Udręka i ekstaza. Piękna opowieść o życiu i sztuce Michała Anioła

Okładka książki Udręka i ekstaza. Piękna opowieść o życiu i sztuce Michała Anioła
Irving Stone Wydawnictwo: Muza literatura piękna
literatura piękna
The Agony and the Ecstasy
Muza
2018-10-24
1990-01-01
Aldona Szpakowska

więcej Więcej

Biografia Michała Anioła czytana wiele lat temu z zapartym tchem i ogromnymi emocjami. Warto przeczytać i warto do niej wrócić!

Jestem pełen podziwu dla tak wielkiego dzieła. Stone Napisał wiele biografii które zasługują na słowa uznania.
Autor pisze o pasji pracy, która ucieka się czasem do szaleństwa.
Michał Anioł malarz i rzeźbiarz ,a także poeta ,był jednostką wybitnie genialną i być może samotną jak na swoje czasy.
Jest to wg. mnie książka pełna kunsztu ,odnosząca się do zmagań życia i...

Dobra pozycja dla każdego, kto interesuje się malarstwem. Wiele szczegółów zawartych w książce każe się zastanawiać, które z nich to fakty a które to fikcja literacka. W tle polityka, geografia, religia i kuchnia tamtego okresu. Inaczej się wtedy patrzy na Dawida, Piętę czy Sykstynę.

Słucham, słucham i równolegle oglądam sobie dzieła Michała Anioła. Robią wrażenie: tak książka jak i jego dzieła - te ostatnie nawet bardziej ale jak się przeczytać o okolicznościach ich powstania uzyskują czwarty wymiar.

Przy okazji zdałem sobie sprawę, że ta cała masa wielkich artystów żyła praktycznie w tym samym miejscu i czasie. I do tego się znali: Buonarotti, da...

Książka Irvinga Stone’a to dzieło monumentalne. I nie chodzi tylko o jego objętość, ale przede wszystkim o ogrom wiedzy, jaki został zawarty w „Udręce i ekstazie”.

Autor stworzył na kartach swojej powieści człowieka z krwi i kości, mężczyznę, który całe życie musiał walczyć o swoje dzieła, o swoją godność, o byt dla swojej rodziny. Nie da się odciąć artysty od jego dzieła...

Rzadko wracam do książek, do tej zaglądam po jakiś 20 latach przerwy, odbierając ją zupełnie inaczej, między innymi dlatego, że przez ten czas udało mi się zobaczyć wiele dzieł artysty, któremu jest ona poświęcona, ale również ze względu na własne życiowe doświadczenia. Nadal uważam, że jest to jedna z najlepszych powieści w swoim gatunku.

Irving Stone jest jednym z...

Cudowna książka przenosząca w czasy średniowiecza ze wspaniałym BOHATEREM-
opisy kultury, miast , ludzi, kuchni, mody a przede wszystkim fantastycznej sztuki tworzonej przez pasjonata.
Książkę najlepiej czytać z mapami, z albumami tych dzieł, pocztem papieży.
Książka z każdym rozdziałem bardziej pasjonująca i trudno się oderwać.
Ja czuję tęsknotę po zakończeniu.

Impuls sprawił że wybrałam tę pozycję w audiobooku w styczniu. Dzieło niezwykłe. Poniekąd tytuł oddaje moje uczucia towarzyszące lekturze, gdyż zdecydowanie nie jest to lektura łatwa. Ogrom szczegółów, postaci, zdarzeń - ponad 38 h słuchania. Znakomity lektor Janusz Zadura Gdybym miała podejść do testu z treści to nie wiem czy bym go zdała, a jednak nie mogę dać oceny...

Irving Stone zbeletryzował życiorys geniusza, upowszechniając go ogółowi ludzkości i chwała mu za o.

Czytanie tej książki było dla mnie doświadczaniem jak w tytule- ekstaza z naciskiem na udrękę.

Komu może ona się spodobać i dla kogo może być ważna? Polecam ją : miłośnikowi sztuki i dzieł Michała Anioła, podróżnikowi po Prowansji – jeśli ma dużo czasu i wina, jeśli komuś się marzy zrobić kurs taksówkarza po Florencji – miażdżący opis nazw włoskich ulic. Czytanie tej...

1 943
    1 761