Cztery dni w styczniu

Jordi Sierra i Fabra Wydawnictwo: Albatros Cykl: Inspektor Mascarell (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Cuatro días de enero
2011-06-30
2011-06-29
Elżbieta Sosnowska
Albatros
literatura hiszpańska kryminał wojna Barcelona Franco policjant prostytutka intryga śmierć
Cuatro días de enero
Inspektor Mascarell (tom 1)
kryminał, sensacja, thriller
2011-06-30
Elżbieta Sosnowska

Raczej powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym niż kryminał jako taki. Udane przedstawienie Barcelony w przededniu wkroczenia wojsk frankistowskich, oddanie swoistej klaustrofobii i upadku morale.
Wszelkie porównania do Zafona li tylko marketingowym zabiegiem ze strony chytrych wydawców.

,,Stary, samotny policjant. Zjawa w wymarłym mieście. Nie wiem, czy należy pana podziwiać, czy się z pana podsmiewac."

To nie jest tylko kryminał, choć jest tu inspektor i makabryczna zbrodnia. Ale nie sama zagadka jest tu ważna. To opowieść o człowieku w czasie wojny. O zasadach, uczciwości i sprawiedliwości.
Książka konkret. Takie lubię.
Polecam

Dobra, ale przygnębiająca. Zwłaszcza, gdy za oknem nazi bojówki. Dobre zakończenie - lubię, gdy sprawiedliwości staje się zadość.

Strasznie smutna, przygnębiająca i dołująca. Bardzo wartościowa, prawy bohater. Nie sięgnę jednak po kolejne części, nie chcę się pakować w taki bolesny klimat.

"Barcelona była jak osamotniona i zagubiona kobieta, porzucona i za chwilę ujarzmiona."

Jedyny policjant, który ostał się w Barcelonie prowadzi samotne śledztwo zaginionej piętnastolatki. A to wszystko ma miejsce tuż przed wkroczeniem wojsk generała Franco, na opustoszałych przez miejscową ludność ulicach.

Ah co to była za książka!
Wciągająca i niezwykle realistyczna...

Nie czytam kryminałów. Nie interesuje mnie kto kogo i dlaczego. Nie sprawia mi to też żadnej przyjemności. A jednak historia opisana przez Jordiego Sierrę i Fabrę wciągnęła mnie i zafascynowała. Nie wątek kryminalny był tu jednak decydujący, a obraz Barcelony jaki wyłania się z jej łam.... smutek, żal, strach i poczucie klęski. Gorycz porażki. Wszystko to co unosi się nad...

Na półkach: , , , ,

Inspektor policji Mascarell mimo szalejącej wojny domowej szuka zabójców córki prostytutki. Łatwo nie jest, tym bardziej że w sprawę zamieszana jest elita Barcelony...

Inspektor Miguel nie ucieka z Barcelony przed wojskami generała Franco, zostaje na miejscu ze swoją nieuleczalnie chorą żoną. Mimo nieczynnego komisariatu prowadzi sprawę morderstwa znajomej i zniknięcia jej córki. Książka mówi o trudnych czasach wojennych, kiedy meble pali się by się ogrzać i ludziach gotowych zrobić wszystko wzamian za jedzenie. Ciekawa, niedługa lektura....

Dobrze napisana książka którą wciągnąć można w jeden wieczór. Nie ma nudnych opisów, akcja jest dość szybka. co prawda rozwiązanie zagadki przychodzi dość szybko to jednak warto zrobić sobie taką małą wycieczkę historyczną z kryminałem w temacie głównym.

"Cztery dni w styczniu" nie jest książką złą, jednakże porównywanie jej do "Cienia Wiatru" jest lekkim nadużyciem. Może jednak lepiej będzie najpierw przedstawić dobre strony tej książki. Przede wszystkim bardzo spodobała mi się koncepcja podziału treści książki nie tylko na rozdziały, ale też na dni. Jest to ciekawy zabieg, tym bardziej ze jest to tylko parę dni -...

Dyskusje

• 2018