Kiedy byłem dziełem sztuki

Lorsque j'etais une oeuvre d'art
literatura piękna
2014-11-03
Maria Braunstein

Poza granicami nie zawsze jest kolorowo.

Głównym bohaterem książki jest dwudziestoletni Tazio. Chłopak nie jest ani piękny, ani specjalnie brzydki, lecz na pewno pozbawiony poczucia wyjątkowości, które coraz intensywniej pcha go w stronę kolejnej próby samobójczej. Dotychczas bohater żył w cieniu swoich nad wyraz urodziwych braci, których sława i rozwijająca się w zawrotnym tempie kariera pozostawiły na nim...

Przetrwałem 100 stron, potem zmusiłem się i dobrnąłem do 2/3. Nie dam rady skończyć. Narracja prowadzona jest w tak infantylny sposób, że po prostu nie da się tego czytać.

Przeczytana do połowy. Dalej nie byłam w stanie zabrnąć. Irytowała mnie, drażniła a jednocześnie dziwiła. Nie będę podejmować kolejnej próby

Nietypowa, a mimo tego świetna.

Jak dla mnie póki co najlepsza książka Erica Emmanuela Schmidta.

„Kiedy byłem dziełem sztuki” to kolejna opowieść-przypowieść autorstwa popularnego francuskiego pisarza, który jest marką samą w sobie. Zawsze wiele obiecuję sobie, gdy sięgam po kolejne książki Schmitta. Póki co, jeszcze mnie nie zawiódł, chociaż przyznam, że ta powieść nie zostanie moją ulubioną. Nie można jednak zarzucić, że fabuła jest nieoryginalna czy też mało...

Zaskakujący i intrygujący pomysł, a jednocześnie oczywisty, aby ukazać wygląd dzisiejszego świata.
Dzieła ubrane w medialny rozgłos uznane za wybitną sztukę są oczywistym zjawiskiem. Choć potworne i przekraczające granicę stają się dziełem 'geniuszu', ponieważ poruszają znudzone umysły ludzi współczesnych swoją sensacją. Autor dostrzega w tym problem i między słowami...

Niestety to jedna z gorszych książek, jaką przeczytałam od dłuższego czasu. Jeśli ktoś lubi bajki, to polecam. Jeśli ktoś szuka ambitnej lektury - odradzam.

Czego to człowiek nie wymyśli ,żeby napisać książkę.

Dyskusje

5 823