieść o każdym z nas – o marzeniach, emocjach i skrywanych pragnieniach, w mistrzowskim przekładzie Jerzego Kozłowskiego.

Rok na placu budowyArtur Nowicki
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Data premiery: 12 sierpnia 2020

W miasteczku rusza budowa garażu ze stacją obsługi pojazdów i myjnią. Na placu budowy pojawia się Jeep Budowniczy ze swoją liczną ekipą: Koparką, Walcem, Spychaczem, Żurawiem, Betoniarką i wieloma innymi specjalistami. Trzeba uporządkować teren, przesadzić drzewo, wylać fundamenty, postawić ściany, otynkować je, wreszcie odebrać budynek… Praca wre. Dzielnym maszynom niestraszne pogoda i trud, jednak inwestor jest bardzo wymagający, a uroczyste otwarcie przewidziane na święta. Czy zdążą na czas?

„Rok na placu budowy” zawiera dwanaście rozkładówek z kolejnymi miesiącami jednego roku. Dwie dodatkowe są poświęcone prezentacji bohaterów i interaktywnej zabawie. Książkę można oglądać godzinami. Dzięki szczegółowym obrazkom dziecko ćwiczy spostrzegawczość, umiejętność opowiadania, ale przede wszystkim doskonale się bawi.

„Sfora”Przemysław Piotrowski
Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 12 sierpnia 2020

Zima. W lesie nieopodal Zielonej Góry odnaleziona zostaje ręka. Wstępne oględziny wskazują, że została ona… odgryziona przez człowieka.

Atmosfera niepokoju w mieście narasta. W mediach pojawiają się pogłoski o grasującym w okolicach wilkołaku. Niedługo potem śledczy trafiają na zmasakrowane zwłoki zaginionej niedawno zakonnicy – ofiara została zamordowana, a jej ciało rozszarpały wilki. Inspektor Romuald Czarnecki powołuje specjalną grupę dochodzeniowo-śledczą, w skład której wchodzą również Igor Brudny i Julia Zawadzka ze stołecznej policji. Talent i trudna przeszłość komisarza Brudnego po raz kolejny mogą okazać się nieocenione.

Mimo zdecydowanych działań śledztwo komplikuje się coraz bardziej. Brudny musi ustalić, czy sprawca ma jakiś związek z sierocińcem sióstr hieronimek, w którym sam się wychowywał. Łowy dopiero się zaczynają.

„Stranger Things. Prosto w ogień”Ryan KellyJody Houser
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data premiery: 12 sierpnia 2020

Trzeci z serii kultowych komiksów. Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów serialowego hitu „Stranger Things”.

Po kilku latach od ucieczki z laboratorium w Hawkins dwoje dawnych pacjentów doktora Brennera – Ricky i Marcy – próbuje wieść normalne życie. Gdy jednak docierają do nich informacje o zamknięciu placówki, ruszają na szalone poszukiwania siostry bliźniaczki Marcy. Dziewiątka jest obdarzona pirokinetycznymi zdolnościami – jeśli jej nie znajdą i nie uwolnią od mocy szkodliwej wyobraźni, może obrócić w popiół wszystko wokół. Im są bliżej dziewczyny, tym więcej sekretów wychodzi na jaw. Czy uda im się odnaleźć Jamie, zanim ta zniszczy cały świat?

„Stowarzyszenie leworęcznych”Håkan Nesser
Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 12 sierpnia 2020

Marten Wincekelstroop i Rejmus Fiste to najlepsi przyjaciele. W pierwszej klasie szkoły podstawowej w małym miasteczku Oösterby zakładają Stowarzyszenie Leworęcznych. Ponad dwadzieścia lat później płonie doszczętnie stary pensjonat. Giną ludzie. Oba wydarzenia mają ze sobą jakiś związek, jednak nie przeżył nikt, kto mógłby wyjaśnić, co się stało. Prawie nikt. Minęło już piętnaście lat od ukazania się ostatniej powieści z cyklu, którego bohaterem jest komisarz policji Van Vetereen. Ostatnia powieść z serii o komisarzu Gunnarze Barbarottim ukazała się sześć lat temu. W „Stowarzyszeniu leworęcznych” spotykają się po raz pierwszy. Ale czy ostatni?

Nesser, autor kilkudziesięciu poczytnych powieści, z których część została sfilmowana przez szwedzką telewizję, powraca z kolejną intrygującą zagadką.

„Prawie jak gwiazda rocka”Matthew Quick
Wydawnictwo Bukowy Las
Data premiery: 19 sierpnia 2020

Wielki powrót Matthew Quicka, znanego masowej publiczności dzięki bestsellerowemu „Pamiętnikowi pozytywnego myślenia”.  Kolejna powieść Quicka zostanie zekranizowana przez Netflix. W rolach głównych: Auliʻi Cravalho i Rhenzy Feliz oraz wielka dawka muzyki i optymizmu. Młodzieżowy hit gwarantowany!

Amber Appleton mieszka z mamą w szkolnym autobusie i ma całą masę kłopotów. Ale to bynajmniej nie zagraża jej optymizmowi. Amber wie, że świat jest sceną i dziewczyna ma zamiar żyć w zgodzie z własnym rytmem. Czy mimo przeciwności losu uda jej się utrzymać status (prawie) gwiazdy rocka?

„Fauna Północy”Andrea Lundgren
Wydawnictwo Pauza
Data premiery 20 sierpnia 2020

W środku nocy pociąg staje nagle na torach, wysiada z niego samotna kobieta i rusza w głąb lasu. Niekochana przez ojca dziewczynka odnajduje poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu wyimaginowanych zwierzątek. Wieczorami Anna czeka na powrót Davida z pracy, ale ten się spóźnia; czy wróci i kim tak naprawdę jest tytułowa dziewczyna?

Sześć opowiadań o faunie Północy zamieszkują zwierzęta: lisy, płetwale błękitne, szczupaki, koty, ptaki. I ludzie, którzy tęsknią za możliwością przemiany.

 „Enola Holmes: wydanie filmowe”, Nancy Springer
Wydawnictwo Poradnia K
Data premiery: sierpień 2020

Przygody młodszej siostry Sherlocka Holmesa, odważnie przeciwstawiającej się wiktoriańskim konwenansom. Specjalne filmowe wydanie w kooperacji z Netflix wzbogacone o zdjęcia w książce z filmu. Premiera w sierpniu 2020 w gwiazdorskiej obsadzie: Millie Bobby Brown w tytułowej roli, Henry Cavill („Wiedźmin”) I Helena Bonham Carter.

