rozwińzwiń

Bardzo brudna gra

Okładka książki Bardzo brudna gra Robin Stevens
Okładka książki Bardzo brudna gra
Robin Stevens Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 4) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Zbrodnia Niezbyt Elegancka (tom 4)
Jolly foul play
Dwukropek
2018-09-19
2018-09-19

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

W 4 tomie znów wracamy do szkoły bohaterek i te znów muszą się zmierzyć ze śledztwem. A konkretnie jedna z uczennic ginie podczas pokazu fajerwerków (Elizabeth , która została nową prefekt i uprzykrzała życie uczniom i miała swoich 5 pomocniczek) I , gdy tylko dochodzi do zbrodni Fasolka i Kitty znów chcą pomagać bohaterkom i mimo , że Daisy nie jest zachwycona zgadza się i właśnie wtedy ostatnia dziewczyna z ich dormitorium(Lavina) również stwierdza , że od dawna wie o ich stowarzyszeniu i też chcę dołączyć i znów Daisy nie jest zachwycona , ale się zgadza i piątka bohaterek rozpoczyna śledztwo i od razu zaczynają podejrzewać którąś z piątki pomocniczek(Una , Florence , Lettice , Enid i Margaret) Wychodzi też na jaw , że od wydarzeń z poprzedniego tomu Hazel się zmieniła i ukrywa przed Daisy tajemnice , a konkretnie koresponduję z Aleksandrem i , gdy bohaterki rozpoczynają śledztwo nagle ktoś zaczyna rozrzucać po szkolę kartki z sekretami uczniów , które zapisywała Elizabeth i szantażowała nimi innych i do bohaterek dociera , że znała również sekrety swoich pomocniczek i dlatego jedna z nich mogła zabić i z powodu jednej z tajemnic ucieka pewna uczennica(Rose) , a z kolei bohaterki odkrywają , że pomocnice Elizabeth chciały od Niej odejść. I po tym odkryciu wychodzi również na jaw , że Daisy odkryła , że Hazel koresponduję z Aleksandrem i jest wściekła i nazywa Ją zdrajczynią , która zdradza sekrety śledztwa innym , a na koniec dodaję , że Aleksander wcale Jej nie lubi w taki sposób(Robi to przy całej szkolę) i Hazel nie wytrzymuję i uderza Ją w twarz i po tym wydarzeniu mimo , że dalej prowadzą śledztwo to panuję między nimi napięta atmosfera i prawie w ogóle nie rozmawiają i właśnie wtedy młodsza siostra Kitty(Binny) zostaję porwana i do szkoły przybywa inspektor z poprzednich tomów i poszukuję dziewczynki , a Daisy w końcu prosi Hazel na rozmowę i okazuję się , że dziewczyna była zazdrosna i bała się , że Hazel zastąpi Ją Aleksandrem i Hazel tłumaczy , że nigdy się tak nie zdarzy i , że zawsze wybierze Ją i dziewczyny się godzą(Reszta bohaterek jest szczęśliwa) i następnie do bohaterek dociera , że to Binny rozrzucała te sekrety i dlatego morderca Ją porwał. I wtedy do szkoły wraca Rose , ale Binny wciąż nie ma. I pod koniec bohaterki zaczynają podejrzewać , że mordercą jest Uno i wierząc w to rozpoczynają poszukiwania Binny i w końcu Ją znajdują , ale wtedy Ona wyznaję , że Uno nie jest mordercą i ukryła Ją przed prawdziwym mordercą i wtedy za bohaterkami zjawia się prawdziwa morderczyni czyli Enid i podczas konfrontacji Fasolka rzuca się na Nią by chronić przyjaciółki i zostaję uderzona w głowę i właśnie wtedy zjawia się inspektor i aresztuję Enid i wychodzi również na jaw Jej motyw , a konkretnie zabiła , bo Elizabeth wiedziała , że ta oszukiwała na egzaminach. I dziewczyna zostaję aresztowana , a inspektor znów gratuluję bohaterkom i na koniec okazuję się , że Fasolce nic nie jest ,a szkoła się zmieniła(zwłaszcza pomocnice zabitej),a sama Hazel dostaję list od Aleksandra w którym chłopak gratuluję im odkrycia prawdy , a także zaprasza Ją i Daisy na święta do Cambridge , gdzie uczy się również brat Daisy i Daisy po chwili wahania zgadza się jechać. I mamy kolejny koniec tomu. Tutaj tak samo jak poprzednio fabuła wciąga i błyskawicznie się czyta. Na plus również zakończenie. Świetna też była ta cała kłótnia Hazel i Daisy. Lubię Je obie , ale jednak Daisy przegięła. Chociaż wątek z Aleksandrem jest intrygujący , bo niby piszę do Hazel , ale pyta też o Daisy i Hazel sama nie wie czy Aleksander przypadkiem nie wzdycha do Jej przyjaciółki. W kolejnym tomie pewnie to się wyjaśni , bo się spotkają. Zaskoczyło mnie również , że Fasolka rzuciła się by chronić przyjaciółki. Niby taka cicha i płaczliwa , ale wykazała się odwagą. Zaraz biorę się za kolejne tomy

