forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Fantastyka na światowym poziomie - Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach? Miejska magia i gwiazdy popkultury

LubimyCzytać
utworzył 28.10.2011 o 11:50

Przed nami kolejny artykuł i związany z nim konkurs z cyklu "Fantastyka na światowym poziomie", który organizujemy wspólnie w Wydawnictwem MAG.

Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach? Miejska magia i gwiazdy popkultury

Starsza pani miała wyjątkowe szczęście: w sklepie ze starociami natrafiła na Świętego Graala – kielich, do którego spływała krew z przebitego boku Chrystusa. Prawdziwi i legendarni rycerze poszukiwali tego naczynia przez całe średniowiecze. W domku starszej pani zjawia się rycerz Galaad i prosi o oddanie bezcennego skarbu. Kiedy ta odmawia, rycerz przynosi na wymianę coraz dziwniejsze przedmioty – od kamienia filozoficznego po jajo Feniksa. Oto jeden z przykładów wspaniałej wyobraźni literackiej Neila Gaimana – jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy postmodernizmu. Zamieszczone w zbiorku „Dym i lustra” opowiadania to popis wirtuozerii twórcy, który z łatwością porusza się po historii Europy jak i po świecie współczesnej kultury popularnej.

Lubimy historie, które już znamy. Człowiek, gdy przychodzi do wysłuchania opowieści, zmienia się w dziecko, proszące, by po raz pięćdziesiąty opowiedziano mu tę samą bajkę. Stąd wysyp remake’ów do sal kinowych i upupienie kolejnych twórców przy jednym temacie. Na tym tle Neil Gaiman – pisarz, poeta, autor tekstów piosenek, reżyser, scenarzysta filmowy, radiowy, scenarzysta komiksowy, – wyraźnie się odcina, a jego twórczość, nasycona odniesieniami religijnymi, historycznymi, literackimi i mitologicznymi to dynamiczny trailer kultury z jej współczesnością i korzeniami.

Neil Richard Gaiman ma 41 lat, urodził się w roku 1960 w Anglii, w Portchester w hrabstwie Hampshire, pod znakiem Skorpiona. Zawsze ubiera się na czarno, wszystko, co nosi, od T-shirtu po płaszcz, zawsze jest czarne. Prawie zawsze ubiera ciemne okulary. Uwielbia koty. Od 1992 roku mieszka i pracuje w Stanach, w Minneapolis w stanie Minnesota. Przyznaje się do młodzieńczej fascynacji amerykańską Nową Falą SF z lat siedemdziesiątych - twórczością Samuela R. Delany'ego, Harlana Ellisona, Rogera Zelaznego. Przyznaje się również do związku z Polską. Jego dziadkowie pochodzili z Łodzi, skąd wyemigrowali przed II wojną światową.

Neil Gaiman jest jednym z najczęściej nagradzanych autorów; zasłużył za życia na swoje miejsce w panteonie najważniejszych twórców literackich, a „Dictionary of Literary Biography” zalicza go do największych żyjących pisarzy postmodernizmu. Jego animowana postać wystąpiła w kultowym serialu Simpsonowie, śpiewa o nim Tori Amos a sławni artyści malują jego portrety. Ale Gaiman nie daje się zaklasyfikować. Odnosi sukcesy w każdej dziedzinie, która się zajmuje; w dziejach kina zapisał się jako genialny twórca anglojęzycznego scenariusza do „Księżniczki Mononoke” – pierwszego japońskiego animowanego filmu dla dorosłych i dla dzieci, który zdobył uznanie na całym świecie. Obecnie pisze scenariusz do wartej 3 miliony dolarów ekranizacji klasyki chińskiej kultury- Podróży na Zachód, filmu w reżyserii czołowego producenta Zhang Jizhonga. W 2013 roku HBO rozpocznie emisję 6 sezonów serialu opartego na powieści Amerykańscy Bogowie.

Gaiman jest uznanym scenarzystą filmowym; według jego scenariusza BBC nakręciła seria telewizyjny, który następnie Gaiman przelał na papier. Tak powstała „Nigdziebądź” – powieść której pomysłu użyczyły nazwy stacji londyńskiego metra, a ducha - Gaiman. Ta wydana w 1996 roku książka uznawana jest przez krytyków za oficjalny debiut prozatorski autora. „Nigdziebądź” należy do gatunku literatury, w którym do realiów świata współczesnego przenikają elementy rodem z tradycji fantasy, dokładnie tak jak choćby w „Mistrzu i Małgorzacie”, gdzie tajemniczy przybysz z „magicznego świata” pojawia się w realiach współczesnej Rosji. Taki rodzaj literatury nazywa się „urban fantasy”.