Reklama

 

„Uczniowie Hipokratesa. Bogumił”, Ałbena Grabowska
Wydawnictwo Marginesy
Data premiery: sierpnień 2020

Bogumił Korzyński, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Wilnie, rozpoczyna pracę w warszawskim Szpitalu im. Dzieciątka Jezus na oddziale chorób wewnętrznych. Jest rok 1850. Siedem lat wcześniej świat odrzuca Horacego Wellsa i jego eter, doprowadzając nieszczęsnego wynalazcę do szaleństwa i samobójczej śmierci. Szpital połowy XIX wieku wciąż spływa ropą, krwią i brudem, a najlepszym chirurgiem jest ten, który potrafi w jak najkrótszym czasie wykonać operację. Przeżywalność pacjentów, którzy umierają z powodu zakażeń i niedostatecznej wiedzy lekarzy, sięga kilku procent.

Bogumił pragnie zostać ginekologiem i tym samym pomóc kobietom takim jak jego żona, która kolejny poród niemalże przypłaca śmiercią. Jednocześnie doktor zmaga się z własnymi demonami i przeszłością, o której zacna rodzina żony nie ma pojęcia.

„Dziennik hipopotama”Krzysztof Varga
Wydawnictwo Iskry
Data premiery: sierpień 2020

Obudziwszy się w stanie niezrozumiałej euforii, połączonej z bezdenną rozpaczą postanowiłem rozpocząć wreszcie te zapiski dziennikowe. Rzecz chodziła mi po głowie od dawna, od lat dopadały mnie obsesyjne myśli o diarystyce, rozsądnie odkładałem te ciągoty na bok, powstrzymywałem się niczym nałogowiec przed kielichem. Doszedłszy jednak wreszcie do symbolicznego wieku uznałem, że czas stanąć w prawdzie i zderzyć się z rzeczywistością.

 

„Królestwo”, Jo Nesbø
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data premiery: 2 września

W norweskiej wiosce gdzieś w górach mechanik Roy wiedzie spokojne, proste życie. Kiedy jego przedsiębiorczy brat Carl wraca po latach z propozycją budowy hotelu, odżywają mroczne sekrety ich dzieciństwa i czasu dorastania. Roy zawsze bronił młodszego brata przed rówieśnikami i chronił przed złośliwymi plotkami, ale teraz jego lojalność zostaje poddana próbie.

Gdy miejscowy stróż prawa wznawia śledztwo w sprawie tragicznej śmierci rodziców braci, Roy staje przed dylematem, jak wiele jest w stanie poświęcić w imię braterskiej miłości.

„Lockdown”, Robert Ziębiński
Wydawnictwo Kobiece
Data premiery: 2 września 2020

72 godziny w Warszawie ogarniętej chaosem.

W zdominowanej przez pandemię rzeczywistości zdeterminowana matka złamie każdą zasadę, żeby ocalić życie dziecka.
Olga ma wszystko. Miliony na koncie, wielki dom, firmę oraz córkę, którą kocha nad życie. Za miesiąc otworzy swój najnowszy biznes – gigantyczną galerię handlową w stolicy. Nigdy nie była ryzykantką. Zawsze potrafiła działać tak, by nic nie stracić.
Jest piątek. Olga dowiaduje się, że ktoś uprowadził jej córkę Dominikę. Porywacz żąda zapłacenia dziesięciu milionów euro do poniedziałku. Zdobycie tych pieniędzy nie byłoby dla Olgi wielkim problemem, gdyby nie lockdown. Odcięta od bankowych kont musi znaleźć sposób na zdobycie pieniędzy.
Na ulicach wybuchają zamieszki, a wirus zbiera śmiertelne żniwo. Zaczyna się rozpaczliwy wyścig z czasem. Olga będzie musiała wniknąć do przestępczego świata warszawskich gangsterów. Tylko tam może dostać to, czego szuka.

„Symfonia zwierząt”, Dan Brown
Wydawnictwo Debit
Data premiery: 2 września 2020

Dan Brown, autor międzynarodowych bestsellerów, debiutuje jako twórca literatury dla dzieci i jako kompozytor! Tekstowi towarzyszy skomponowana przez niego muzyka.

Maestro Mysz, z batutą w ręku, zabiera czytelników w odwiedziny do różnych zwierząt. Spotyka między innymi gepardy, kangury, słonie i płetwale błękitne. Każde spotkanie niesie ważne przesłanie dla czytelnika. Dodatkowo, w ilustracjach autor ukrył zaszyfrowaną wiadomość.

Podczas czytania książki będzie można słuchać muzyki przy pomocy darmowej, interaktywnej aplikacji, wykorzystującej rzeczywistość rozszerzoną. By cieszyć się znakomitymi melodiami, wystarczy przytrzymać kamerę urządzenia mobilnego nad daną stroną. Aplikacja będzie dostępna poprzez stronę https://wildsymphony.com/ lub QR kod zamieszczony w książce.

„Imperium chmur”Jacek Dukaj
Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 2 września 2020

Zmierzch kultury samurajów i narodziny nowej Japonii. Życie, nauka i wojna. Literacki majstersztyk inspirowany „Lalką" Bolesława Prusa.

Pod koniec XIX wieku do cesarza Mutsuhito trafia Stanisław Wokulski, emisariusz Kraju, Którego Nie Ma, aby zawrzeć sojusz oparty na odkryciu doktora Geista: technologii metalu lżejszego od powietrza. W górskich stoczniach Hokkaidō zbudowanych przez Juliana Ochockiego, pod osłoną chmur, powstaje ażurowa flota Cesarskiej Marynarki Nieba. A każde słowo i czyn Ochockiego zapisuje Kiyoko, córka samuraja zbuntowanego przeciwko porządkom rozumu i demokracji.

I to poprzez Kiyoko przeżywamy rewolucje przemysłowe zrodzone z kaligrafii, wojny napisanej na nowo Japonii i historię jej niemożliwej przemiany. Przeżywamy przemijanie języków, obyczajów i cywilizacji.

Czeka Was niezwykła literacka podróż. Imperium chmur to mnogość postaci, obrazów i pomysłów, bogactwo historycznych i literackich odniesień. To powieść o wędrowaniu znaczeń między umysłami i kulturami, i o sztuce czystego przeżywania.

Projekt graficzny serii książek Jacka Dukaja w WL stworzył Tomasz Bagiński. Projekt okładki i wyklejek "Imperium chmur": Piotr Dudak i Krzysztof Komander. Wydanie zdobić będą także ilustracje Aleksandry Uklei.

