Śmierć w Amazonii. Nowe eldorado i jego ofiary

- Data wydania:
- 2013-10-09
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-10-09
- Liczba stron:
- 328
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788364142130
- Wydawnictwo:
- Wielka Litera
- Tagi:
- reportaż Amazonia Ameryka Południowa
- Kategoria:
- literatura faktu
- Data wydania:
- 2013-10-09
- Liczba stron:
- 328
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788364142130
- Seria:
- Strefa reportażu
- Tagi:
- reportaż Amazonia Ameryka Południowa
Artur Domosławski wraca do tematu, którego jest jednym z najlepszych w Polsce znawców - do Ameryki Łacińskiej.
Kroczy śladami tajemniczych zaginięć ludzi zaangażowanych w obronę niszczonego środowiska naturalnego. Kto kryje się za zabójstwami lokalnych mieszkańców i ekologów? Kto eliminuje ludzi, którzy stoją na drodze ekspansywnej polityki wielkiego przemysłu? Czy zwyczajni ludzie, ktorzy po prostu bronią swojej ziemi, mają szanse w zderzeniu z międzynarodowymi korporacjami i lokalnymi władzami? Nie zawsze optymistyczne odpowiedzi na te pytania ukazują współczesne oblicza Brazylii, Peru i Ekwadoru.
Amazonia w książce Domosławskiego jest żywa i prawdziwa, sportretowana w przypadkach konkretnych ludzi. Nie ma tu prostych haseł o obronie puszczy amazońskiej. Nie ma lukrowanego obrazka celebryty wspierajacego indiańskie plemiona. Jest kipiący energią, rozpaczą, ale i nadzieją świat ludzi, którzy stają się nam po prostu bliscy.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Amazonia spływa krwią
Dziennikarskie śledztwo Artura Domosławskiego ujawnia niewygodną prawdę o współczesnej, zbrodniczej działalności wielkich koncernów. Pokazuje rzeczywistość bez upiększania, bez romantycznego mitu o dziewiczej puszczy i walecznym Indianinie. Gorzką, przerażającą prawdę. Autor w trzech reportażach zabiera czytelnika do Brazylii, Peru i Ekwadoru. Krajów, w których zachłanność i rozbuchany konsumpcjonizm prowadzą do zagłady. Gdzie kapitaliści nastawieni na zysk za wszelką cenę niszczą zielone płuca Ziemi, ryją głębokie bruzdy w poszukiwaniu cennego kruszcu i ropy naftowej. Systematycznie wykańczają lokalne wspólnoty a wszystko to w imię nielegalnego handlu i zysków.
Coś co natura tworzyła przez długie lata, ludzie myślący tylko o zysku są w stanie zniszczyć w niespełna godzinę.* To nie jest thriller, choć trup ściele się gęsto. I nie ma tu fikcji tylko brzydka, przerażająca rzeczywistość. Książka zaczyna się od zabójstwa małżeństwa ekologów. A potem jest już tylko gorzej. Amazońska puszcza, nazywana zielonymi płucami Ziemi, umiera wykańczana na raty pod obłudnym szyldem: dla dobra ludzkości. Ci, którzy próbują się temu przeciwstawić, najczęściej giną. Podobnie jest w przypadku złoto- i roponośnych terenów, które wydziera się siłą lub podstępem ich prawowitym właścicielom.
Autor precyzyjnie portretuje ten zbrodniczy, wielopiętrowy proceder. Opisuje szczegółowo całą machinę, poszczególne ogniwa i sieć zależności. Zadziwiające, jak dobrze jest zorganizowana. Na porządku dziennym jest fałszowanie dokumentów, niewolnicza praca, byle tylko pomnożyć zyski. Wielki biznes za sprawą Domosławskiego odsłania swoje ciemne oblicze. Korupcja to smar, dzięki któremu produkcyjna machina działa sprawnie.* Wielkie koncerny są nienasycone, niszczą tych, którzy staną na ich drodze, zostawiają zgliszcza.
Ameryka Południowa w reportażach Domosławskiego woła o pomoc. Cierpi, bo jest wykorzystywana przez wielkie, znane koncerny. Przy współudziale lokalnych władz cynicznie wykorzystują mieszkańców, niszczą środowisko. Nieprawdziwe więc okazały się głoszone przez nie hasła pomocy, rozwoju i postępu. Fair trade to tylko pusty slogan. Nie ma anonimowych ludzi, są konkretne przykłady. Jakże różnią się te obrazki od tego, co oferują kolorowe foldery biur podróży.
Na końcu tego łańcucha pokarmowego znajduje się konsument i to nie tylko ten bogaty, który może sobie pozwolić na meble z rzadkich, drogich gatunków drewna. Artur Domosławski mówi o wielkiej odpowiedzialności, którą ponosimy również my, kupując coraz to nowe elektroniczne gadżety, czy AGD. Pośrednio finansujemy ten zbrodniczy proceder. Przeciętny zjadacz chleba robi to nieświadomie, nie widząc odległych, namacalnych skutków tego mechanizmu, w którym jest zaledwie trybikiem. Na dowód tego Domosławski przytacza słowa Zygmunta Baumana, który widzi wielki dystans dzielący działania i jego skutki. To jest przyczyną tego, że tak trudno nam zauważyć skutki naszych wyborów.
