Udręka i ekstaza

2018-10-24
1968-01-01
Aldona Szpakowska
renesans malarstwo Michał Anioł Rzym Florencja rzeźba freski sykstyna Watykan

Ciekawa książka o fascynującym życiu i twórczośći Michała Anioła.

Ciekawa książka o fascynującym życiu i twórczośći Michała Anioła.

Jestem I na tak i na nie. Finalnie jej nie skończyłam ale coś mnie do niej ciągnęło. Może jeszcze do niej wrócę

Czytałam to DZIEŁO jakieś 10 lat temu, oczywiście starsze wydanie. Gdy mignęła mi wśród znajomych postanowiłam polecić Wam przeczytanie tych kilkuset stron, bo warto. Można się zachwycić warsztatem zarówno Michała Anioła jak i Irvinga Stone'a. Twórczość pierwszego przetrwała do dziś i jest obiektem zachwytu wielu, twórczość drugiego nie pozwoli zapomnieć o wielu wartych zapamiętania.

Obniżona ocena za długość tej biografii. Rozumiem, że Michał Anioł żył bardzo długo. I rozumiem, że jest to beletryzowana jego biografia. Niestety, zmęczyłam się słuchaniem tego audiobooka. Tak się wlekła ta historia, że zniechęcało mnie to do dalszego słuchania i wielokrotnie robiłam przerwy, a najczęściej pod jej koniec.
Muszę również podkreślić, że audiobooki wydawnictwa Aleksandria są zbyt cicho nagrane - trochę ciężko słuchać podczas jazdy samochodem (przy maksymalnym podgłośnieniu telefonu).

Muszę również podkreślić, że audiobooki...

Kwiecista, mięsista, wypełniona słońcem, ciężką pracą, filozofią, pasją, wolnością, historią sztuki i Włoch przedstawioną w przepiękny, ciekawy sposób. Michała Anioła da się tutaj tylko kochać.

Powieść o życiu i twórczości Michała Anioła. Nic dodać, nic ująć, oprócz tego, że to dzieło na miarę dzieł Michelangelo di Lodovico Buonarrotiego.

Książka opasła, ale pochłania się ją w tempie, iż można się zdziwić, że to już koniec.

Autor wykonał gigantyczną pracę. Czyta się jakbyśmy byli głównym bohaterem, tam i w tamtym czasie. Biografia zbeletryzowana w sposób doskonały.
Żyjemy życiem Michała Anioła, pracujemy nad projektami kolejnych zleceń, wykonujemy z nim poszczególne dzieła, uczestniczymy w jego rozczarowaniach, zwątpieniach, ekstazach, zachwytach, uczuciach, poznawaniach, podróżach, rozmowach, chorobach, szczęściach....

Po jej przeczytaniu, wrażenia odbycia podróży w renesans, w oczywiście w najlepszym, czyli we włoskim wydaniu, z niezapomnianym pobytem we Florencji, a następnie w Rzymie. Czy można sobie wymarzyć lepsze wakacje z przygodami?

„Nie należy zostawać artystą dlatego, że się może nim zostać, ale dlatego, że się musi. Sztuka jest tylko dla tych, którzy bez niej byliby nieszczęśliwi"

„Natomiast sztuka ma czarodziejską właściwość: im więcej umysłów ją przetrawia, tym dłużej żyje"

„Ale sztuka żyła w zagrożeniu i dawniej, artyści nie raz już tworzyli w skołatanym troska mi świecie. Czy kiedykolwiek będzie inaczej?"

„Sztuka jest dla mnie udręką, gdy mi się coś nie udaje, ekstazą, gdy wszystko dobrze idzie, ale w każdym razie ona mną włada"

Michał Anioł stworzył arcydzieła, Irving Stone również.

To trzecia książka w życiu, którą oceniam 10/10. Jestem zachwycona. Czytanie było przyjemnością, której nie da się ująć słowami.

Językowo można się rozpłynąć. Opisy Italii przyprawiają o ciarki. Zresztą opisy tworzenia dzieł również. Nawet tło historyczne i miliony papieży nie były w stanie mnie znudzić.