„Intimations” (pol. tytuł w przygotowaniu) , Zadie Smith
Wydawnictwo Znak
Data premiery: 2 września 2020

Już na początku września w Znaku ukaże się najnowsza książka Zadie Smith, jednej z najważniejszych pisarek i komentatorek współczesności! Zbiór "Intimations", który autorka pisała w ostatnich miesiącach,
w zamknięciu obserwując i myśląc o tym, co dzieje się na świecie w czasie epidemii, na język polski przełożą wybitni tłumacze: Jacek Dehnel, Magdalena Heydel, Katarzyna Janusik, Michał Kłobukowski, Jerzy Kozłowski, Michał Rusinek, Anna Sak, Anna Skucińska i Piotr Tarczyński.

Wirus wywołał kryzys na niespotykaną skalę, ale w 2020 roku nie tylko epidemia jątrzy społeczeństwo. Zadie Smith mówi o świecie, w którym narasta wirus nienawiści, samotności, niezrozumienia, cierpienia. Pyta o to, jak traktujemy siebie i innych w kryzysie.

„Stacja Tokio Ueno”Miri Yu
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data premiery: 7 września 2020

Przejmujący obraz Japonii, jakiej nie znamy.

Kazu nie żyje i jako duch nawiedza park w pobliżu stacji Tokio Ueno. Choć mężczyzna urodził się w tym samym roku, co cesarz – a to uznaje się za błogosławieństwo – jego życie było pełne bólu i nierzadko doskwierała mu samotność. Od kiedy przyjechał do Tokio, by jako robotnik pracować przy budowie obiektów sportowych na Igrzyska Olimpijskie w 1964 roku, zaczął tracić najbliższych, a pod koniec życia, po tragicznym tsunami w 2011 roku, zamieszkał w parku Ueno w ogromnym miasteczku bezdomnych. Czy po takim życiu Kazu zazna ukojenia?

Stacja Tokio Ueno pokazuje nieznane oblicze Japonii, w której bezdomność i bieda dotykają znacznej części społeczeństwa, zwłaszcza osób w podeszłym wieku. W swej przejmującej powieści Yu Miri oddaje głos wykluczonym, udowadniając, że literatura piękna ma ogromną moc uwrażliwiania na palące problemy społeczne.

„Witajcie w Ameryce”Linda Boström-Knausgård
Wydawnictwo Pauza
Data premiery 9 września 2020

Powieść znanej i nagradzanej pisarki szwedzkiej, byłej żony Karla Ove Knausgårda.

 

 

 

 

„Niech stanie się światłość”, Ken Follett
Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 16 września 2020

Równo 30 lat po publikacji „Filarów Ziemi” Ken Follett ponownie zaprasza czytelników do pełnego namiętności i pragnień miasteczka Kingsbridge! Prequel najpopularniejszej powieści Kena Folletta, „Filarów Ziemi”, sprzedanej w ponad 27 milionach egzemplarzy na całym świecie. 

„Po upadku cesarstwa rzymskiego, Brytania uczyniła krok wstecz. Podczas gdy rzymskie wille popadały w ruinę, ludzie budowali jednoizbowe, drewniane chaty pozbawione kominów. Rzymskie garncarstwo – jakże ważne dla przechowywania pożywienia – popadło w zapomnienie. Coraz mniej ludzi potrafiło czytać i pisać. Okres ten nazywany jest czasem Wiekami Ciemnymi, a postęp, który nastąpił w ciągu kolejnych pięciuset lat, był boleśnie powolny. Aż w końcu nadeszły zmiany…” Ken Follett, „Niech stanie się światłość”

Jest rok 977 naszej ery. Brytania najeżdżana jest przez wikingów, a wkrótce zostanie podbita przez Normanów. Są to czasy końca wieku ciemności i początku wieku światła. Nadchodzi koniec epoki plemion, ale podwaliny przyszłego im perium władającego połową kuli ziemskiej dopiero zaczynają się kształtować. By jednak mogła zrodzić się potęga, potrzebny jest fundament silniejszy niż zawieruchy historii – sprawiedliwe prawo, które da gwarancję wolności. O wolność jednak zawsze trzeba walczyć – i właśnie o tej walce, być może najważniejszej ze wszystkich, będzie opowiadać najnowsza powieść Folletta.

Choć zbliża się koniec epoki barbarzyństwa, lokalni przywódcy wciąż naginają królewskie zarządzenia do swoich celów, sprzeciwiając się władzy i nie dbając o los prostych ludzi. Ponieważ w kraju nie ma ściśle wytyczonego prawa, króluje chaos. W tych burzliwych czasach splatają się losy trójki bohaterów. Życie młodego szkutnika zmienia się w chwili, gdy jego dom zostaje zniszczony przez wikingów, a jego rodzina musi uciekać do miejsca, w którym traktowani są jak intruzi… Pewna kobieta wychodzi za mąż z miłości i płynie z Normandii do Anglii, kraju swojego małżonka. Szybko jednak przekonuje się, że wśród zupełnie innych obyczajów i ludzi stale zaangażowanych w walkę o wpływy musi uważać na każdy swój krok… Mnich marzy o przekształceniu opactwa w centrum nauki, które będzie podziwiane w całej Europie.

Każde z nich wejdzie w niebezpieczny konflikt z przebiegłym i bezwzględnym biskupem, który złamie każde przykazanie, aby zwiększyć swoją władzę i bogactwo.

Ta powieść kończy się tam, gdzie zaczynają się… „Filary Ziemi”.

Srebrne skrzydła, Camilla Läckberg 
Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 16 września 2020

Po zakończeniu toksycznego związku Faye zbudowała sobie nowe życie za granicą, były mąż Jack odbywa karę więzienia, a firma Revenge odnosi sukcesy i właśnie ma wejść na rynek amerykański. Kobieta już myślała, że najgorsze ma za sobą, tymczasem jej egzystencja zostaje ponownie zagrożona. Ktoś usiłuje przejąć jej firmę i Faye musi wrócić do Sztokholmu. Z pomocą kilku innych kobiet walczy o uratowanie swego majątku, siebie i swoich najbliższych.
 