Gaiman łączy w „Nigdziebądź” cechy urban fantasy z elementami horroru, humorem rodem z Douglasa Adamsa i stylem klasycznej literatury dla dzieci. Znany, nudny świat, w tym wypadku Londyn Nad, okazuje się połączony z istniejącą tuż obok krainą magii i niebezpieczeństw – Londynem Pod.

Gaimanowi zdarzało się także przerabiać swoje wiersze na prozę, jak również przenosić własne postacie z komiksu do powieści i z powrotem. Z podobną swobodą i przewrotnością Gaiman wykorzystuje dokonania różnych epok literackich i nurtów artystycznych.

Przejmując serię Sandman, pożeglował w stronę ambitnego synkretyzmu i pokazał, że komiks może być dziełem sztuki (przynajmniej w warstwie scenariusza – rysunki i kolory w Sandmanie to koszmar na jawie). W „Amerykańskich bogach”, najbardziej nagradzanej powieści fantastycznej w historii, dał dowcipną i inteligentną diagnozę wtapiania się grup etnicznych i narodowych w struktury społeczeństwa amerykańskiego, wykorzystując przy tym bóstwa z najróżniejszych religii. Jego „Koralina”- powieść sensacyjna dla dzieci - to udana odpowiedź na „Alicję w Krainie Czarów”, podróż do alternatywnego świata, gdzie ludzie mają guziki zamiast oczu. Wszystkie źródła zdaje się uważać za równe: Biblia to dla niego tak ważna inspiracja jak horrory Lovecrafta, czerpie też pełnymi garściami od starszych kolegów: olśniewający wizualnie film Mirrormask, do którego współtworzył scenariusz, to właściwie nowa wersja Labiryntu Jima Hensona, a oś intrygi zbudowano wokół pomysłu Stephena Kinga i Petera Strauba (Talizman). Gaiman nie miał kłopotów z przeniesieniem superbohaterów z uniwersum Marvela – X menów, Spidermana, Daredevila, dr Dooma i innych – do wiktoriańskiej Anglii. Jest autorem scenariuszy do kultowego „Doktor Who” i do „Babilon 5”.

Gaiman twierdzi, że jest pisarzem punkowym, a właściwie opowiadaczem: „Kiedy wpadnie mi do głowy pomysł na nową historię, myślę najpierw o tym, w jaki sposób najlepiej ją opowiedzieć. Najwięcej twórczej radości mam z tego zgadywania: czy to nowa powieść? A może film? Albo komiks? Nie wyobrażam sobie ograniczenia się do jednego medium.” W 2013 roku w Polsce zostanie wydana nowa wersja Amerykańskich Bogów, towarzysząc serialowi HBO. Zaś już wkrótce kolejne wydanie „Nigdziebądź”.

KONKURS! Mamy do rozdania 5 egzemplarzy książki „Chłopaki Anansiego” Neila Gaimana. Otrzymają je autorzy najciekawszych krótkich tekstów, rozpoczynających się od słów „Dla mnie Neil Gaiman to autor...”. Odpowiedzi wpisujcie jako komentarze w tej dyskusji.


Nagrody

Dla pięciu autorów najciekawszych tekstów mamy 5 książek "Chłopaki Anansiego" ufundowanych przez Wydawnictwo MAG


Chłopaki Anansiego - Jacek Skowroński
Chłopaki Anansiego

Autor : Neil Gaiman

Mitologia dla czasów współczesnych. Bezczelnie śmiała i oryginalna nowa powieść, traktująca o mrocznym proroctwie, dysfunkcjonalnych rodzinach i tajemniczych podstępach (oraz o pewnej limonce). Chłopaki Anansiego to najnowsze dzieło literackiego mistrza, cenionego przez krytyków Neila Gaimana, ulubieńca popkultury. W Chłopakach Anansiego autor powraca do mitycznych krain, opisanych jakże błyskotliwie w bestsellerowych Amerykańskich bogach.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 28.10 do 3.11 włącznie.
  • W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Teksty muszą być napisane samodzielnie. Kopiowane części lub fragmentów opinii, recenzji innych osób jest zabronione.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu LubimyCzytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.

odpowiedzi [43]

Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Medzison 02.11.2011 22:10
Czytelniczka

