Najlepszy czeski stand-up

Milos CermakLudek Stanek Wydawnictwo: Stara Szkoła rozrywka
PŘIŠEL BŮH DO KAVÁRNY V KARLÍNĚ…
Mirosław Śmigielski
Stara Szkoła
humor
PŘIŠEL BŮH DO KAVÁRNY V KARLÍNĚ…
rozrywka
Mirosław Śmigielski
humor

Najlepszy czeski stand-up wystarcza na przeciętną książkę. Kiedy ktoś z was będzie się zastanawiał o czym napisać następny post na fb, niechaj sięgnie, znajdzie tu wiele inspiracji. Ahoj.
PS. Fajnie, że nie wulgarne.

Moja teoria, że życie dzieli się na do czterdziestki i po niej, w tej książce znajduje uzasadnienie ;). Męski punkt widzenia na życie z cyfrą 4 z przodu z czeskim polotem.

Cóż, ze stand-upem jest jak z kawałami. Trudno znaleźć te, które nie są o teściowej, zdradzie małżeńskiej, jedzeniu, wydalaniu i seksie. Ciężko trafić na te finezyjne, dwuznaczne, które sprawiają, że jeszcze długo po ich wysłuchaniu na twarzy błąka się nam uśmiech. Te historie są klasycznymi gawędami opowiadanymi ze sceny. Różnią się tym, że nie ma w nich wulgaryzmów. I...

Jesteśmy tacy sami, oczywiście w kontekście tej lektury zdawałoby się, a jednak życie inaczej to urządziło. Czesi nas tak bardzo średnio, a ją ich baaaardzo lubię.

Meski punkt widzenia. Swietna pozycja do oderwania sie od rzeczywistosci, a jednoczesnie uswiadomienia sobie glupotek codziennosci.

Czesi takie opowiastki humorystyczne mają we krwi. Tu się odzywa tradycja Haszka i bawidulstwo hrabalowskie. Cieszyło mnie, że to twórcy z mojego pokolenia i niektóre teksty sięgały po inspirację do lat 90-tych, czasu transformacji. Nie są to teksty poprawne politycznie i to cieszy jeszcze bardziej. Czesi potrafią się śmiać ze wszystkiego, a nawet z samych siebie. W formie...

Tłumaczenie kuleje, czy to tylko moje wrażenie?

Pierwsza część na dziesięć gwiazdek, druga na cztery.

Najlepszy Czeski Stand-up wobec tytułu oryginału: Přišel Bůh do kavárny v Karlíně brzmi dość marnie. Kolejny błysk Wiślaka z inwencją. Pewnie też wygrał walor komercji – nie ma się co dziwić. Jest w tym jednak i inny sens. Czeski tytuł bowiem skrywa otwierającą książkę dość smakowitą historyjkę autorstwa stand-upera Miloša Čermáka, niezłej zapowiedzi książki.

Najlepszy...

Mimo, że stand-up lepiej jest słuchać, niż czytać to i tak jest świetnie.

Dyskusje

• 2020
  • 2020
  • Przeczytane 2020
  • Ebook
  • E-book
  • Ebooki
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Najlepszy czeski stand-up