„1984”, George Orwell, Fido Nesti
Wydawnictwo Jaguar
Data premiery: 30 września 2020

Graficzna adaptacja jednej z najważniejszych powieści XX w., która przyniosła Orwellowi literacką nieśmiertelność
Autorem adaptacji i ilustracji jest brazylijski artysta Fido Nesti
Lektura dla szkoły średniejLondyn w powieści jest ponurym miastem w totalitarnym stanie Oceanii, gdzie Wielki Brat zawsze patrzy, a Policja Myśli praktycznie potrafi czytać w myślach. Winston Smith znalazł się w poważnym niebezpieczeństwie z tego prostego powodu, że jego pamięć wciąż funkcjonuje. Wciągnięty w zakazany romans, znajduje odwagę, by dołączyć do tajnej organizacji rewolucyjnej zwanej Bractwem, której celem jest zniszczenie Partii. Wraz ze swoją ukochaną Julią ryzykuje życiem w śmiertelnym pojedynku z obecnymi mocami.
 Dzięki sugestywnej, wciągającej adaptacji Fido Nestiego, wizja dystopijnego arcydzieła George'a Orwella zapewnia nową perspektywę dla długoletnich fanów, ale jest także doskonałym punktem wyjścia zarówno dla młodych czytelników, jak i dorosłych, którzy jeszcze nie odkryli tej kultowej historii, nadal tak wstrząsająco aktualnej.

„Friends. Przyjaciele na zawsze”Gary SusmanJeannine DillonBryan Cairns
Wydawnictwo SQN
Data premiery: 23 wrzesnia 2020

Jedyny w Polsce oficjalny album o serialu „Przyjaciele”. Ten bogato ilustrowany autoryzowany przewodnik po odcinkach pozwoli fanom „Przyjaciół” przypomnieć sobie sto najlepszych odcinków i najpopularniejszych serialowych powiedzonek i poznać fragmenty najnowszych wywiadów min. z Johnem Shaffnerem, zdradzającym, co go inspirowało przy tworzeniu mieszkania Moniki i Rachel oraz kawiarni Central Perk.

 

„Burzliwe czasy”Mario Vargas Llosa
Wydawnictwo Znak
Data premiery: 30 września 2020

Nowa, długo wyczekiwana powieść Noblisty. Powrót w najwyższej formie. Książka porównywana do „Święta kozła”.

Autentyczna historia manipulacji, która wpłynęła na światowy układ sił, relacje Ameryki Łacińskiej i USA. Jak zagrywką PR-ową można rozmontować demokrację – aktualny temat. Świetny materiał na wciągający serial.

Gwatemala, lata 50. Sam Zemmuray, baron owocowy, zatrudnia w swojej firmie kontrowersyjnego Edwarda Bernaysa – specjalistę PR. Nie ma pojęcia, że ten ruch doprowadzi do jednej z największych akcji CIA w Ameryce Łacińskiej, a główną rolę odegra w niej Martita Borrero Parra, uwodzicielska i zmysłowa Miss Gwatemali. Czy namiętność i spryt pozwolą osiągnąć wszystko?

Brawurowa historia kłamstwa tak dobrego, że stało się prawdą. „Burzliwe czasy”, mistrzowskie niczym „Święto Kozła”, odsłaniają kulisy rozgrywki, która do dziś rezonuje w światowej polityce. A wszystko to wydarzyło się naprawdę.

„Gaz do dechy”Joe Hill
Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 30 września 2020

Zbiór trzynastu wybitnych opowiadań mistrza grozy młodego pokolenia, dokumentujących zmagania zwykłego człowieka z tym, co niepojęte i przerażające.

W opowiadaniu Faun, właśnie adaptowanym przez NETFLIX, uchylone drzwi do świata baśniowych cudów okazują się furtką prowadzącą na terytorium łowieckie słynącego z okrucieństwa gangu myśliwych. W Late Returns pogrążony w żałobie bibliotekarz siada za kierownicą zabytkowego ksiażkomobilu, by dostarczyć zmarłym najświeższe lektury. W By Silver Water of Lake Champlain (opowiadaniu, które posłużyło za scenariusz jednego z odcinków serialu Creepshow emitowanego przez Shudder TV) dwóch młodych przyjaciół znajduje nad brzegiem jeziora zwłoki plezjozaura. To odkrycie zmusi ich do stawienia czoła nieuniknionej prawdzie o własnej śmiertelności... a także do zmierzenia się z innymi okropieństwami czającymi się w głębinach pod drżącą srebrną taflą wody. W napisanym wspólnie ze Stephenem Kingiem opowiadaniu Throttle upalne powietrze nad pustynnym stanem Nevada aż skrzy się od napięcia, gdy pozbawiony twarzy kierowca ciężarówki rozpoczyna upiorną grę z grupą wyjętych spod prawa motocyklistów. Wśród mrożących krew w żyłach historii znalazły się opowiadania napisane specjalnie do tego zbioru oraz takie, które miały już okazję ukazać się drukiem. Dwa z nich, w tym niedawno sfilmowane przez NETFLIX W wysokiej trawie, Joe Hill napisał wspólnie ze Stephenem Kingiem.

Gaz do dechy to mroczna podróż po złożonej ludzkiej psychice. Joe Hill stworzył hipnotyczny i niepokojący zbiór, wydobywając z głębi ludzkiej jaźni dręczące nas mroczne sekrety, ukryte słabości i pierwotne lęki. Ten tom ukazuje jego wyjątkowy talent w najlepszym możliwym wydaniu.

Skarpetki IV [tytuł w przygotowaniu], Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Wydawnictwo Poradnia K
Data premiery: 30 września 2020

Ulubione bohaterki stworzone przez Justynę Bednarek wracają w nowej książce, ponownie ilustrowanej przez Daniela de Latoura.

Detektyw Pinkerton powraca! Bohater znany z „Bandy Czarnej Frotté" ma odpowiedzialną funkcję - jest futerałem na telefon małej Be. Bardzo sobie ceni tę posadę, ale czasami dokucza mu nuda… Pewnego razu dzieje się coś niespodziewanego - znika Zbigniew, gadatliwa papuga mieszkająca w antycznej klatce w salonie. Jedynym śladem jest małe zielone piórko na podłodze. Pinkerton z zapałem rozpoczyna śledztwo. Nic się przed nim nie ukryje! Dokąd prowadzi trop?

„Nie zostawię cię", Anna Wolf
Wydawnictwo NieZwykłe
Data premiery 30 września 2020

Nowa powieść bestsellerowej autorki serii „Gangsterzy”.

Santo Accardi jest gorącym Włochem, który wie, jak wykorzystać swoje atuty, żeby kobiety zabiegały o jego uwagę. Dodatkowo prowadzi dobrze prosperującą firmę. To wszystko sprawia, że wiedzie beztroskie, wypełnione niezobowiązującym seksem życie. Jego asystentka – Lavender Anna Riss – z przymrużeniem oka obserwuje niekończące się podboje mężczyzny. Ale kiedy Santo zaczyna się nią wysługiwać i Lavender musi wysyłać kwiaty jego byłym kochankom, miarka się przebiera. Kobieta ma tego dość.

