Bardzo brudna gra

Okładka książki Bardzo brudna gra
Robin Stevens Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 4) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 4)
Dwukropek
2018-09-19
2018-09-19

Okładka książki Tuzin tajemnic. 12 niezywkłych zagadek kryminalnych Clémentine Beauvais, Susie Day, Julia Golding, Frances Hardinge, Caroline Lawrence, Sally Nicholls, Kate Pankhurst, Robin Stevens, Katherine Woodfine, praca zbiorowa
Ocena 6,6
Tuzin tajemnic... Clémentine Beauvais...
Okładka książki Hotel Winterhouse Chloe Bristol, Ben Guterson
Ocena 7,5
Hotel Winterhouse Chloe Bristol, Ben ...

Na pewno najbardziej ponury i depresyjny tom serii. Ale mnie to nie przeszkadzało. Przez czas czytania myślało się tylko o jednym: kto jest mordercą? I tu Stevens dała każdemu podejrzanemu mocny motyw. Dochodzi jeszcze zaginięcie i porwanie i voilà! Mamy wzorowy kryminał.

Ta część była jak najbardziej przyjemna do poczytania, jednak uważam, że trochę gorsza od poprzednich i nie wciągnęła mnie aż tak bardzo :)

Ta część to jak na razie moja ulubiona część tej serii. Tyle tutaj się działo. Pojawia nam się bardzo dużo nowych bohaterów i szczerze mówiąc, gdyby nie było ściągi na początku książki, to bym się pogubiła kto jest kim. Coraz bardziej lubię Deisy, w pierwszym tomie nie za bardzo ją polubiłam, ponieważ jej zachowanie było bardzo niesprawiedliwe w stosunku do Hazel, ale od pierwszego tomu Daisy mocno się zmieniła.

Zakończenia kompletnie się nie spodziewałam, jak zwykle obstawiałam każdego tylko nie rzeczywistego mordercę.

Na pewno chcę w jak najbliższym czasie po kolejną część i dowiedzieć się o dalszych losach dziewczyn.

Z chęcią sięgnęłam po czwartą część ulubionej serii kryminałów młodzieżowych i oczywiście się nie zawiodłam ^^
Uwielbiam klimat szkoły Deepdean. Bardzo podoba mi się powrót do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło...
Motyw listów <3
Bohater z poprzedniej części <3
Natomiast muszę zaznaczyć, że przykro mi się patrzyło na kłótnię głównych bohaterek. Jak dla mnie fabuła trochę za bardzo się na niej skupiała.
Super sprawa i nieprzewidywalne zakończenie, jak zwykle :P

Motyw listów <3
Bohater z poprzedniej części <3

Kolejna bardzo dobra część z tej serii. Bardzo podobał mi się wątek powrotu bohatera z poprzedniej części.

1970

kolejny tom tej serii i kolejne pozytywne zaskoczenie. Genialna książka ze świetnymi bohaterami, nie ma co więcej pisać.

2015

Nie udało mi się odczekać dłużej przed zabraniem się za kolejny tom. Tak to z tą serią jest - czytanie jej to sama przyjemność. Wciąga, relaksuje, odrywa od rzeczywistości. Kiedy nic innego mi się nie chce - to mogę czytać o przygodach Hazel i Daisy 😆

W tym tomie wracamy do szkoły Deepdean, w której życie stało się trudne po tym, jak rządy przejęły nowe prefektki. Do czasu, aż ich naczelna ginie.

Zagadka tym razem była trudniejsza, już nie byłam w stanie domyślić się, kto zabił - i to pasuje mi bardziej. Chciałabym wierzyć, że dziewczęta są diablo bystre, a to znaczy, że nie mogę przed nimi rozwiązywać zagadek, tak jak w przypadku poprzedniego tomu 😂

Ten tom wydaje się też bardziej przemyślany od epizodu pociągowego, który autorka pisała, nawiązując do powieści Agathy Christie, co zapewne trochę ją ograniczało. Tutaj mogła swobodnie zbudować taką scenę, jaką chciała.

Umieściła na niej również inny konflikt. Hazel koresponduje z poznanym tom wcześniej Aleksandrem, ale robi to w tajemnicy przed Daisy, która jest zaborcza, jeśli chodzi o Towarzystwo Detektywistyczne, i nie tolerowałaby dzielenia się informacjami z innymi amatorami zagadek. Wywołuje to u Hazel sprzeczne emocje i poczucie winy, często przeszkadzając w rozmyślaniu na temat śledztwa. Przez to też w pierwszej połowie książki jest bardzo mało Daisy...

Ale niech się tylko Daisy dowie... Podoba mi się zwrócenie większej uwagi na relację dziewcząt, acz przyznam, że rozwiązanie tego wątku było mało satysfakcjonujące. Mogłoby być jeszcze więcej dynamiki między nimi, bo jako całkowite przeciwieństwa charakterów ich relacje są fascynujące.

Sporo miejsca dostają również pomagające w śledztwie Kitty, Fasolka i Lavinia - ta ostatnia jest cudowna, jej fochy i pyskowanie dodawały działaniom piątki dziewcząt kolorów. Aż chciałabym, aby było jej więcej. Choć z drugiej strony brakowało mi trochę tych czasów, gdy Hazel i Daisy prowadziły śledztwo tylko we dwie, w ich działaniach było wtedy jakby mniej chaosu.

Jeden z lepszych tomów serii Zbrodni Niezbyt Eleganckiej. Wszystko było w punkt. Naprawdę super

To chyba moja ulubiona część serii. Bardzo chciałam żeby Towarzystwo Detektywistyczne wróciło do Deepdean. Wszystkie skandale szkolne dodają całej książce świetnej atmosfery, przez co czyta się jeszcze lepiej.

kocham serio kocham < 3
Oczywiście, nie zgadłam bym nigdy, że to właśnie ONA jest morderczynią !
Jedynie przeszkadzałao mi ciagłe zwracanie uwagi na wage Hazel przez nią samą i przez Daisy w pewnym momencie. Ale tylko trochuuuuuuuu
Polecam !

kocham serio kocham < 3
Oczywiście, nie zgadłam bym nigdy, że to właśnie ONA jest morderczynią !
Polecam !

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Robin Stevens Bardzo brudna gra Zobacz więcej
Robin Stevens Bardzo brudna gra Zobacz więcej