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Uważam, że to jedno z najbardziej skomplikowanych śledztw Hazel i Daisy. Ja bym wybrała na morderczynię Lettice, chociaż to pokazało skutki zbyt wielkiej presji rodziców na dzieci.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To była jedna z najgorszych książek tej serii i szczerze mówiąc gdybym mógł dałbym 6,5 gwiazdki. Od razu po zbrodni Daisy I Hazel zaczynały rzucać bez podstawne podejrze-
-nia z powodu na charakter podejrzanych a gdybym ja miałbym żucać podejrzenia z takich powodów wyszłoby, że każda nich popełniła morderstwo co byłoby nie możliwe. Cała książka opierała się na przerzucaniu podejrzeń z jednej na drugą osobę co nic nie wnosiło. sprawa została rozwiązana tylko dlatego, że jedna z bohaterek wpadła na pomysł co się stało po zbrodni też nie wiem w jaki sposób.
Podsumowując była to książka którą się rozczarowałem.

Niestety w tym tomie mamy znowu sporo niezgodności.
Bohaterki zostawiają narzędzie zbrodni [ ze śladami krwi i włosów ] na miejscu znalezienia , skąd może je zabrać sprawca albo zniszczyć deszcz. Nie zawiadamiają ani nauczycieli , ani policji - w prawdziwym życiu zupełnie nieprawdopodobne. Woźny posądzony o nieumyślne spowodowanie śmierci zostaje wyrzucony ze szkoły, nie toczy się przeciwko niemu żadne postępowanie - również nieprawdopodobne. Prefektki stosują kary typu stanie na jednej nodze - nikt z nauczycieli tego nie widzi ?
Autorka wciąż nie powróciła do formy jaką zaprezentowała w pierwszym tomie tego cyklu , gdzie nie było takich niedorzeczności. Przykro mi bo seria świetnie się zapowiadała.
Oczywiście nie jestem grupą docelową więc ocena punktowa odnosi się do tego czy jest to książka dobra dla młodych czytelników.
Polubiłam bohaterki i będę dalej o nich czytać [ nic dziwnego skoro nierozważnie kupiłam już wszystkie tomy , po przeczytaniu pierwszego ,który był świetny :) ].

Niestety w tym tomie mamy znowu sporo niezgodności.

Daisy Wells i Hazel Wong wracają do Deepdean na kolejny semestr, ale nic nie jest takie jak przedtem. W szkole panuje nowa prefekt naczelna Elizabeth Hurst i nowe prześladowczynie – grupa Wielkich Dziewczyn. Pewnej nocy, tuż po pokazie fajerwerków z okazji Dnia Guy’a Fawkesa, Elizabeth zostaje zamordowana. Wiele dziewcząt w Deepdean miało powód, by nienawidzić Elizabeth, ale kto mógł zabawić się w tak brudną grę i popełnić zbrodnię? Czy morderstwo może wiązać się z sekretami i skandalami, opisanymi na skrawkach papieru, które nagle pojawiają się w szkole? Tym razem mamy nie chodzi tylko o przestępstwo i odkrycie, kto za nim stoi, chodzi także o to, czy przyjaźń Daisy i Hazel przetrwa.