Jednak mimo że przez większość czasu jej szef najzwyczajniej w świecie ją denerwuje, Lavender nie może zaprzeczyć, że jego bliskość na nią działa. Niestety. Na domiar złego podczas balu charytatywnego zostaje oskarżona o próbę uwiedzenia swojego szefa. Wtedy rozpętuje się piekło.

„Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu”Anna Czerwińska-Rydel
Wydawnictwo Literatura
Data premiery: wrzesień 2020

Zasługi Stefana Banacha dla nauki są porównywalne z zasługami Marii Skłodowskiej-Curie czy Mikołaja Kopernika, a jednak nie jest on powszechnie znany. Banach tworzył matematykę jakiej wcześniej nie znano. Rewolucję, której był jednym z ojców, można porównać do powstania teorii względności Einsteina. Wiemy, co zawdzięczamy teorii Kopernika, jaki wkład w naukę ma Maria Skłodowska. A kto z nas wie co zawdzięczamy Banachowi? Sam Stefan Banach zdziwiłby się, gdyby mu powiedziano, że po nie więcej niż pół wieku, używa się rezultatów jego teorii do komputerowego modelowania niemal wszystkich skomplikowanych konstrukcji lub systemów przy wznoszeniu budynków, produkcji samochodów czy logistyce.

Porzucony jako dziecko, wychowywany przez właścicielkę pralni w Krakowie, która dostrzegła w nim niezwykłe zdolności. Poznajcie ekscentrycznego geniusza, Stefana Banacha, który do dziś jest drugim po Euklidesie najczęściej przywoływanym naukowcem w matematyce powszechnej.

„10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” Elif Şafak
Wydawnictwo Poznańskie
Data premiery: 14 października 2020

Czy wystarczy 10 minut i 38 sekund, aby opowiedzieć całe ludzkie życie?

Leila nie żyje. Jej ciało jest martwe, ale mózg pracuje jeszcze przez jakiś czas. Każda kolejna minuta przynosi ze sobą wspomnienie innych wydarzeń, smaków i zapachów. Obrazy pozornie wyrwane z kontekstu łączą wspomnienia z życia, które dla Leili już się skończyło. Ale czy na pewno? Kto jest odpowiedzialny za śmierć Leili i jakie historie skrywa piątka jej najwierniejszych przyjaciół?

Elif Shafak jest jedną z najważniejszych współczesnych pisarek. Powieść „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie” znalazła się na krótkiej liście tytułów nominowanych do prestiżowej nagrody The Man Booker Prize, a wielu krytyków uznało ją za najlepsze dzieło Shafak. To mocna i poruszająca historia o sile przyjaźni, niekiedy trwalszej niż więzi rodzinne, i o życiu w świecie, w którym wielu ludziom nadal odbiera się prawo do bycia sobą.

„Supernawigatorzy. Jak zwierzęta odnajdują drogę”, David Barrie
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data premiery: 15 października 2020

Przyrodnicza książka roku 2019 według „Sunday Timesa”.

Nocne żuki wpatrzone w Drogę Mleczną toczą kulkę nawozu po linii prostej. Żółwie morskie, langusty i ćmy odnajdują drogę, kierując się polem magnetycznym Ziemi. Wieloryby zachowują niezmienny kurs, pokonując tysiące mil, a ptaki po przemierzeniu całego oceanu trafiają do swojego gniazda na maleńkiej wysepce.

David Barrie zaprasza nas do zgłębienia tajników nawigacji zwierząt i wyjaśnia, w jaki sposób stworzenia duże i małe – a wśród nich i człowiek ‒ orientują się w przestrzeni. Autor rozmawia z naukowcami z różnych stron świata i odwołuje się do przełomowych odkryć noblistów w dziedzinie neuronauki, ukazując zadziwiające zdolności najrozmaitszych zwierząt. „Supernawigatorzy” przedstawiają cuda zwierzęcej nawigacji, byśmy mogli choć trochę zrozumieć złożoność i piękno otaczającej nas przyrody. 

„Szóste dziecko”, J. D. Barker
Wydawnictwo Czarna Owca
Data premiery: 28 października 2020

Kilka słów, zapisanych obok każdego ciała, łączy ofiary z nieuchwytnym mordercą, w tym samym momencie pozostawiającym po sobie trupy na przestrzeni całych Stanów Zjednoczonych. FBI wpada w panikę – tym bardziej że w jego szeregach szerzy się korupcja. Kiedy Anson Bishop, główny podejrzany w sprawie Zabójcy Czwartej Małpy, ujawni swoją historię, zmieni zupełnie nie tylko kierunek śledztwa, ale też życie wszystkich zaangażowanych.

„Kornel. Opowieść o Kornelu Filipowiczu” [tytuł w przygotowaniu], Justyna Sobolewska
Wydawnictwo Iskry
Planowana data premiery: październik 2020

Pisał, łowił ryby i był outsiderem. I był partnerem Szymborskiej „naszej noblistki”. Co tu ciekawego? Tymczasem, kiedy przyjrzymy się jego życiu (...) okaże się, że podobnie jak w jego opowiadaniach ta nieefektowna szarość mieni się kolorami. Nie ma życia Filipowicza bez literatury. To były nurty splecione, od momentu, kiedy zdecydował, że literatura jest najważniejsza i jej się poświęci. Miał inne talenty – jeden z przyjaciół z młodości widział w nim na przykład przyszłego polityka. Opowieść o wydarzeniach w jego życiu nie jest tak ciekawa, jak to napięcie między literaturą i życiem. I nie chodzi o to, żeby szukać biografii w literaturze, ale o to, że w literaturze najgłębsze sfery życia mogły się zrealizować. [Ze Wstępu]

„Prosta sprawa”Wojciech Chmielarz
Wydawnictwo Marginesy
Data premiery: październik 2020

Powieść, która powstawała w odcinkach podczas izolacji.

Pełna zwrotów akcji i niespodzianek podróż do Jeleniej Góry. Bohater, którego tożsamość i motywy działania owiane są tajemnicą – historia o facecie, który przyjeżdża do miasta, zabija wszystkich złych i wyjeżdża.

