rozwińzwiń

Światło między oceanami

Okładka książki Światło między oceanami M.L. Stedman
Okładka książki Światło między oceanami
M.L. Stedman Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Światło między oceanami (2016) literatura piękna
literatura piękna
The Light Between Oceans
Albatros
2016-10-26
2016-10-26
Anna Dobrzańska
Ekranizacje:
Światło między oceanami (2016)
małżeństwo literatura australijska

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

18/52/2024

18/52/2024

Wzruszająca, dająca do myślenia historia.

Wzruszająca, dająca do myślenia historia.

"Światło między oceanami" to opowieść pełna tajemnic, dylematów moralnych i emocji, która prowadzi czytelnika przez labirynt ludzkich serc i umysłów.
Główny bohater, Tom Sherbourn, to weteran wojenny, który po traumatycznych przeżyciach walczy z demonami przeszłości, szukając spokoju jako latarnik na odludnej wyspie Janus Rock u wybrzeży Australii. Jego życie zmienia się, gdy spotyka Isabel, która staje się jego żoną i towarzyszką na samotnej wyspie. Jednakże ich szczęście zostaje wystawione na ciężką próbę, gdy Isabel doświadcza serii poronień, a wreszcie rodzi martwe dziecko.
W momencie największego rozpaczy przychodzi nieoczekiwane wydarzenie - do brzegów wyspy przybija łódka z martwym mężczyzną i płaczącym niemowlęciem. Tom i Isabel podejmują decyzję, która wywraca ich życie do góry nogami, przekonani, że to znak od losu.
Powieść porusza trudne tematy, takie jak trauma wojenna, cierpienie po stracie dziecka, starania o odnalezienie szczęścia oraz własnego miejsca na ziemi, miłość w różnych odcieniach i przede wszystkim moralne rozterki.
Pierwsza część książki skupia się głównie na opisach otaczającej przyrody i charakterystyce bohaterów, co może być nieco nużące dla tych, którzy oczekują szybszego tempa narracji. Jednakże, gdy akcja nabiera tempa w drugiej części, czytelnik zostaje wciągnięty w wir emocji i moralnych rozterek głównych bohaterów.
Mimo pewnych mankamentów w tempie narracji, książka ta ma swoje mocne strony. Tematyka poruszana w "Świetle między oceanami" jest uniwersalna i prowokuje do refleksji nad ludzkimi wyborami oraz moralnością. Historia ta jest jak lampa latarni morskiej - prowadzi czytelnika przez ciemności ludzkiej natury, rozświetlając najgłębsze zakamarki ludzkich serc.
Książka została zekranizowana w 2016 roku, myślę jednak, że nic nie zastąpi oryginalnego dzieła literackiego, którego lektura pozostawia po sobie głębokie i wzruszające doznania.
Podsumowując, "Światło między oceanami" to powieść, która wymaga cierpliwości i zaangażowania, ale nagrodzi czytelnika głęboką refleksją nad naturą ludzką i jej moralnymi dylematami. Dla tych, którzy są gotowi na podróż przez labirynt ludzkich emocji i wyborów, ta książka jest niezapomnianym doświadczeniem. Dla innych może być bardziej wymagającą lekturą.

“Światło między oceanami” autorstwa M.L. Stedman to poruszająca opowieść, która bada niszczycielską siłę niewłaściwych wyborów i skomplikowane konsekwencje, które mogą wynikać z najlepszych intencji. Książka rozgrywa się w Australii, krótko po zakończeniu I wojny światowej, i śledzi losy Toma Sherbourne’a, latarnika na odległej wyspie Janus Rock, oraz jego żony Isabel.

Po serii tragicznych wydarzeń, w tym poronień i narodzin martwego dziecka, Isabel popada w głęboką depresję. Sytuacja komplikuje się, gdy do brzegu wyspy przybija łódź z martwym mężczyzną i płaczącym niemowlęciem. Tom i Isabel stają przed moralnym dylematem: zgłosić znalezisko, czy spełnić swoje marzenie o rodzicielstwie, zachowując dziecko dla siebie. Ich decyzja prowadzi do serii wydarzeń, które wpływają na życie wielu osób.

