Zmiany

W.A.B.
2013-01-01
2013-01-01
Agnieszka Walulik
Chiny zmiany Nobliści literatura chińska współczesna literatura chińska

Szkolne marzenia

Ciekawa biografia Mo Yana, która pokazuje jak z trudnego dzieciństwa można się podnieść i odnieść "sukces".
Książka jest trochę dwu torowa, z jednej strony ciekawa i pobudzająca do refleksji na tym aby się nie zniechęcać, dążyć do odniesienia sukcesu ale z drugiej strony to czy on odniósł sukces?
Mam mieszane uczucia i nie wiem w którą stronę mam podążyć w ocenie jej dlatego uważam że jest ciekawa, ale czy wzniosła się na wyżyny Noblisty?
Ale czy Noblista musi mieć wspaniała historie życia? Niby nie.. Chciał się podzielić z czytelnikami swoja historia, krótka bo co to jest 112str. Ale może taki był zamiar aby się nie wywyższać?
Ciężko mi to rozgryźć, zostawiam to wam :)

Mam mieszane uczucia i nie wiem w którą stronę mam podążyć w ocenie jej...

Bardzo przyjemna biografia, czyta się jak fascynująca powieść. Bardzo zgrabny motyw auta, które "podrzuca" autora na kolejne przystanki jego życia.

Książka krótka, dosyć dziwna. Całość opowiadania Mo Yana, jednego z moich ulubionych pisarzy, toczy się wokół motywu starego radzieckiego gazika (taki rodzaj ciężarówki). Po opisie sądzić można, że poznamy jakieś ciekawe przygody autora. No cóż, niby tak, ale są one takie strasznie przyziemne. Mo Yan jakoś nie specjalnie chciał powiedzieć coś więcej o sobie, a przecież żył w naprawdę interesujących czasach. Trochę się zawiodłem.

Tematem października jest nagroda Nobla, więc wyciągnęłam z czeluści niewielką książkę kupioną przy okazji wyprzedaży.

Całkiem sympatyczna lektura o Chinach, obyczajowości i zmianach.

Całkiem sympatyczna lektura o Chinach, obyczajowości i zmianach.

Jak napisać autobiografię aby w niej nic nie napisać. Przypomina mi to powieści z głębokiego komunizmu, trzeba czytać między wierszami i resztę domyślać się. Przy polskich pisarzach opisujących naszą rzeczywistość to było proste, inaczej jest z autorem chińskim, trudno jest domyślać się podtekstów. Przykładem jest opis zwiedzania Mauzoleum Mao w którym wychwala przywódcę, aby w następnym zdaniu napisać, że po jego śmierci zaczęły na nowo funkcjonować uniwersytety. Chyba tylko w Chinach nie mając ukończonych 5 klas podstawówki można skończyć uniwersytet. Właściwie autor skupia się na pojedynczych obrazach ze swojego dzieciństwa i z początku służby w wojsku. Reszta jest milczeniem. Myślę, że gdyby nie napisał tego noblista, to nikt nie zwróciłby uwagi na tą książkę. Natomiast o Chinach z pozycji szarego człowieka, o przeobrażeniach i ich wpływie na mieszkańców jest dużo o wiele lepszych powieści autorów, którzy już nie mieszkają w Chinach i mogą pisać wszystko. Ta autobiografia jest przykładem jak pisać, żeby coś napisać i nie podpaść władzy. Też nie pojmuję zachwytu nad tą książką.

To moja pierwsza książka Mo Yana, zapewne dlatego, że cieniutka... Czyta się lekko, a moim zdaniem jest cenna, gdyż pokazuje zarówno rozwój, jak i system opresji obecne w Chinach. - To pamiętnik, opisujący drogę autora od rozmarzonego wiejskiego chłopca do pisarza. - Z jednej strony książeczka odrobinę "odczarowała" dla mnie Chiny, o których wcześniej wiedziałem malutko. - Poznajemy np. naturalne dla wszystkich chłopców odruchy (jak nabożny podziw dla pierwszych samochodów),zarazem niepozbawione "lokalnej kolorystyki" (obsesja na punkcie wielkości ust, albo bardzo ważna kwestia kariery jako sposób rozwoju rodziny, czy wręcz klanu). Z drugiej strony, nie brak scen dla nas wręcz groteskowych, mimochodem odsłaniających bezwzględność panującego w Chinach systemu... Najbardziej zapadły mi w pamięć opisy wiejskiego nauczyciela - który był "nieokrzesany", bo lubił... bić i kopać uczniów. Podsumowując - dość lekka, a rozwijająca lektura.

Z jednej strony "Zmiany" są rzeczą niepozornie ujmującą na tyle, że chciałbym więcej Mo Yana, a z drugiej boję się, że kolejnym dziełom zabraknie prozaicznego posmaku melancholijnej beztroskości, który tak sobie lubię chłonąć w łóżeczku wieczorami.

Ma spore problemy z tempem, ale to nieistotne w obliczu tak pięknego zakończenia i bardzo sprawnego łączenia autobiografii z fikcją.

W tej książce autor wspomina swoje dzieciństwo. Ciekawie opisuje jakie życie wiódł, jakich ludzi spotkał i to jak wyglądały Chiny. Bardzo ciekawa.

Normalnie nie sięgam po biografie, lecz w tym przypadku cieszę się że ta była moją pierwszą. Krótka, treściwa, ciekawa, pokazująca że droga do sukcesu może być ciężka, ale istnieje ona dla każdego, kto postanowi nią kroczyć pomimo przeciwności.

• Nobliści
  • Chiny