I'm Traveling Alone

Okładka książki I'm Traveling Alone Samuel Bjørk
Okładka książki I'm Traveling Alone
Samuel Bjørk Wydawnictwo: Viking Books Cykl: Holger Munch i Mia Krüger (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Holger Munch i Mia Krüger (tom 1)
Det henger en engel alene i skogen
Viking Books
2016-02-23
2016-02-23
Charlotte Barslund

Bardzo dobry kryminał

Bardzo dobry kryminał

Naprawdę dobry kryminał i thriller. Autor nie boi się żonglować postaciami i na początku wiele wątków, które trochę przytłaczały wyszło na plus. Książka trzyma w napięciu do końca, a każdy najmniejszy wątek nie jest bez powodu w nim umieszczony. Opisy dedukcji jak w starym dobrym Sherlocku, aż ciarki przechodziły.

Na okładce mam zamieszczoną informację, że Jo Nesbo ma konkurenta. Tego autora jeszcze nie czytałem ale słyszałem dużo pozytywnych opinii i jeżeli opinia o Nesbo nie jest napompowana to rzeczywiście jest duża konkurencja.

Na okładce mam zamieszczoną informację, że Jo Nesbo ma...

Niestety kolejne wtopione pieniądze. Słaby kryminał i generalnie słaba książka. Bardzo długo nic się nie dzieje. Przez 4 godziny książki nic się nie wydarza. Powtórzenia gonią powtórzenia. Ile razy można kręcić się i pisać te same bzdury. Bohaterowie nudni i sztampowi i cały czas autor pisze w co są ubrani, co jedli i co przyćpali i ile razy oraz najważniejsze gdzie i jak siedzieli. Dywagacje i opisy są bardzo nudne i nic nie wnoszą. Wątek kryminalny słaby. Trochę jakbym obserwowała muchę taplającą się w smole. Nie za bardzo rozumiem powstawanie takich książek. Strata czasu. Taki Turecki serial, gdzie bohater bohaterce pół godziny patrzy w oczy i je opisuje. Skrócona o połowę może byłaby dobra. Nie lubię gdy autor nie szanuje mojego czasu i obraża czyjąś inteligencję. Z 460 stron należy zrobić 200 stron i wynikiem byłaby dobra historia.

Książka gruba, ale to nie jest jej zaletą.Z początku wciągająca, z czasem zaczyna nużyć to dodawanie wątków, które później są ucinane a na zakończenie okazują się nieistotne i wogóle nie mające nic wspólnego z akcją książki.Można przeczytać, ale zachwycać się nie ma czym.

Całkiem ciekawa kryminalna historia… z początku. Im dalej tym, według mnie, gorzej. Jednak zacznijmy od niewielu plusów tej historii. Podobał mi się klimat, pomysł na fabułę ciekawy, początek nawet wciągający, czytało się dość szybko i zaskakujące zakończenie. I tyle.
Więcej jest minusów. Nie podobało mi się, że autor robił z Mii wszechwiedzącą bohaterkę. W pewnym momencie książki nikt nie zauważa ważnego szczegółu, ani koroner, ani patomorfolog, dopiero Mia na zdjęciu i od razu wie co to oznacza. Irytowało mnie też jej zachowanie. Nie tylko jej, inni bohaterowie również. Haker geniusz, rozwiązujący zagadki i zadania rekrutacyjne służb specjalnych bez problemu… nie może się włamać na maila. A szkoda, bo polubiłam go na początku. Podobnie z Munchem, lubiłam go, ale tylko na starcie książki.
Nie tylko to, ale też styl pisania: krótkie zdania, powtarzanie ich innymi słowami, ciągłe SORRY i OK, skakanie z wątku na wątek z każdym rozdziałem gdy zaczynało być ciekawie, a i tak finalnie kilka z nich nie zostało wyjaśnionych do końca.
Zakończenie, to kim okazał się mordercą bardzo zaskoczyło, ale kilka tych ostatnich rozdziałów pisane było tak, że akcja leciała na łeb na szyję, byleby (prawie) wszystko wyjaśnić.
Raczej nie sięgnę po kontynuację.

Niby wszystko jest, powinno się podobać, ale jednak wypada dość przeciętnie. Jest skandynawskość, są dość ciekawi bohaterowie, jest intryga. Całość trochę przekombinowana.

Przeciętny skandynawski kryminał, nieźle napisany, lecz według mie przekombinowany.

Doskonały początek trzymającej w ciągłym napięciu serii.

Doskonały początek trzymającej w ciągłym napięciu serii.

Niby wątek kryminalny ciekaw ,ale mocno się zmęczyłam. Nie lubię pijących bohaterów. Zastanowię się nad kolejnym tomem.

Akcja bez zbędnych dłużyzn i nieoczywiste zakończenie są największym atutem tej książki. Co do bohaterów to mam wrażenie że znam ich z innej książki a na pewno nie czytałam nic tego autora. Może para starszy rozwiedziony detektyw z dorosłą córką + młoda a już po przejściach asystentka jest ostatnio często wykorzystywana w tego typu książkach?

• Audiobooki
  • Kryminał