Ostatnie królestwo

Bernard Cornwell Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Wojny Wikingów (tom 1) powieść historyczna
The Last Kingom
powieść historyczna
2019-01-14
Amanda Bełdowska
Wikingowie wojowie Brytania upadek królestwa Amanda Bełdowska

Wspaniała, czyta się jednym tchem.
Lekka wariacja na temat wydarzeń historycznych.
Mam nadzieje że następne tomy trzymają poziom.
polecam

Świetnie się czyta, ale mam ogromny problem z tymi imionami na Ae.... Dla mnie wszystkie wyglądają niemal identyczne, a kiedy Uthred tłumaczył pokrewieństwo z jakimś kuzynem od strony matki nie zrozumiałam niemal nic. Z filmem miałam tak samo. Ale co zrobić skoro takie imiona wtedy były?

Akcja toczy się w Anglii w IX wieku n.e przez co nie uswiadczymy w tym tomie klimatu Skandynawii.
Postacią po tytule spodziewałem się że będzie nim jakiś znany wiking nic bardziej mylnego w powieści wcielamy się w ealdormana pewnej prowincji na północy Anglii która pewnego dnia zostaje najechana przez Danow a sam bohater zostaje ujęty w bitwie.
Bohater zdaje się na los...

Przyznam szczerze, że zachwyciła mnie ta pozycja. Jest ciekawie praktycznie od początku do końca. Nie zawsze jestem w stanie zrozumieć wybory Uhtreda, głównego bohatera, ale muszę zaakceptować taki stan rzeczy. Słuchając audiobooka ciężko się rozproszyć, ponieważ cały czas cos się dzieje, a lektor czyta bardzo dobrze. Tło historyczne przedstawione w interesujący sposób....

Fantastyczny cykl. Czyta się z zapartym tchem.

Lepsza niż serial ale to zupełnie inna opowieść

Dzieciństwo bohatera jakoś mnie nie porwało. W drugiej części powieści jest znacznie ciekawiej. Bohater jest rzucany z jednego miejsca na drugie zrzucając winę za wszystko na przeznacznie. Jest to trochę irytujące ale zabieg ten pozwala na pokazanie historii z wielu perspektyw, a na prawdę jest co pokazać.

Bardzo dobrze się czyta tę książkę, choć autor ocieka w niej nienawiścią do kościoła katolickiego oskarżając go przede wszystkim o chciwość. Nie mnie rozstrzygać, ile w tym prawdy zważywszy na luki w wiedzy historycznej o tamtych czasach, ale odnosi się nieodparte wrażenie, że mamy tu do czynienia z brytyjską „polityką historyczną” uzasadniającą mordowanie katolickiego...

Czytałem o tej książce bardzo wiele pochlebnych opinii, lecz były one bardzo na wyrost. Książka nie przekonała mnie do siebie jakoś specjalnie, jednak nie odpuściłem i postanowiłem przeczytać wszystko. Saga jest imponująca, bo liczy kilkanaście tomów. Liczba jest moim zdaniem bardzo przesadzona, bo książka nie jest na tyle dobra, aby robić z niej tak wielu tomów.

Powieść jest reklamowana przez hasło "prawdziwa Gra o tron". Jak dla mnie jest w niej mniej brutalnych opisów, a bohaterowie wprowadzani są do historii w taki sposób, że nie ma żadnego problemu z ich ogarnięciem. Do tego mamy do czynienia z prawdziwymi wydarzeniami. Jednym słowem same plusy! Polecam

Dyskusje

2 248