Autor zwraca uwagę, że walka o ochronę środowiska, jakkolwiek szlachetna, to nie wszystko. Bo w tym środowisku żyją ludzie, tak samo zagrożeni, niszczeni przez koncerny i zachłanność lokalnych władz. „Śmierć w Amazonii” to śmierć Amazonii: przyrody i przede wszystkim ludzi. Już nie anonimowych, ale znanych z imienia i nazwiska. Walczących o godne życie, o prawdę, choć ta walka wydaje się być z góry skazana na porażkę. Aczkolwiek trzeci reportaż niesie małą dawkę optymizmu.
Im szerzej nam się na te niewygodne prawdy otwierają oczy, tym bardziej nieswojo się czujemy. Czytelnik zaczyna się zastanawiać, czy przypadkiem on też nie ma swojego udziału w tej tragedii. I o to chodzi. Lektura zmusza do zastanowienia się, do szczerych odpowiedzi na szereg pytań. Nie zawsze te odpowiedzi nam się spodobają. I może nie uratujemy od razu całego świata, ale wystarczy, jeśli kilka osób po lekturze tej książki zmieni swoje decyzje, stając się bardziej świadomymi konsumentami. Bo przecież mały kamyk potrafi ruszyć lawinę.
Magdalena Świtała
Popieram [ 13 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Dopiero kiedy człowiek zatruje ostatnią rzekę, zetnie ostatnie drzewo, zabije ostatnią rybę, uświadomi sobie, że nie da się zjeść pieniędzy
Nowoczesne społeczeństwo wytwarza u jednostek moralną ślepotę na masową skalę.
Wiesz już wystarczająco dużo, Ja też. To nie wiedzy nam brakuje, Brak nam odwagi, by zrozumieć to, co wiemy, i wyciągnąć z tego wnioski.
Opinie [51]
Nonszalancja światowych koncernów nie zna granic. Ta książka tylko mnie utwierdziła w tym przekonaniu. Gdzie popyt rośnie, zbyt duże pieniądze są do stracenia aby się przejmować przyrodą. ”Śmierć w Amazonii” to wstrząsający zapis ohydnych procederów jakich dopuszczają się swoimi działaniami bogate i potężne firmy w Ameryce Południowej. Maksymalizacja zysków poprzez...
więcejBardzo ciekawy reportaż o tym jak bogaty koncern mają gdzieś ludzi i naturę.
Pokaż mimo toSięgnęłam po tę książkę, kiedy oczy wszystkich zwrócone były na Amazońskie lasy. Jednak pożary to mały pikuś (choć również istotny) w porównaniu z tym co tak naprawdę się tam dzieje. Artur Domosławski w przystępny czytelnikowi sposób wyjaśnia konflikt między wielkimi przedsiębiorstwami, a autochtonami. A tytuł jak najbardziej trafny, bo okazuje się, że ofiarą jest nie tylko...
więcejMam ambiwalentne uczucia co do tej książki. Sam temat jest niezwykle wstrząsający, a opowiedziane historie są ciekawe. Dużo jest różnych faktów, niektóre wywierają silne wrażenie na czytelniku. Z drugiej strony każda z tych historii zasługuje na swoją własną książkę przez co odniosłam wrażenie, że zostałam zbombardowana faktami, nazwiskami, informacjami tylko i wyłącznie po...
więcejKsiążka pt. "Śmierć w Amazonii" to rodzaj literatury, której zdecydowanie brakuje na polskim rynku wydawniczym. Autor bardzo dobitnie uświadamia, jak korporacje rządzą światem - przejmują władzę nad państwami, wpływają na decyzje polityczne, przejmują mienie i sieją spustoszenie. Katastrofalne skutki ich działalności są każdego dnia coraz bardziej widoczne. Mało tego, każdy...
więcejReportaż o paskudnych konsekwencjach bezmyślnego monetyzowania natury i nieludzkiego systemu polityczno-sądowniczego w krajach Ameryki Południowej.
więcejBardzo przykro jest czytać o tym, że być może Twoje najnowsze biurko, które tak dobrze prezentuje się na Instagramie jest okupione przelaną krwią tych, którzy walczą o losy nas wszystkich. Walka o Płuca Świata nie jest li i...
Artur Domosławski porusza bardzo poważny problem, z którego istnienia wielu z nas może nie zdawać sobie sprawy. Na naszej planecie wciąż jest sporo surowców naturalnych, a wielkie koncerny ciągle wydają ogromne pieniądze na odnalezienie nowych złóż. Inna sprawa, że na naszej planecie mało jest już obszarów niezamieszkanych przez ludzi. Odkrycie nowych pokładów węgla, ropy...
więcejKsiążkę czyta się dobrze, szczególnie późniejsze historie i rozdziały. Moim zdaniem jest bardzo przygnębiająca, bo pokazuje, że liczą się pieniądze i jesteśmy jako ludzie w stanie poświęcić dla nich naprawdę wiele.
więcejNajsmutniejsza jest chyba opisana ostatnia historia, którą w posłowniu możemy odczytać bardzo optymistycznie... lecz gdy zapytamy internet okazuje się, że...
Rzecz o tym do czego posuwa się wielki biznes w ochronie swoich interesów.
więcejTrzy historie dziejące się wśród społeczeństw żyjących w Amazonii gdy bogactwa naturalne stają się dla nich przekleństwem zamiast szansą na rozwój.
Zastraszanie, pobicia, zabójstwa na zlecenie, dewastacja środowiska, wysiedlanie całych społeczności to problemy z jakimi mierzą się autochtoni gdy...
Ważna książka, która pozwoliła mi na trochę więcej zrozumieć i spojrzeć na wielki przemysł z trochę innej perspektywy.
Pokaż mimo toPolecam.