Europejska Noc Literatury rusza w „Podróż”. Jednak tym razem nie na wiosnę

LubimyCzytać LubimyCzytać
10.06.2020

Poznaliśmy datę Europejskiej Nocy Literatury. Coroczne wydarzenie odbędzie się tym razem nie wiosną, a pod koniec lata. Tym razem fragmentów literatury wysłuchamy 29 sierpnia na wrocławskim osiedlu Powstańców Śląskich. Portal lubimyczytać.pl objął patronat medialnym nad tym wydarzeniem!

Europejska Noc Literatury rusza w „Podróż”. Jednak tym razem nie na wiosnę

Motywem przewodnim tegorocznej Europejskiej Nocy Literatury jest „Podróż”. W podróż udała się też sama data wydarzenia, przesuwana z powodu pandemii koronawirusa. Ostatecznie udało się znaleźć dogodny i bezpieczny termin dla dziewiątej już odsłony wydarzenia, którym jest właśnie końcówka sierpnia. 

Kuratorem Europejskiej Nocy Literatury 2020 jest dziennikarz i pisarz Max Cegielski. Kluczem doboru tekstów, których fragmenty będą odczytywane przez aktorów, nie będzie ani ich gatunek (powieść czy reportaż), ani data wydania, gdyż w programie pojawią się zarówno nowości, jak i literackie klasyki. Wybrane książki połączyć ma motyw szeroko pojętej podróży: zarówno rozumianej turystycznie, jak i jako przemieszczanie się, spacer, wyprawa, zmiana miejsca pobytu, a także emigracja, ucieczka czy wreszcie komunikacja. Wybrane fragmenty ułożą się w mapę zakątków, dziejów i gatunków literackich Europy.

Fragmentów będzie, jak co roku, dziesięć. Dziesięcioro aktorek i aktorów zinterpretuje je podczas odczytań na żywo w dziesięciu wyjątkowych, na co dzień trudno dostępnych miejscach osiedla Powstańców Śląskich. Osiedla dla Wrocławia wyjątkowego. Przed wojną powstawały tutaj otoczone ogrodami reprezentacyjne wille z ogromnymi mieszkaniami, a w trakcie walk o Festung Breslau w efekcie wielotygodniowych ostrzałów artyleryjskich i bombardowań praktycznie zmiecione z powierzchni ziemi. W latach 60. i 70. rozpoczęto tutaj szybką zabudowę terenu, tworząc pozostałe do dzisiaj zagospodarowanie terenu blokami mieszkalnymi z 800-mieszkaniowym mrówkowcem na ulicy Drukarskiej na czele. To również na osiedlu Powstańców Śląskich stoi najwyższy budynek Wrocławia: kiedyś był to Poltegor, ukończony w 1982 roku, a wyburzony w 2007. Na jego miejscu stanął w 2012 roku widoczny z każego punktu miasta Sky Tower. 

Jak zapewniają organizatorzy, tegoroczne wydarzenie odbędzie się w formule umożliwiającej słuchaczom i słuchaczkom komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne warunki uczestnictwa, uwzględniające wymogi sanitarne wynikające z sytuacji epidemiologicznej. 

Europejska Noc Literatury zagościła we Wrocławiu po raz pierwszy w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Organizowane co roku wydarzenie na stałe już wpisało się w kulturalny kalendarz Wrocławia. W poprzedniej edycji, która odbyła się na osiedlu Plac Grunwaldzki pod kuratelą krytyczki Justyny Sobolewskiej, udział wzięło ponad 12 000 czytelniczek i czytelników. Na naszych łamach możecie przeczytać relację z tego wydarzenia.

[aj]


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 10.06.2020 11:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post