Jak stać się lepszym programistą. Przewodnik

Okładka książki Jak stać się lepszym programistą. Przewodnik Pete Goodliffe
2015-06-16
2015-06-16
Tomasz Walczak
programowanie informatyka

Zbiór krótkich porad dla początkujących.
Pozycja od której można zacząć, "liznąć" wiele przydatnych tematów, które później można rozwinąć innymi pozycjami.

Zbiór krótkich porad dla początkujących.

Na początku lektury autor przekonuje nas, że znajdzie tutaj coś dla siebie zarówno osoba początkująca jak i bardziej doświadczona. Niestety nie mogę się z tym zgodzić, jest tu zbyt wiele tematów totalnie podstawowych - jak nazewnictwo zmiennych, nacisk na wykonywanie testów, omawianie zasad KISS, DRY oraz YAGNI. Te rzeczy na pewno bardziej doświadczeni programiści znają. Do tego razi czerstwe poczucie humoru a także potraktowanie po łebkach niektórych tematów.

Dla juniorów dopiero zaczynających przygodę z programowaniem pozycja może oferować coś ciekawego, niestety dla każdego posiadającego ponad rok/dwa lata doświadczenia będzie tylko powtórką z oczywistości.

Za Helionem: "Zawód programisty jak żaden inny wymaga ciągłego rozwoju, nauki i doskonalenia. Każdy dzień to nowe wyzwania, techniki programistyczne oraz kolejne linie wysokiej jakości kodu. Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, aby stać się lepszym programistą? Chcesz zaimponować ciekawymi koncepcjami oraz wprowadzić znaczące ulepszenia w codziennej pracy? Trafiłeś na książkę, która sprawi, że Twój kod nabierze nowego blasku!"

Staram się oceniać książki względem tego do kogo są kierowane. Z opisu wynika, że jest to książka dla pracującego programisty, który chce "ulepszyć" swoją pracę. Książka byłaby dobra 10 lat temu, ale 90% rozwiązań w niej przedstawionych jest dzisiaj standardem. Może to być dobra pozycja dla kogoś kto dopiero rozpoczyna pracę programisty. Średnio doświadczeni i doświadczeni programiści nie mają w niej czego szukać. Nie ma w niej niczego odkrywczego i nie mogę powiedzieć, żebym stał się po niej "lepszym programistą". Ocena byłaby wyższa gdyby książka była oficjalnie zaadresowana do początkujących.
Do plusów książki można zaliczyć to, że nie jest przegadana i każdy temat jest opisany dosyć zwięźle.

• Informatyka
  • Programowanie