 

NabórVincent V. Severski
Wydawnictwo Czarna Owca
Planowana data premiery: 25 listopada 2020 

Rośnie napięcie między Iranem i USA, świat stoi na progu wielkiej wojny. W Polsce do władzy wrócił autorytarny premier Bolecki, Sekcja została rozwiązana, a prokuratura szuka haków na Romana Leskiego. Tymczasem Dima uzyskuje z Rosji informację, która elektryzuje Konrada Wolskiego i Sarę Korską. Dawny Wydział Q i rozwiązana Sekcja łączą siły, by rozwiązać ten problem. Wraca Jagan i Misza Popowski. Zaczyna się wyścig z czasem, bo sytuacja międzynarodowa pogarsza się z każdym dniem.

„Stara miłość” Sándor Márai
Wydawnictwo Czytelnik
Data wydania listopad 2020

Reprezentatywny, chronologicznie skomponowany, wybór opowiadań cenionego i poczytnego w Polsce węgierskiego pisarza.

Tom rozpoczyna pierwsze opowiadanie kilkunastoletniego Máraiego. W kolejnych utworach czytelnik obserwuje narodziny i rozwój talentu pisarza. Śledzi jego poszukiwania tematów, zainteresowań i stylów, podejmowanych lub na zawsze porzuconych przez autora w późniejszych powieściach. Wśród znanych i lubianych motywów są: miłość i śmierć, życie i przemijanie, ludzkie relacje i konflikty. Wszystko to Márai wydobywa z codziennych, niejednokrotnie banalnych zdarzeń, które po mistrzowsku opisuje, wywołując w czytelnikach głębokie emocje.

„Dolina”Bernard Minier
Wydawnictwo Rebis
Data premiery: jesień 2020

„Myślę, że ktoś tutaj zachowuje się tak, jakby uważał się za Boga…”
 
Nocne wołanie o pomoc.
Dolina odcięta od świata.
Opactwo pełne sekretów.
Tajemniczy las.
Seria straszliwych morderstw.
Przerażona społeczność bierze sprawy we własne ręce.
Duchowny oskarża.
Miasteczko na skraju chaosu.

„Pełnia miłości”Sigrid Nunez
Wydawnictwo Pauza
Data premiery: jesień 2020

Nowa książka autorki powieści „Przyjaciel”, laureatki National Book Award, która ukazała się w Pauzie w czerwcu 2019 roku. Książka będzie miała równocześnie premierę w USA i w Polsce.

 

 

„Exodus”Deborah Feldman
Wydawnictwo Poradnia K
Data premiery: jesień 2020

Kontynuacja bestsellerowej powieści „Unorthodox” (znanej też z ekranizacji dla Netfliksa). Autorka relacjonuje swoją dalszą podróż jako samodzielna matka, niezależna kobieta i religijna banitka.

W roku 2009, w wieku dwudziestu trzech lat, Deborah Feldman uciekła przed opresją i izolacją we wspólnocie Satmar w Williamsburgu na Brooklynie, w poszukiwaniu lepszego życia dla siebie i swojego małego synka.

Od tego momentu jej udziałem stały się niesamowite doświadczenia: wychowanie syna w „prawdziwym” świecie, odnalezienie pocieszenia i schronienia w pisaniu, i poszukiwanie miłości.

Deborah wyrusza w wyjątkową podróż po Europie śladami swojej babki podczas Holocaustu, badając więzy, jakie łączą nas z rodziną i religią, i odkrywając, że czasem trzeba je zerwać, żeby odnaleźć siebie.

„Od nowa”Jean Hanff Korelitz
Wydawnictwo Porania K
Premiera: jesień 2020

Na podstawie książki powstaje 6-odcinkowy serial HBO z Nicole Kidman, Hugh Grantem i Donaldem Sutherlandem. Planowana emisja: jesień 2020.

Grace Reinhart Sachs żyje tak, jak zawsze planowała – poświęcając się mężowi onkologowi, synowi i pacjentom, których ma w terapii. Pisze też książkę, której myślą przewodnią jest zalecenie, by kobiety nauczyły się dostrzegać wszelkie znaki ostrzegające przed niewłaściwymi mężczyznami, ale zanim ją wyda, jej mąż zaginie, a wydarzenie to nie będzie bez związku ze przerażającą śmiercią pewnej kobiety. Wkrótce okaże się, że dotychczasowe życie Grace było tylko iluzją…

 

KSIĄŻKOWE ZAPOWIEDZI 2020 W JĘZYKU ANGIELSKIM

„Playing Nice” J.P. Delaney
Data premiery: 28 lipca 2020

Autor „Lokatorki”„W żywe oczy” powraca z nowym thrillerem, zadając pytanie, a co jeśli twoja rodzina tak naprawdę nią nie jest?

Peter Riley pewnego ranka otwiera drzwi swojego mieszkania, nie wiedząc, że w ten sposób wpuszcza do swojego życia najgorszy koszmar rodzica. Okazuje się, że chłopiec, którego razem z żoną Maddie wychowuje od dwóch lat, tak naprawę jest synem Milesa Lamberta. W szpitalu w dniu porodu doszło zamiany dzieci.

Obie rodziny próbują otrząsnąć się z szoku i zacząć wszystko na nowo. Planują zupełnie inny, nowoczesny model rodziny. W tym samym czasie policja rozpoczyna śledztwo w sprawie zamienienia dzieci. Na jaw wychodzi coraz więcej sekretów. W jakim stopniu Peter i Maddie mogą zaufać drugim rodzicom, wychowującym ich bilogicznego syna, a nawet sobie nawzajem? W końcu dochodzą do wniosku, że nic nie powstrzyma ich przed zapewnieniem bezpieczeństwa swojej rodzinie.

W Polsce książki autora ukazują się nakładem Wydawnictwa Otwartego.

„Midnight Sun” Stephenie Meyer
Data premiery: 4 sierpnia 2020

Jedna z głośniejszych premier tego roku. Nikt nie sądził, że kultowy już „Zmierzch” powróci.

A jednak. Stephanie Meyer postanowiła wrócić do projektu, który porzuciła przed dwunastoma laty. Wówczas fragmenty jej nieukończonej książki „Midnight Sun” wyciekły do internetu, choć autorka zapowiadała w wywiadzie z serwisem „Variety” w 2013 roku, że nie zamierza powrócić już do uniwersum „Zmierzchu”.

Tym razem jedna z najbardzej popularnych historii miłosnych XXI wieku zostanie przedstawiona z punktu widzenia Edwarda.