Dla mnie Neil Gaiman to autor, który do moich snów wplótł kilku nowych bohaterów, naszkicował słowami nowe miejsca, zmienił kolor piasków na moich pustyniach, dodał drugi świat pod ziemią, przeprowadził moje myśli na druga stronę lustra… Najlepiej jest zasypiać nad ranem, o świcie z książką pana Gaimana w dłoni, z odsłoniętym w roztargnieniu oknem, w którego szybie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Margoo 03.11.2011 00:10
Czytelniczka

Dla mnie Neil Gaiman to autor…
• ...łączący łagodną postać depresji z horrorem koszmarów utkanym z baśniowych nici. Ironicznego spojrzenia na rzeczywistość z inteligentnym humorem w kostiumie fantastyki.
• ...posiadający wyjątkowy talent do tworzenia fantastycznych (w dwojakim znaczeniu) opowieści, które od pierwszych zdań porywają czytelnika, wrzucając w sam środek...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
sabuszka 03.11.2011 11:08
Bibliotekarka

Dla mnie Neil Gaiman to autor dość przeciętnej książki, na podstawie której zrealizowano genialny i uwielbiany przeze mnie film. Mowa oczywiście o "Gwiezdnym pyle". Dzięki za inspiracje Neil :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Karolina 03.11.2011 14:36
Czytelniczka

Dla mnie Neil Gaiman to autor zagadka. Nigdy nie przeszło mi przez myśl, żeby sięgnąć do źródeł aby dowiedzieć się kim jest, czy ma żonę, czy ma dzieci, czy jest katolikiem, czy nie. Nie wiem skąd pochodzi, czy jest patriotą, czy mieszka w zatloczonym mieście pełnym anonimowych twarzy czy też w wiosce, w której każdy wie wszystko o pozostałych. Znam go jedynie ze świata...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
em_kwiat 03.11.2011 18:57
Czytelniczka

Dla mnie Neil Gaiman to autor całkowicie nietuzinkowy. Jego niesamowitość wyraża się nie tylko w literaturze, ale także w jego wyglądzie, sposobie bycia czy nawet życiowej partnerce. Amanda Palmer, bo o niej mowa, jest wokalistką punkowego kabaretu „The Dresden Dolls” i postacią równie barwną i utalentowaną, co Neil. Ich dzieci będą genialne!
Neil to autor, który czaruje...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Umafuchi 03.11.2011 19:19
Czytelniczka

Dla mnie Neil Gaiman to autor...
największych dzieł świata. Każdą jego powieść pochłaniałam jak apetyczne danie delektując się każdym zdaniem. Jego książki są żartobliwe i wesołe, ale także ukrywają w sobie jakiś mrok i tajemniczość co nadaje im fascynującego smaczku. Neil Gaiman nie tworzy żadnych książek o wampirach czy wilkołakach nie różniących się niczym od innych. On...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Amai 03.11.2011 20:14
Czytelniczka

Dla mnie Neil Gaiman to autor nietuzinkowy, pełem orginalnych i niesamowitych pomysłów. Ma wręcz dzieciącą wyobraźnię, jego dzieła są porywające, ale również niepokojące. Najbardziej podobała mi się seria Sandman, za pokazanie że komiks nie musi byc wyłącznie rozrywką, ale również formą posiadającą inteligentny przekaz.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
elima 03.11.2011 20:25
Czytelniczka

Dla mnie Neil Gaiman to autor...
nieczytany, a co za tym idzie - nieznany i nieodkryty. To pisarz o pozytywnych komentarzach, który sprawia, że czytelnicy przenoszą się w cudowny świat słowa pisanego, odkrywają nieznane i świetnie się bawią. Je też chcę się pobawić jego literaturą i przenieść w ten magiczny świat.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Olsko_Ulrich 03.11.2011 21:04
Czytelniczka

Dla mnie Neil Gaiman to autor marzyciel, autor mroczny, autor malarz przyśnionych, wspaniałych obrazów. To ktoś, kto tworzy piękno z magii, oszałamia czytelnika pozwalając mu zajrzeć do przedsionka swojej wyobraźni, zostawia kawałek siebie na każdym polu swoich działań. Jak można nie zakochać się w człowieku, który widzi świat na swój nieprzeciętny, rozbrajający poczuciem...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 07.11.2011 15:40
Administrator

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi i z przyjemnością ogłaszamy wyniki.
Nagrody otrzymują:
Iluzjonistka
Dominika Beksiak
Fimbul93
nunachopin
kasica

Gratulacje! :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Reklama
zgłoś błąd