Królik w lunaparku

Okładka książki Królik w lunaparku Michał Biarda
Okładka książki Królik w lunaparku
Michał Biarda Wydawnictwo: Michał Biarda Cykl: Królik w lunaparku (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Królik w lunaparku (tom 1)
Michał Biarda
2019-11-27
2017-09-06

Ciekawa pozycja, coś innego nich dotychczas czytywałam. Jak dla mnie na plus.

Ciekawa pozycja, coś innego nich dotychczas czytywałam. Jak dla mnie na plus.

Książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Choć jest adresowana raczej do czytelników nieco młodszych ode mnie, była naprawdę wciągająca. Pierwszą niespodzianką było to, że w każdej z trzech części występuje inny bohater. Dość szybko można jednak zrozumieć, że historie opowiedziane przez każdą z tych trzech osób, pozornie niezależne, mają jednak pewne punkty styczne, zaś ostatecznie łączą się w jedną, niespodziewaną całość.

Choć książka kierowana jest do nieco młodszej generacji czytelników, autor zawarł w niej także po bardzo poważne. I dobrze, bo niezależnie od zainteresowania samą opowiadaną przez niego historią, każdy może zadać sobie w trakcie lektury pytanie: jak ja bym postąpił w takiej sytuacji? Choć te poważne wątki nie stanowią głównej osi fabuły, a jedynie stanowią pewne tło, nadają książce niezbędny ciężar gatunkowy i sprawiają, że całość nabiera głębszej, niebanalnej treści. Myślę, że dla młodszych czytelników to duży atut - historia nie jest bowiem dziecinna, a odbiorcy są traktowani jako wystarczająco dorośli, by się z taką "mocniejszą" tematyką zmierzyć.

W powieści występuje też element „ponadnaturalny”. Ponieważ jest on sygnalizowany już na pierwszych stronach, nie zdradzę żadnej tajemnicy, gdy powiem, że chodzi o nadzwyczajną, fotograficzną pamięć jednego z bohaterów. Jak się jednak okazuje, niespotykane zdolności Pawła nie ograniczają się tylko do pamięci, ale mają jeszcze jeden, niezwykły aspekt. Jaki? O tym dowie się tern, kto po tę książkę sięgnie.

Książka unika wytartych, sztampowych schematów fabularnych. Dodatkowym atutem jest to, że zakończenie pozostawia przestrzeń do kontynuacji, którą autor – o ile mi wiadomo – już opublikował.

Reasumując – polecam.

Mylące pozycjonowanie gatunkowe, bo "fantastyki" w tym tyle, co kot napłakał.

Lekka współczesna literaturka młodzieżowo-obyczajowa. Trzy (jak dla mnie) dość przegadane, nieco nużące i mało wciągające wątki prowadzone przez troje pierwszoosobowych narratorów. Najpierw się o siebie ocierają, a w finale jakoś-tam splatają. W mojej subiektywnej, już od dawna nie-młodzieżowej ocenie (może to w tym problem?) - w sposób wymuszenie-naciągany i nie skłaniający do przesadnych zachwytów nad kunsztem autora.

Nie przekonał mnie do sięgnięcia po drugi tom cyklu.

Mylące pozycjonowanie gatunkowe, bo "fantastyki" w tym tyle, co kot napłakał.

Moje pierwsze spotkanie z autorem i uznaje je za udane. Ciekawa i intrygująca fabuła, na którą składają się perypetie trzech bohaterów: studenta Pawła, licealistki Kasi i taksówkarza Zbyszka. Wszystkich łączy tajemniczy biały królik z lunaparku… .
Książka podzielona jest na 4 części. Każda jest przedstawiona z punktu widzenia w/w bohaterów. Pewna aura tajemniczości oraz kilka zwrotów akcji sprawiło, że - szczerze- mocno wkręciłam się w tę lekturę i byłam bardzo ciekawa finału😁
Ponadto autor tak skonstruował fabułę, że musiałam czasem wysilić swoje szare komórki, by połączyć pewne fakty ze sobą. Styl autora przypadł mi do gustu.
Jestem ciekawa kontynuacji, za którą niebawem chwycę, bo końcówka daje do myślenia i zostawia czytelnika w pewnym zawieszeniu i z kilkoma pytaniami😁👍Polecam i oceniam 8/10.
Książka przeczytana w ramach wyzwania LC.

Gdybym miała wskazać niezaprzeczalny dowód na to, że książki autorów niezależnych są jakościowe i dopracowane to na pewno "Królik w lunaparku" Michała Biardy byłby pierwszym argumentem.