„The Lost Book of the White” Cassandra Clare, Wesley Chu
Data premiery: 1 września 2020

Rok bez nowej książki Cassandry Clare rokiem straconym! Popularna autorka powieści młodzieżowych ponownie otworzy wrota do świata Nocnych Łowców już we wrześniu. Tym razem czytelnicy ponownie będą podróżować z Alekiem Lightwoodem i czarnoksiężnikiem Magnusem, starając się odzyskać skradzioną księgę.

Jest to kontynuacja książki „Czerwone zwoje magii”, która w Polsce ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa We need YA.

„Blood & Honey” Shelby Mahurin
Data premiery: 1 września 2020

Kontynuacja bestsellerowego „Gołębia i węża”.

Autorka ponownie zabiera nas do przesiąkniętego magią świata.

Lou i Reid zostają zmuszeni do ucieczki przed sabatem, królestwem i kościołem. Problem jest taki, że zbiegowie nie mają już gdzie się ukryć.

Jak potoczą się ostatecznie ich losy?

W Polsce pierwsza część ukazała się nakładem wydawnictwa We need YA, pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl. W serii ukaże się jeszcze jedna książka, prawdopodobnie w 2021 roku.

„Troubled Blood” Robert Galbraith
Data premiery: 29 września 2020

J.K Rowling już po raz piąty powraca jako Robert Galbraith. Fabuła kolejnego tomu cyklu, którego bohaterem jest Cormoranem Strike, jest na razie owiana tajemnicą. Na oficjalnym profilu Roberta Galbraitha na Facebooku pojawiają się już jednak pierwsze krótkie materiały wideo.

W cyklu dotychczas ukazały się cztery części: „Wołanie kukułki” (średnia ocena w serwisie 7,0), „Jedwabnik”, (ocena 7,0) „Żniwa zła” (ocena 7,4) oraz „Zabójcza biel” (7,3).

Stacja BBC zekranizowała już trzy tomy, natomiast zdjęcia do czwartego tomu nadal trwają. W główne role wcielają się Tom Burke i Holliday Grainger.

W Polsce książki Roberta Galbraitha wydawane są nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

„The Kingdom” (pol. tytuł „Królestwo”), Jo Nesbø
17 września 2020

Pewien mężczyzna prowadzi spokojne życie w norweskich górach.
Któregoś dnia jego młodszy brat, bardziej przebojowy i czarujący, przyjeżdża z wizytą w towarzystwie swojej świeżo upieczonej żony. Szybko okazuje się, że wcale nie jest taki bez zarzutu, za jakiego go uważano.
Ten mroczny thriller zniewala zaskakującą i wielowarstwową fabułą. Fani Harry’ego Hole nie będą rozczarowani!

„Jedyne sprawy, o których warto pisać, to miłość i zbrodnia, a w nowej książce będzie zarówno jedno, jak i drugie” – powiedział Jo Nesbø podczas wywiadu z Ewą Cieślik z lubimyczytać.pl.

„The Devil and the Dark Water” Stuart Turton
Data premiery: 1 października 2020

Stuart Turton „Siedmiu śmierciach Evelyn Hardcastle” otworzył klasyczny kryminał na XXI wiek i dodał do niego solidną dawkę świeżości. Teraz czytelnicy będą mogli się przekonać czy dobre przyjęcie jego pierwszej powieści to coś więcej niż szczęście debiutanta.

Morderstwo na pełnym morzu. Duet detektywistyczny. Demon, który może istnieć lub nie.

Jest rok 1634, a Samuel Pipps, najlepszy detektyw na świecie, zostaje przewieziony do Amsterdamu w celu skazania go za przestępstwo, które mógł popełnić lub nie. Podróżuje z nim jego lojalny przyjaciel, Arent Hayes, który jest zdeterminowany, aby udowodnić, że jego przyjaciel jest niewinny. Ale gdy tylko wyruszają w morze, jakaś diabelska złośliwość stara się robić wszystko, by ich zatrzymać. Dwukrotnie martwy trędowaty prześlizguje się po pokładach. Na żaglach pojawiają się dziwne symbole. Zwierzęta gospodarskie są poddawane ubojowi. A potem trzech pasażerów zostaje skazanych na śmierć, w tym Samuel. Czy to demon może być odpowiedzialny za te wszystkie nieszczęścia?

Po uwięzieniu Pippsa tylko Arent może rozwiązać zagadkę, która łączy pasażerów statku. Tajemnica, która sięga daleko wstecz, teraz może zabić wszystkich na pokładzie.

Pierwsza książke tego autora ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Albatros.

„The Invisible Life of Addie LaRue” Victoria Schwab
Data premiery: 6 października 2020

Nowa powieść Victorii Schwab, znanej z takich tytułów jak „Vicious”, „Okrutna pieśń”, czy „Mroczniejszy odcień magii”.

Życie, którego nikt nie pamięta i historia, której nigdy nie zapomnisz.

Francja, rok 1714: w akcie desperacji młoda kobieta zawiera faustowską umowę, aby żyć wiecznie. Jednak każda decyzja ma swoje konsekwencje. Zostaje przeklęta na wieki, a każdy kogo spotka, prędzej czy później o niej zapomni. Tak zaczyna się niezwykłe życie Addie LaRue i olśniewająca przygoda, która rozegra się na przestrzeni wieków i kontynentów, w historii i sztuce. Jak daleko jest w stanie posunąć się młoda kobieta, by zostawic po sobie ślad?

Wszystko się zmieni, gdy po prawie 300 latach Addie znajdzie się w księgarni, w której pewien mężczyzna będzie pamiętać jej imię.

Książka ma zostać wydana w przekładzie na język polski przez wydawnictwo We need YA w 2021 roku.

„Moonflower Murders” Anthony Horowitz
Data premiery: 11 października 2020

Cormoran Strike to nie jedyny detektyw, który powróci tej jesieni. Czytelnicy spotkają się również z Susan Ryeland, postać redaktorki, którą polscy czytelnicy mogą kojarzyć z wcześniejszej powieści Horowitza, „Morderstwa w Somerset”.

Tym razem opuścimy deszczowy Londyn, przynajmniej na chwilę, i przeniesiemy się na grecką wyspę, gdzie emerytowana już bohaterka prowadzi mały hotel. I choć z początku zdawało się, że to wszystko, czego potrzebuje od życia, to z każdym dniem zaczyna coraz bardziej wątpić i tęsknić za dawnym życiem w stolicy Anglii.

Wszystko zmienia się, gdy pewna para opowie jej historię morderstwa, które miało miejsce tego samego dnia i w tym samym hotelu, w którym ich córka brała ślub – w malowniczej gospodzie na wybrzeżu Suffolk o nazwie Farlingaye Hall. Gdy córka małżeństwa, Cecylia, nagle zaginie, Susan wyruszy z powrotem do Anglii, by odkryć prawdę.

