Kolumbowie. Rocznik 20

1957-01-01
Albatros
literatura piękna
2016-07-20

Po prostu uwielbiam tematykę, jeżeli ktoś oglądał serial i podobał mu się polecam przeczytać, Jest trzeci tom nie opowiedziany w serialu, trochę luźniejszy i z odrobiną poczucia humoru (przynajmniej tak to wspominam) a dwa pierwsze co tu opowiadać: powstanie walka konspiracja. Jak ktoś lubi tematykę powstania polecam

"Dobra", ponieważ:
- nie jest papierowym pomnikiem powstańców, tylko chłodnym punktem widzenia walczących młodych ludzi,
- kontynuacja powojennych losów tytułowych Kolumbów pokazuje dokładniej, jak wybory dyktowane honorem i patriotyzmem, wpływają na życie w rzeczywistości, która, choć jest względnie pokojowa, to nie potrafi zaspokoić oczekiwań ekspowstańców ,
- pokazuje...

Trudna książka. Trzeba się skupiać i podążać za akcją bo bohaterowie szybko się zmieniają, co może powodować niezrozumienie sytuacji. Mam takie fazy, że namiętnie czytam książki o tematyce wojennej bo bardzo lubię ten temat (czy słowo lubię jest odpowiednie?) ale przychodzi zawsze taki moment, że mam dosyć i muszę zrobić przerwę bo opisy, sceny mocno na mnie wpływają. Mówi...

Należę do osób, które uwielbiają książki o tematyce wojennej. "Kolumbowie. Rocznik 20" jest książką, którą każdy zwolennik takiej tematyki powinien przeczytać - to taka podstawa. Jednak uważam, że nie jest ona najlepiej napisana. Posiada bardzo dużo szczegółów, które są opisywane przez narrację. Przez to można się trochę pogubić, sama musiałam kilka fragmentów przeczytać...

Klasyk swojego gatunku! Jednak, gdybym miała porównać ją do innych okupacyjnych dzieł, nie byłaby ona w moim TOP3 ze względu na rozległą, czasem zbyt szczegółową narrację, której potrzeba poświęcić maksimum uwagi, aby się nie pogubić w wydarzeniach.
Niemniej jednak, dla zwolenników takiej tematyki oraz podobnej formy narracyjnej, godna polecenia.

Książka jest bardzo nierówna. Dla mnie zdecydowanie więcej jest słabych fragmentów. Bohaterowie się zalewają, mamy ich słaby zarys, przez co często nie wiedziałem o kim mowa. W dodatku w wielu momentach ta książka była infantylna i po prostu nudna. Na + ostatnia księga.

Ciężka była dla mnie ta książka, ale po pewnym czasie mnie wciągnęła. Prawdopodobnie sam z siebie bym po nią nie sięgnął, ale była mi potrzebna do pracy maturalnej. Przeczytałem pierwsze dwie części i czym dalej tym bardziej wciągały mnie ponure losy bohaterów.

Wymiękam przy takich książkach. Nie wiem co napisać... przygnebiające i dziwne myśli krążą po głowie po jej przeczytaniu.
Książka sama w sobie świetna. Dużo o Bratnym można powiedzieć, ale pisać to on umiał.

- przeczytana drugi raz (2013)
- przeczytana trzeci raz (2018)

Jest to powieść pod wieloma względami trudna. Po pierwsze sposób narracji - pojawianie się postaci bez żadnego wprowadzenia, rozpoczynanie i nagle ucinanie wątków, brak przekładu zwrotów w języku niemieckim - to wszystko utrudnia czytanie. Przez cały czas czułam niepokój, dezorientację i niepewność, ale wydaje mi się, że był to celowy zabieg autora. W końcu tak musieli czuć...

Dyskusje

1 943