Paweł, geniusz z doskonałą pamięcią, przezornie stara się nie eksponować swoich talentów. Prezentuje je jedynie na tyle by dostawać dobre oceny, jednak nic ponadto. Dzięki temu udaje mu się uniknąć przykrych docinek czy tytułu kujona.
Kaśka, podczas feralnych zajęć wfu, po zderzeniu z koleżanką, traci przytomność, a następnie trafia do szpitala. Wkrótce rzeczywistość okaże się bardzo okrutna, gdyż przypadek zakończył się wykryciem raka trzustki. Diagnoza? Pół roku, maksymalnie rok życia.
Zbyszek, mężczyzna z problemem alkoholowym upija się nawet w pracy, co, przez pijaństwo przełożonego, uchodzi mu na sucho. Pewnego dnia dochodzi do wypadku, w którym jeden z pracowników ledwie unika utraty życia. Mężczyzna w końcu zauważa problem i podejmuje walkę.

Wydaje się, że zupełnie nic tej trójki nie łączy... Do czasu, gdy feralny wypadek zapoczątkuje ciąg zdarzeń.

Czytelnik zostaje wrzucony w pozornie normalną prozę życia. Wypadek, potrącenie, chora licealistka, świat studentów... Okazuje się, że w tym całym, mocno życiowym, acz przeplatanym niezwykłymi wydarzeniami, bałaganie są swoisty porządek i sens, a w pozornie zwykłej historii jest cała masa zaskoczeń. To również ogromnie emocjonalny rollercoaster. Czytelnik czuje złość po to by za chwilę się zaśmiać lub wzruszyć.

Książka podzielona jest na trzy części, w każdej poznajemy perspektywę jednego z trójki bohaterów. Autor doskonale dostosowuje język i styl do każdego z nich, dzięki czemu czytelnikowi łatwo jest się zżyć, utożsamić a dzieki temu przeżyć ich emocje.

Mogłoby się wydawać, że to lektura lekka, i faktycznie - jest idealna do tego by zarwać noc a tym samym przemknąć przez tekst "na raz", jednak gdy wgryziemy się w opowiadane historie okaże się, że sielankowo nie jest, a autor porusza ogrom ważnych i trudnych społecznie tematów.

Polecam każdemu.

Bardzo przyjemna książka do czytania, niespodziewane zwroty akcji

Bardzo przyjemna książka do czytania, niespodziewane zwroty akcji

Moją pierwszą reakcją po doczytaniu ostatnich wersów był nieoczekiwany uśmieszek. Świetnie napisana, motywy nieoklepane, wreszcie coś co intryguje a także ma smak - słodko gorzki jak samo życie.

Ach co to była za przygoda.
Po mocniejszych książkach i słodkich romansach dobrze przeczytać coś lekkiego, fantastycznego, innego.

Trzy różne historie:
- licealistka;
- doświadczony taksówkarz;
Jedno zakończenie:
- królik w lunaparku.
Brzmi wymyślnie, ale wszystkie wątki łączą się w jedną całość.

Książkę czyta się naprawdę fantastycznie, świetnie. Autor niesamowicie wykreował i dopracował bohaterów. Są żywi, ludzcy a każdy z nich inny. Postacie i ich historie są w pierwszej osobie i wzbudzają uczucia bardziej lub mniej. Mnie na przykład najbardziej dotknęła historia Kaśki.

Pan Michał opisał życiowe historie a do tego poruszył też trudne tematy. Fabuła sama w sobie jest zaskakująca i niezwykła. Jednym słowem nieszablonowa.
Sa tutaj niezłe zwroty akcji, dobry humor i emocję. Powieść jest dopracowana w każdym calu. Fantastycznie połączone różne gatunki.
Polecam gorąco 😁 a sama biorę się za kolejną część 🥰

Ach co to była za przygoda.

Trzy różne historie:
- licealistka;
- doświadczony taksówkarz;
Jedno zakończenie:
- królik w lunaparku.
Brzmi wymyślnie, ale wszystkie...

Zupełnie przypadkiem wpadła mi ta książka w ręce i WOW! Rewelacyjna, bardzo polecam!

Pierwsze rozdziały tak strasznie nie polubiłam Pawła, intrygowała mnie jego super pamięć i wypadek któremu uległ, wszystkie aspekty jego śpiączki o fajnie z nim związane ale fakt jego niewierności mnie odstraszyła,potem autor z grubej rury przywalił mi Historią Kaśki,by na koniec rozbawić Zbyszkiem i Moniką.Noi i Zbychu i jego super moc prowadzenia dwóch wózków na raz, cenię ja wyżej niż super pamięć Pawła,szacun Zbychu.
Polecam każdemu ale od razu szykujcie się że zakończenie to zanęta,od razu trzeba sięgnąć po szaraka🤌

• Egzemplarz recenzencki