Zaznaczę, że nigdy nie byłam wielką wielbicielką Michała Anioła i nie interesowało mnie jego życie. Byłam w Rzymie i widziałam wszystkie jego dzieła, które tam po sobie zostawił. Kaplica Sykstyńska zrobiła na mnie gigantyczne wrażenie (choć jej podziwianie w tłumie do najłatwiejszych nie należy) a Pieta rozczarowała. Bardzo żałuję, że będąc w Florencji nie zobaczyłam Dawida, bo to zdecydowanie moje ulubione dzieło jego autorstwa.

To nie jest tylko książka o wielkim artyście. Tytuł jest idealny, bo to książka o byciu artystą, czyli o związanej z tym ekstazie towarzyszącej tworzeniu, ale też udręce towarzyszącej niemocy twórczej, braku pomysłów, ale też szarości życia, z którą czasem trzeba się zmierzyć i odłożyć sztukę na bok. To również książka o miłości i przyjaźni opisanych w taki sposób, że ciężko się nie wzruszyć.

Podziwiam autora za to jak ogromną wiedzę musiał zdobyć, żeby napisać tę książkę. I jak styl w jakim została napisana współgra ze sztuką.

Obowiązkowa lektura dla miłośników sztuki, studentów historii sztuki, ale też wielbicieli Italii i jej kultury. Książka ponadczasowa jak dzieła Michała Anioła. Gorąco polecam!

Lektura "Udręki i ekstazy" przeniosła mnie w samo serce renesansu, do kraju Dantego, pozostawiając za sobą dziwną tęsknotę za czasami, których nie miałam okazji przeżyć. Malownicza Italia, toskańskie przysłowia i dźwięki ciosanego marmuru, wynalazki Leonarda da Vinci oraz pewien zuchwały 13-latek, który kazał płacić swojemu mistrzowi za możliwość uczenia go fresku, a kilka wieków później staje się jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów wszech czasów... Taka właśnie jest to książka. O udręce i ekstazie nie tylko Michała Anioła, ale i całej jego epoki.

Autor w pełni oddał realia tamtych czasów, a nawiązaniami do "Boskiej komedii" pokazał wpływ twórczości na codzienność zwyczajnych ludzi. Stone poświęcił się swojej pracy do tego stopnia, że we Włoszech spędził dobre kilka lat, studiując księgi rachunkowe rodziny Michała Anioła, poznając zwyczaje Kararyjczyków i prywatne korespondencje osób przedstawionych. Ogrom włożonej pracy widać już w pierwszych rozdziałach książki, co przyczyniło się do jej sukcesu.

Irving Stone wprowadził BARDZO wielu bohaterów, a co gorsza - niektórzy synowie noszą imiona swoich ojców, zatem łatwo jest się pogubić.
Jest tu również całkiem sporo polityki. Stołki urzędnicze i godności kościelne co rozdział są przydzielane innym osobom. Nie sposób jednak pominąć tych zawirowań państwowych ze względu na wpływ, jaki wywarły one na twórczość Michała Anioła. Zrezygnowanie przez autora z tych wątków sprawiłoby, że "Udręka i ekstaza" nie mogłaby w ogóle nazywać się "biografią".

Bez wątpienia przeczytałabym ponownie tę książkę. Kunszt literacki autora stale mnie zachwycał, a kreacja Michała Anioła nie na artystę-herosa, a buntownika bez ogłady, sprawiła, że postać ta zyskała moją szczerą sympatię. Jego docinki względem innych bohaterów nieraz mnie rozbawiły.

Przeczytaj, jeśli lubisz renesans, sztukę lub pragniesz przenieść się na chwilę do słonecznej Florencji. Miłej lektury

Na półkach: , , , , , ,

DNF 40%

DNF 40%

"Udręka i ekstaza" autorstwa Irvinga Stone'a to fascynująca podróż w głąb życia i duszy niezrównanego artysty, Michała Anioła. Ta książka to prawdziwy klejnot - biografia, która zanurza czytelnika w głęboką refleksję, pobudza wrażliwość, poszerza horyzonty i wzbogaca umysł. Zdecydowanie jedna z najwybitniejszych lektur, jakie miałem przyjemność czytać.

Michał Anioł, jedna z najbardziej wpływowych postaci w historii sztuki, został przedstawiony w pełni swej wyjątkowości przez Stone'a, autora o równie imponującym talentem. Ta książka to hołd oddany geniuszowi!

Michał Anioł, jedna...

• Biografie