„Dearly: New Poems” Margaret Atwood
Data premiery: 10 listopada 2020

W pierwszym zbiorze poezji od ponad dekady, dwukrotna laureatka Nagrody Bookera Margaret Atwood porusza takie tematy, jak miłość, strata, upływ czasu, natura przyrody, a także... zombie. Jej nowa poezja ma charakter introspektywny i osobisty, ale porusza również szeroki zakres tematyczny.

Wiersz po wierszu pisarka i poetka pokazuje swoją wyjątkową wyobraźnię i nieustępliwe, spostrzegawcze spojrzenie na krajobraz życia.

 

„Swamp Thing: Twin Branches” Maggie StiefvaterMorgan Beem
Data premiery: 13 października 2020

Nowa powieść graficzna bestsellerowej autorki znanej między innymi z „Kruczego cyklu” w dość oczywisty sposób nawiązuje do kultowego już komiksu Alana Moore'a, czyli „Potwora z bagien”. Autorka podobnie jak wcześniej Leigh Bardugo i Sarah J. Maas dokłada swoją cegiełkę do uniwersum DC Comics.

Bliźniacy Alan i Walker Holland. Jeden z nich jest cichy, bez drugiego nie odbędzie się żadna dobra impreza. Ale mimo różnic są nierozłączni. W trakcie ich ostatniego lata przed wyjazdem na studia obaj jadą na wieś, by odkryć najciemniejsze zakątki tamtejszego bagna.

Gdy po powrocie Walker poświęca się zupełnie życiu towarzyskiemu, Alec przesiaduje w szkolnym laboratorium, ponieważ przywiózł coś z podróży - to eksperyment, który wkrótce całkowicie go pochłonie. Już niedługo bracia będą zmuszeni do skonfrontowania się z prawdą. I z uśpionymi wspomnieniami, które w końcu wydostaną się na powierzchnię.

„Rhythm of War” Brandon Sanderson
Data premiery: 17 listopada 2020

Brandon Sanderson to jeden z najpopularniejszych pisarzy fantasy. Jego cykl „Archiwum Burzowego Światła" już niedługo będzie miał konktynuację, bo na rynku ukaże się czwarty tom serii.

Teraz, gdy nowe odkrycia technologiczne zaczynają zmieniać oblicze wojny, wróg przygotowuje śmiałą i niebezpieczną operację. Wyścig zbrojeń, który nastąpi, potencjalnie ujawni sekrety starożytnej wieży, która kiedyś była źródłem siły Świetlistych Rycerzy.

Kolejny tom będzie równie obszerny co poprzednie. W angielskojęzycznej wersji ma liczyć ponad tysiąc stron, co może oznaczać, że podzieli losy „Dawcy Przysięgi” i również zostanie podzielony na dwa osobne tomy.

[ec, kk]

Reklama

komentarze [36]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Monika Urban 31.08.2020 07:26
Bibliotekarka

Uzależniony. Droga do trzeźwościNiezwykła opowieść o powolnym zdrowieniu, a także poznawaniu siebie, bo bez tego nie można w pełni wrócić do zdrowia. Polecam

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Uzależniony. Droga do trzeźwości
silentlyhere 23.07.2020 09:22
Czytelniczka

Kupiłam "Psychoterapeutkę" i jestem zachwycona. Bardzo przyjemna lektura na wakacje, niewymagająca zbyt wiele od czytelnika.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
I3althazar 11.07.2020 17:42
Czytelnik

Dostrzegłem parę błędów. W tekście o "Od Nowa" jest literówka, powinno być 'z' zamiast 'ze'. A w tekście o Potworze z Bagien w jednym miejscu zamiast imienia Alec pada imię Alan.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
a_jacqueline 11.07.2020 05:17
Bibliotekarka

absolutnie nic mnie nie zaciekawiło z wymienionych wyżej nowości. od długiego czasu tak jest. nadal się łudzę, że wydadzą te książki

Warcross Chain of Gold UnSouled


normanie dawno bym je kupiła w wersji oryginalnej, gdyby nie to że są ch... drogie. :(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Warcross  Chain of Gold  UnSouled
eliksirwielosokowy 19.07.2020 21:54
Czytelniczka

Na kontynuację Podzielonych w polskiej wersji, raczej nie ma co liczyć.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
a_jacqueline 31.07.2020 17:13
Bibliotekarka

o nie :(
dlaczego? wydawnictwo ogłosiło, że nie będzie wydawać kolejnych części?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
HomemadeDynamite 10.07.2020 21:42
Czytelniczka

Może mnie ktoś oświecić, czemu w Polsce słowo 'coven' tłumaczy się jako 'sabat'? Pytam, przy okazji 'Gołębia i Węża', totalnie tego nie rozumiem. Zawsze w literaturze, że tak to ujmę, bardziej naukowej, 'sabat 'oznaczał święto, 'kowen' grupę; tak samo zagranicą sabaty i koweny to dwie zupełnie inne rzeczy.
Tymczasem w literaturze młodzieżowej ostatnio non-stop 'coven'...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Anama 10.07.2020 20:36
Czytelniczka

Przejrzałam tytuły tylko pobieżnie, a już widzę, że będzie dużo pysznego czytania.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aevenien 10.07.2020 10:45
Czytelniczka

Bardzo czekam na nową powieść Szczepana Twardocha, "Pokora"! Zdziwiłam się jej brakiem w tym zestawieniu :) Pokora

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pokora
5000lib 09.07.2020 19:36
Czytelnik

Nie, nie jestem spragniona nowości, przynajmniej tych, które są tutaj wymienione, acz mogę się mylić.Niemniej, jest tyle książek do przeczytania,że wystarczy, na nic nie czekam, przynajmniej nie na te wymienione. Czy tylko ja tak mam?
Rozumiem, że nie są to tytuły wszystkie, które się ukażą w Polsce w drugiej połowie roku, a więc wedle jakiego klucza zostały wybrane?...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
bbhoxe 08.07.2020 20:19
Czytelniczka

Muszę mieć powieść graficzną ,,Rok 1984", choćbym miała wyzerować moje konto w banku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka 10.07.2020 12:18
Czytelniczka

Ja też mogę chodzić głodna czy nieubrana,ale ostatnie pieniądze wydam na książkę ulubionej autorki

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 08.07.2020 17:50
Czytelnik

No i Tomasz Siwiec I Edward Lee coś szykują nowego na ten rok.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd