Baśń o Mikołaju

12.12.2019
Okładka książki Życie i przygody Świętego Mikołaja Lyman Frank Baum
Średnia ocen:
Czytelnicy: 38 Opinie: 19

Trudno wyobrazić sobie lepszy moment na pisanie recenzji książki o Świętym Mikołaju niż początek grudnia. To czas, kiedy wszyscy – zarówno mali, jak i ci całkiem już dorośli – mają nadzieję dostać jakiś prezent. Wszak każdy lubi być obdarowywany choćby drobnym upominkiem.

Niemniej jednak mam pewien problem z książką pod tytułem „Życie i przygody Świętego Mikołaja”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Jej autorem jest Frank L. Baum, który napisał „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”.

Na początek uwagi krytyczne. Książka utrwala pogląd, jakoby św. Mikołaj odwiedzał dzieci w Wigilię. Tymczasem wystarczy zajrzeć do każdego jednego kalendarza, aby przekonać się, że dzień Świętego Mikołaja to 6 grudnia. To właśnie wtedy są mikołajki i to wtedy Mikołaj przynosi prezenty. Jak długo żyję, zawsze dostaję od niego podarki 6 grudnia.

Kolejna bardzo ważna uwaga. Otóż należy pamiętać o tym, że Święty Mikołaj to postać historyczna. Był katolickim biskupem Miry, znanym ze swej dobroci i pomocy potrzebującym. Jest świętym bardzo czczonym zarówno w Kościele wschodnim, jak i zachodnim. Pamiętajmy o tym szczególnie dzisiaj, kiedy robi się z niego jakąś postać z dużym brzuchem, ubraną w czerwony kubraczek.

W kontekście tych informacji recenzowana książka nie jest w żadnym wypadku opowieścią o życiu Świętego Mikołaja. Jest po prostu baśnią, niemającą jednak nic wspólnego z historyczną postacią Mikołaja biskupa.

Autor rozpoczyna swoją opowieść od opisu magicznego lasu. Żyją w nim nimfy i inne nieśmiertelne istoty, opiekujące się zwierzętami i roślinami. Pewnego dnia na skraju lasu zostaje znaleziony mały chłopczyk. Chociaż zabrania tego prawo, nimfa Nesil decyduje się go przygarnąć i wychować. Mikołaj więc dorasta, przekonany, że jest jedynym przedstawicielem swojego gatunku.

Jednak w końcu mistrz lasów całego świata zabiera go w podróż. Pokazuje mu ziemię i żyjących na niej ludzi. Mikołaja szczególnie ujęły małe, bezbronne dzieci – często smutne i pozostawione samym sobie. Postanawia sprawić im nieco radości.

Dalsza lektura przynosi odpowiedzi na wiele pytań: jak powstała pierwsza zabawka, dlaczego Mikołaj podróżuje z reniferami i wchodzi do domu przez komin, skąd się wzięła choinka. Dowiemy się także, jak to się stało, że zwykły, śmiertelny człowiek – jak przedstawiony jest w książce Mikołaj – co roku jest w stanie odwiedzić dzieci na całym świecie.

Reasumując, „Życie i przygody Świętego Mikołaja” jest faktycznie – o czym zapewnia nas wydawnictwo – „ciepłą i baśniową opowieścią”. Przeczytamy w niej o nimfach, nieśmiertelnych istotach zamieszkujących ziemię czy walce dobra ze złem.

Nie jest to jednak książka o życiu prawdziwego Świętego Mikołaja – katolickiego biskupa, którego wspomnienie obchodzimy 6 grudnia. Dlatego też pozycję tę oceniam na tylko (albo aż) sześć gwiazdek.

Wojciech Sobański