Stedman z wnikliwością przedstawia emocjonalne zmagania bohaterów, ich wewnętrzne konflikty i pragnienie szczęścia, które często koliduje z moralnymi zasadami. “Światło między oceanami” to książka, która zmusza czytelnika do refleksji nad granicami między dobrem a złem, miłością a obowiązkiem, prawdą a sekretem.

Po...

Rzadko kiedy płaczę czytając książki, to nie tak że się nie wzruszam, przeciwnie, ale nie powoduje to potoku łez. Raz na jakiś czas zdarza się jednak taka wyjątkowo książka, która powoduje całkowite oczyszczenie. Jeśli zatem potrzebujecie takiego niezawodnego wyciskacza łez sięgnijcie koniecznie po "Światło między oceanami" M.L. Stedmana. Cóż to jest za opowieść! To chyba jedna z najbardziej poruszających powieści jakie kiedykolwiek czytałam, a przy tym napisana w tak piękny sposób, że mimo ogromu emocji towarzyszących jej czytaniu, jest to również wyjątkowa a literacka uczta.

M.L. Stedman zabiera czytelnika w podróż do lat 20. XX wieku, gdzie na odległej wysepce Janus Rock, oddalonej o 100 mil od australijskiego wybrzeża, rozgrywa się dramatyczna historia życia, miłości i bólu. To tutaj nie tylko bohaterowie powieści, ale też my czytelnicy postawieni zostaniemy przed trudnymi wyborami i ich bolesnymi konsekwencjami.

Poznajcie zatem głównych bohaterów tej historii. On - Tom Sherbourne jest inżynierem pochodzącym z Sydney, przeszedł już w życiu wiele, zwłaszcza wojenną zawieruchę, która mocno poharatała jego psychikę. Teraz próbuje uciec przed wojennymi wspomnieniami. Szansą ku temu ma być nadarzająca się posada. Zaoferowano mu pracę latarnika na opuszczonej wyspie. Spokój wyspy i kontakt z przyrodą ma stać się dla niego remedium i dać szansę na schronienie przed mrokami przeszłości. Okazuje się jednak, że ostatecznie nie będzie tam sam – w wyspowym odosobnieniu jego towarzyszką będzie nowo poślubiona jego żona - Isabel. Ich życie na pozór nabiera spokoju i stabilności, a opiekując się latarnią morską, Tom odnajduje w tej rutynie ukojenie dla traumy przeszłości.

Los jest jednak przewrotny i lubi zakłócić każdy spokój duszy. Sherbournowie pragną dziecka dla pełni szczęścia, zwłaszcza Isabel, która marzy o tym, aby zostać matką, dwa poronienia i narodziny martwego dziecka zdają się jednak te plany brutalnie przekreślić. Isabel otrzymuje druzgocącą diagnozę - nie będzie mogła mieć dzieci. W obliczu tej tragedii popada w głęboką depresję, a ich dotychczasowe życie staje pod znakiem zapytania. Przewrotny los postanowił jednak wystawić ich na kolejną próbę. Do brzegów Janus Rock przybija łódź, w niej Tom znajduje zmarłego mężczyzny i płaczące niemowlę. To chwila, która stawia bohaterów przed skomplikowanym dylematem – zgłosić odkrycie lub ukryć je przed światem i przejąć opiekę nad dzieckiem. Jakich wyborów dokonają Sherbournowie? Jakie będą ich skutki?

Niezależnie od odpowiedzi jedno jest pewne - Stedman stworzył opowieść pełną napięcia, głęboko zakorzenioną w psychologicznej analizie motywacji każdego z bohaterów. Równie wnikliwie Stedman przestawia wewnętrzny konflikt jaki każdy z bohaterów przeżywa, w analizie którego pojawiają się pytania o moralność, etykę i lojalność, a wszystko po to, aby zmusić czytelnika do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie – co każdy z nas zrobiłby na miejscu bohaterów.

"Światło między oceanami" to nie tylko opowieść o niewłaściwych wyborach, ale również o sile miłości, tragedii i możliwości przebaczenia. To niezapomniana podróż przez zakamarki ludzkiej psychiki, gdzie granica między dobrem a złem staje się nieostra, a wybory trudne do osądzenia. To wreszcie powieść, która zmusza do refleksji nad własnymi wartościami i postawami. Moim zdaniem grzechem będzie jej nie przeczytać.