Na półkach: , , , ,

W tej chwili najlepsza część cyklu - jest dużo mroczniejsza od poprzednich części. W tym tomiku Hazel i Daisy podjęły się odnalezienia mordercy jednej z uczennic, który oprócz zabicia, rozsiewał także plotki, a nawet porwał kilkoro z dziewcząt. Co gorsza relacja między dwoma głównymi bohaterkami ostatnio się popsuła z powodu jednej sprawy, co utrudnia odnalezienie zbrodniarza. Czy im się uda?
Te dwie ostatnie sprawy stanowią bardzo miłe zaskoczenie, pomimo, że w każdym tomiku główną zbrodnią było morderstwo. Bardzo mnie też zaskoczył główny sprawca, kompletnie się tego nie spodziewałam. Polecam i z przyjemnością zapoznam się z dalszymi przygodami naszych detektywek :)

„Bardzo Brudna Gra” to książka (według mnie) najlepsza ze wszystkich 4 pierwszych tomów zbrodni niezbyt eleganckiej. Hazel i Daisy znowu natrafiają na zbrodnię, która jak w pierwszej części serii ma miejsce w szkole Deepdean. Dochodzi do 4 morderstwa w karierze Towarzystwa Detektywistycznego. Kolejna zapierająca dech w piersi sprawa. To nie pierwszy raz, kiedy kompletnie nie spodziewałam się zakończenia. Naprawdę polecam. Czuję, że z każdym tomem seria robi się coraz ciekawsza!

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta.

Tak samo dobra jak pozostałe części nie rozczarowałam się. Super seria polecam.

Tak samo dobra jak pozostałe części nie rozczarowałam się. Super seria polecam.

Na półkach: , , , , , , ,

„Bardzo brudna gra” Robin Stevens. Jest to 4 tom serii „Zbrodnia niezbyt elegancka”. Nasze główne bohaterki wracają do Deepdean gdzie mamy nową dyrektorkę, nauczycieli oraz preferki. Niestety robi się tam co raz mroczniej. Najpierw uczennica zostaje zamordowana a kolejna później porwana. A do tego po szkole są rozsiewane różne koszmarne plotki. Do Towarzystwa Detektywistycznego dołączają nowe członkinie: Fasolka, Kitty oraz Lavinia. Niestety przyjaźń głównych bohaterek się psuje przez co śledztwo jest trudniej rozwiązać. Fabuła jak zawsze jest ciekawa i dobrze wykreowana. Plot twist i zgadało oczywiście jak zawsze były prze genialne i niespodziewane. I można było odczuć, że ta sprawa jak na razie była tą najbardziej ciężką. Teraz postacie. Klasycznie bardziej lubiłam Hazel. Daisy nie jest złą postacią, wręcz przeciwnie, ale ponownie było czuć tą toksyczność w relacji, ale tym razem sądzę, że „winna” jest po obu stronach. Nasze nowe członkinie też są bardzo dobrymi postaciami. Chyba najbardziej polubiłam Kitty. A co do początkowo wspomnianych prefetek. Żadnej nie polubiłam żadnym w stopniu, ponieważ na kartach powieści nie były przedstawione jako te dobre (tutaj nic więcej nie zdradzę, ponieważ nie chce spoilerować). To teraz podsumujmy wszystko. Fabuła, plot twist i zagadki był intrygujące, postacie dobre a mapka, słowniki i okładka jak zawsze śliczne. I na chwile obecną jest to mój ulubiony tom. Więc oceniam go 10/10 i oczywiście jak zawsze polecam

• 2021
  • 2022