Z genealogii moralności

Okładka książki Z genealogii moralności Friedrich Nietzsche
Okładka książki Z genealogii moralności
Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury filozofia, etyka
filozofia, etyka
Meandry Kultury
Zur Genealogie der Moral
Vis-á-Vis/Etiuda
2017-01-01
2017-01-01
Edyta Kiresztura-Wojciechowska, Jarosław Dudek

Każdy filozof na inne spojrzenie na świat. Tak samo Nietzsche widzi moralność. Rożne można dawać przykłady na ukazanie moralności.

"Niemożliwą jest dziś rzeczą powiedzieć dokładnie, dlaczego właściwie się karze; wszystkie pojęcia, w których się cały proces semiotycznie streszcza, uchylają się od definicyi; definiować daje się tylko to, co nie ma żadnych dziejów."

Nie jest to najlepszy Nicze...

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Nie jest to najlepszy Nicze...

Belka w oku i drzazga, a przy tym autokrytyka. Nietzsche był autodestruktywny. Autor powiedzenia "co Cię nie zabije, to Cię wzmocni".

Sam był ascetą, religijnym protestantem kierującym się resentymentem: a w tym wszystkim starał się kierować regułą wynikającą z konieczności, nie z wyboru.

Skromny, posiadający prywatnie wiele manier i dystans. Jako autor był głodny sławy, ironiczny, krytyczny ale przede wszystkim: pisał o sobie; personalista.

Skromny, posiadający prywatnie wiele manier i dystans. Jako autor był głodny...

Po tej książce nie da się już tak samo patrzeć na chrześcijaństwo i kulturę zachodnią. Póki co, przeczytałem 3 razy, ale jeśli los pozwoli, wrócę do niej! Jestem również ciekawy odpowiedzi Maxa Schellera w "Resentyment a moralność", który stara się bronić chrześcijaństwo.

Krytyczna ocena autora ówczesnej formy ascetycznego życia.

Krytyczna ocena autora ówczesnej formy ascetycznego życia.

Tragedia. Generalnie stawianie wszystkiego na głowie, z pretensjami, że cały świat się myli.

Trzy tytuły tego pana przetrawiłem i więcej nie zniosę. W życiu nie czytałem autora tak bardzo kipiącego pychą i zawiścią. Jest idealnym przykładem własnej teorii "resentymentu".

Ciekawa interpretacja moralności według Nieztschego.
Wytwarza dwie postawy: Pana i Niewolnika i tym samym podkreśla wyniosłość i szlachetność pierwszej. Nie jest to łatwa lektura, ale jest świetna inspiracją do "tworzenia" przez indywiduum.

Ciekawa interpretacja moralności według Nieztschego.

• Filozofia
  • Teoria etc.