Sięgnęłam po tę książkę po obejrzeniu znakomitej adaptacji filmowej z Alicią Vikander w roli głównej. Podczas czytania płakałam chyba tyle samo (a może i więcej) co podczas seansu filmowego. Znakomita.

Zrobiłam drugie podejście do tej książki po kilku latach. Za pierwszym razem mnie nie porwała. Może powinnam do niej po prostu dojrzeć?
Teraz odebrałam ją zupełnie inaczej. Fascynująca historia o miłości, życiu i ciężkich wyborach przed którymi stajemy. Konsekwencjach tych wyborów. Cały czas chodzi mi po głowie pytanie "Co by było gdyby zgłosili znalezienie dziecka?"
Ta historia mogłaby się potoczyć zupełnie inaczej. Ale czy lepiej?
Zdecydowanie warto przeczytać.

Ta...

Akcja rozpoczyna się w 1918 roku. Tom Sherbourne jest weteranem wojennym, który przyjmuje posadę latarnika na niewielkiej wyspie Janus Rock. Żeni się z Isabel i oboje wiodą szczęśliwe życie z dala od cywilizacji. Jednak gdy Isabel po raz trzeci traci dziecko, którego bardzo pragną, a na wyspę trafia łódź ze zwłokami mężczyzny oraz niemowlakiem, nie potrafią oprzeć się pokusie.

Jestem tak bardzo poruszona i zachwyconą tą historią, że nie do końca wiem, jak powinnam zacząć tę recenzję. Z pewnością jest to opowieść o dramatycznych skutkach niewłaściwych wyborów. O obezwładniającym poczuciu winy, który zżera każdego dnia od środka. O niewiarygodnej sile miłości, wymykającej się jakiejkolwiek logice. A także cierpieniu, które spycha do granicy wytrzymałości..

Powieść zaczyna się niewinnie, niedynamicznie, poznajemy Toma jako rozsądnego weterana wojennego o dobrym sercu. Poznajemy również Isabel, która swoją spontanicznością i szaleństwem idealnie wypełnia swoją drugą połówkę. Widzimy poświęcenie w pracy latarnika na wyspie oddalonej o tysiące mil od zachodniego wybrzeża. Widzimy smutne okoliczności poronień Isabel i niezliczone próby małżeństwa w staraniach o dziecko.

Główni bohaterowie pewnego dnia stają przed ogromnie trudnym wyborem i podejmują decyzję. Od tego momentu z każdą kolejną stroną robi się coraz bardziej wstrząsająco i przejmująco. Ogrom emocji towarzyszący bohaterom został genialnie opisany przez autorkę - książka przypomina jeden wielki krzyk rozpaczy pochodzący z kilku różnych gardeł, obok którego nie da rady przejść obojętnie..

Wszystkie najważniejsze sytuacje zostały przedstawione na przestrzeni lat wystarczająco, by oddać dramatyzm wydarzeń, by poczuć więź z bohaterami, by przeżyć z nimi każdą trudną chwilę, by zostawić w głębi serca czytelnika ślad, który szybko nie zniknie.

Lekki, nieco poetycki styl autorki oraz zachowanie klimatu tamtych lat sprawiają, że przez powieść się płynie, a na dodatek uwiarygodniają historię, która i tak przeraża swoją realnością.

Czy w pewnych sytuacjach istnieją decyzje, które mimo wyrządzonych krzywd mają szansę na usprawiedliwienie?

Przygotujcie się na dramatyczną historię, która wyciśnie z Was łzy smutku, oszołomienia oraz wzruszenia. Ze mnie wycisnęła i na pewno długo o niej nie zapomnę.

Wciągająca i poruszająca historia złych wyborów i miłości.

Wciągająca i poruszająca historia złych wyborów i miłości.

Piękna opowieść o miłości, przeznaczeniu i przywiązaniu.

Piękna opowieść o miłości, przeznaczeniu i przywiązaniu.

8 206
    3 853